شیخ نعیم قاسم

سخنرانی پایانی دبیر کل همایش جناب شیخ نعیم قاسم (قائم مقام دبیر کل حزب الله لبنان)

کد : 155548 | تاریخ : 04/04/1396

سخنرانی پایانی دبیر کل همایش جناب شیخ نعیم قاسم (قائم مقام دبیر کل حزب الله لبنان)

پیش از قرائت بیانیۀ پایانی همایش، لازم دیدم چند دقیقه ای در مورد مسائل کلی کنگره سخن بگویم، چرا که در طول جلسات و دیدارهای متقابل برادران با یکدیگر، احساس کردم که فضایی از صمیمیّت و همدلی بر آن حاکم است و این دیدارهای پربرکت، موجب انس و الفت بسیار شده است. البته نمی خواهم دربارۀ چگونگی برپایی همایش صحبت کنم، که شما خود، عامل اصلی موفقیت و شاهد نقاط قوت و ضعف آن بوده اید. این نکته به شرکت کنندگان مربوط می شود و با یاری خداوند، لیست مخارج و هزینه ها را تهیه خواهم کرد تا هم خود و هم دیگران که می خواهند همایشهایی در این زمینه یا زمینه های دیگر بر پا کنند، از آن بهره گیرند.

اما لازم می دانم از همۀ کسانی که با سخنان وحضور خود ما را یاری دادند، صمیمانه تشکر کنم، زیرا همانطور که می دانید، برپایی چنین همایشهایی به تلاشها و کوششهای بسیار نیاز دارد تا به شکل مطلوب برگزار شود اولین بررسیها درباره برگزاری این همایش حدود سه ماه و نیم قبل آغاز شد یعنی از عمر این همایش بیش از چند ماه نمی گذرد. از آنجا که احساس می کردیم وقت زیادی نخواهیم داشت، در مدتی کوتاه، مراحل بسیاری را پشت سر گذاشتیم. به طوری که کمیتۀ اجرایی در مدت ده روز،  حدود هشت جلسه برگزار کرد تا فراخوان اولیه که حاوی عنوان اصلی و محورهای پنج گانه همایش بود، آماده و برای برادران شرکت کننده ارسال شود، بخصوص از آن جهت که بسیاری از شرکت کنندگان از خارج کشور بوده و مکاتبه و ارتباط با آنان نیازمند تشریفات خاصی بود با یاری خداوند،  برادران عضو کمیتۀ اجرایی همایش، همه در حد توان خود تلاش کردند. جناب شیخ علی دعموش ریاست کمیتۀ علمی را بر عهده داشتند و گمان می کنم که شرکت کنندگان به خاطر ارتباط دائم از طریق تلفن و نمابر و مسائل مربوط به مقالات، ایشان را به خوبی می شناسند.

جناب آقای شیخ علی خازم و برادر حاج محمود قماطی مسئولیت هماهنگی را بر عهده داشته و امور مربوط به استقبال و پذیرایی از هیأتها و نظارت بر نحوۀ اسکان شرکت کنندگان را به انجام رساندند.

برادر حاج علی فیاض، (رئیس مرکز مطالعات و اسناد) مسئولیت امور مطبوعاتی و آقای خضر الموسوی امور تبلیغات و خبررسانی را بر عهده داشتند و آقای دکتر طلال عتریسی در کمیتۀ مرکزی و نیز کمیته علمی عضویت داشتند. شیخ عبد الناصر جبری امور مربوط به ارتباطات،  بخصوص دیدارهای سراه هیأتها را پیگیری نموده و مستقیما با کمیتۀ مرکزی هم در ارتباط بودند. همچنین برادر رودباری از اعضای سفارت جمهوری اسلامی در لبنان هم از ابتدا با ما همکاری کردند. برادر احمد فیاض نیز دبیر همایش بود و هماهنگی مسائل مختلف مربوط به همایش را بر عهده داشت.

