فاطمه طباطبایى:

ماه رمضان در ایام تابستان

زمستان که مى‏شد، یک ماه در خانه، ماه‏رمضان اعلام مى‏کردند و هر که مى‏خواست روزه مى‏گرفت و به بچه‏ها هم گفته مى‏شد که چون در ماه رمضان سفر بودید و روزه نگرفتید حالا باید، این سى روز را روزه بگیرید

کد : 38454 | تاریخ : 27/03/1394

امام سن تکلیف را براى دختر سن نه سالگى مى‏گرفتند و در ماه رمضان مى‏گفتند: اگر کسى مى‏تواند روزه بگیرد، بگیرد، اگر نمى‏تواند بگیرد و مریض است و احساس خطر مى‏کند، از نظر شرعى نباید بگیرد. تکلیف دختر نه ساله هم عین زن پنجاه ساله مى‏ماند، اگر مى‏تواند، باید روزه بگیرد و اگر نمى‏تواند که بر او تکلیفى نیست.
زمانى که ماه رمضان در فصل تابستان واقع مى‏شد، آقا براى اینکه گرماى قم روى دخترها فشار نیاورد که مریض شوند یا به دلیل کم سنى خلاف شرعى انجام دهند و مثلاً آبى بخورند، اول تابستان خانواده را به ییلاق مى‏بردند و در آنجا خودشان قصد مى‏کردند و به بچه‏ها مى‏گفتند که شما مسافر هستید و مى‏توانید روزه نگیرید. ولى زمستان که مى‏شد، یک ماه در خانه، ماه‏رمضان اعلام مى‏کردند و هر که مى‏خواست روزه مى‏گرفت و به بچه‏ها هم گفته مى‏شد که چون در ماه رمضان سفر بودید و روزه نگرفتید حالا باید، این سى روز را روزه بگیرید و در واقع در زمستان براى بچه‏هاى خودشان ماه رمضان ایجاد مى‏کردند.

منبع: پدر مهربان، خاطراتى از رفتار حضرت امام خمینى(س) با کودکان و نوجوانان، به کوشش سیداحمد میریان، ص78

انتهای پیام /*