در اینجا لازم است از همۀ کسانی که به نحوی از انحا با ما همکاری کردند چه انان که مقالات خود را برای ما فرستادند و چه عزیزانی که با حضور و شرکت در بحثها، ما را یاری دادند سپاسگزاری نمایم. همچنین از همه برادرانی که برای خدمت به شرکت کنندگان و تامین آسایش و راحتی آنان ، شبها را تا به صبح بیدار ماندند واز هیچ تلاشی فروگذار نکردند تشکر می نمایم. شما در گوشه و کنار، این عزیزان را که مشغول تهیۀ امکانات و تأمین خدمات بودند مشاهده می کنید. من از تمامی انان که در واقع سربازانی گمنام و بی نام و نشان هستند وموفقیت این همایش مرهون آنان است، سپاسگزارم، چرا که نه تنها موفقیت بحثهای علمی، بلکه برگزاری مطلوب همۀ تشریفات، ثمرۀ تلاش انان می باشد.

همچنین از طرف شرکت کنندگان در همایش، از یکایک کسانی که برای برگزاری موفقیت آمیز آن تلاش کردند تشکر می کنم. ضمناً از برادران دست اندرکار شبکه تلویزیونی المنار که همۀ برنامه ها وجلسات همایش را به طور مستقیم پخش کردند متشکرم. در واقع همۀ وقایع و بحثهای مطرح شده، به طور مستقیم و زنده پخش می شد یکی از این برادران به من گفت: «آیا شما پیش بینی می کردید که در حال پخش مستقیم جلسات،  بحثها و در بعضی موارد اختلاف نظرهای عمیقی ایجاد شود؟» من در پاسخ گفتم: «ما همایشی برگزار کرده ایم و نمی خواهیم هیچ چیز آن را پنهان کنیم. مردم خودشان را با دلایل دیدگاهای خود دربارۀ آن قضاوت خواهند کرد».

دلیل این مدّعا هم تنوع و چندگانگی نظرات مدعوین است و همان طور که می دانید، هیچ بخشی از مقالات ارسالی را حذف نکردیم و آنها را به طور کامل به چاپ رساندیم. برادران شرکت کننده هم با حضور در تریبونها، آنطور که خود می دانستند بحث کردند و خود نیز مسئولیت مطالب مطرح شده در برابر حاضران، اعم از موافق و مخالف را بر عهده دارند بدین ترتیب هر کس، مسئول نحوۀ بیان دیدگاههای خود و تلاش برای قانع کردن دیگران می باشد.

امیدوارم این همایش سرآغازی باشد برای آنکه بتوانیم آنطور که شایسته است، وفاداری خود را به آرمانهای امام(ره) ثابت کنیم، زیرا علاوه بر آنکه همۀ مبارزان و مجاهدان شرافتمند، وفاداری خود را به امام به اثبات رساندند، این شیوه های بحث علمی موجب می شود که برخی نکات و اندیشه ها مورد دقت بیشتری قرار گیرد امیدوارم این روند، گسترش و ستمرار یافته دستاوردهای بزرگتری حاصل شود.

در پایان بار دیگر از همه تشکر می کنم. البته پیش از شروع سخن، با خود می گفتم که چگونه باید به ذکر نام افراد بپردازم تا کسی ازقلم نیفتند ... و با چه واژه ای باید سپاس خود را اظهار کنم. اما گمان می کنم با تشکر از همۀ شرکت کنندگان و اعضاء کمیته ها، دیگر نیازی به نام بردن تک تک آنها نیست.

در ضمن در مورد بیانیه پایانی باید بگویم که این در واقع بیانیۀ کلی است وحتی اگر همین امشب هم برادران نکاتی را به صورت مکتوب یادآور شوند، آنها را مورد توجه قرار خواهیم داد. البته نمی توان در حضور این جمع کثیر، دربارۀ آن بحث و گفتگو کنیم و تنها برخی نکات مطرح شده پاسخ خواهیم داد و ان شاءالله فردا آن را به عنوان بیانیۀ پایانی همایش در مطبوعات منعکس خواهیم کرد.

 

منبع: رویارویی با تهدیدات معاصر در اندیشۀ امام خمینی(ره)، ج 2، ص 419.

انتهای پیام /*