بزرگداشت چهلمین سالگرد شهید مصطفی خمینی برگزار می شود

همایش چهلمین سالگروز عروج شهید آیت الله سید مصطفی خمینی صبح دوشنبه با سخنرانی رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

کد : 164530 | تاریخ : 30/07/1396

همایش چهلمین سالگروز عروج شهید آیت الله سید مصطفی خمینی صبح دوشنبه با سخنرانی رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، نشست رسانه ای مراسم چهلمین سالگرد عروج آیت الله شهید مصطفی خمینی صبح امروز با حضور قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه ها برگزار شد.

دکتر حمید انصاری در ابتدای این نشست با اشاره به چهلمین سالگرد شهادت فقیه مجاهد آیت الله سیدمصطفی خمینی گفت: چهلم در فرهنگ دینی و ملی ما دارای معنایی خاص است و مردم احترام ویژه ای برای آن قائل هستند چرا که پیروزی انقلاب اسلامی از رهگذر برگزاری چهلم های متعدد در سال 56 و 57 حاصل شد. لذا جا دارد این مناسبت به طور جدی و همه جانبه بزرگ داشته شود و در سال آینده به ناگفته های نهضت حضرت امام(س)، قیام پانزده خرداد، سرانجام انقلاب اسلامی ایران و حوادث پس از آن بیشتر پرداخته شود و موسسات فرهنگی، پژوهشی، اسنادی کشور و مجموعه عزیزانی که در دوران مبارزه با رژیم طاغوت و پیروزی انقلاب نقش داشتند به میدان بیایند و حقایق را بازگو کنند.

وی با اشاره به فرارسیدن ماه آبان گفت: این ماه در تاریخ فرهنگ و تاریخ انقلاب اسلامی دربردارنده چند حادثه بسیار مهم، اثرگذار و تحول آفرین است که هرکدام نقطه های عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی محسوب می شوند. زیرا در اول آبان شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی واقع شد و در سیزده آبان سالروز تبعید حضرت امام(ره) به ترکیه پس از قیام ایشان علیه تصویب ننگین «کاپیتولاسیون» توسط رژیم شاه بود و همین طور سیزده آبان سال 58 که مصادف با زیاده طلبی های آمریکا و دشمنی های این کشور با مردم و انقلاب اسلامی ایران بود. در دو حادثه مهمی که در این ماه رخ داده است نام حاج آقا مصطفی به طور برجسته نمایان است. ما باید قیام پانزده خرداد  را مبدا تاریخ انقلاب اسلامی به عنوان سند و هویت انقلاب قرار دهیم. زیرا این قیام در سال 42 ، آغازی برای جنبش و قیام سراسری ملت ایران با ویژگی ها و خصیصه هایی منحصر به فرد بود که آن را با جنبش ها و قیام های پیش از آن مجزا می ساخت.

انصارس یادآور شد: در این قیام پس از آنکه حضرت امام خمینی(س) به عنوان رهبر نهضت و قیام،  آن سخنرانی کوبنده را در عصر روز عاشورای سال 1342 در مدرسه فیضیه، جریان قیام پانزده خرداد رقم خورد و همان روز در حالی که کماندوها و نیروهای ویژه رژیم شاه از تهران به قم اعزام شده بودند حضرت امام در منزل حاج سید مصطفی تشریف داشتند و به عبادت مشغول بودند که با یورش نیروها مواجه شده و پس از آنکه دستگیر شدند بدون شک مرحوم حاج آقا مصطفی، نقشی ویژه و منحصربه فردی را از آن تاریخ تا زمان رحلت خود ایفا کرد. زیرا به محض اینکه امام بازداشت و به تهران منتقل شدند. حاج آقا مصطفی در ابتدا سعی کرد تا مانع شود اما با تهدیدهای مامورین مسلح گارد مواجه شد. وی بلافاصله در کوچه معروفی که امروز زیارتگاه عاشقان حضرت روح الله است فریاد زد« مردم، خمینی را بردند» پس از این ماجرا به منزل بازمی گردد و تلفنی موضوع را به اطلاع مراجع عظام تقلید وقت در قم و دوستان امام(س) می رساند. خبر به سرعت در شهر قم پیچد و در پی آن، مردم به سمت بیت امام روانه شدند.

وی افزود: در حقیقت اولین حرکت و راهپیمایی مردمی، از آنجا به سمت حرم حضرت معصومه آغاز شد و پیشاپیش جمعیت، مرحوم حاج آقا مصطفی قرار داشت. شعارهای بیاد ماندنی «یا مرگ یا خمینی» مردم قم در صحن مملو از جمعیت حرم فریاد زده شد و درنهایت اعتراض، درگیری و حضور گسترده مردم قم و شهرهای اطراف ادامه پیدا کرد و به سرکوبی خونینی منجر شد که آغازی برای قیام سراسری ملت ایران بود. بعد از بازداشت حضرت امام مرحوم حاج آقا مصطفی، نقش تعیین کننده ای در بیت امام داشت. زیرا رژیم شاه قصد سوء نسبت به جان حضرت امام داشت. به همین خاطر مرحوم حاج مصطفی تلاش کردتا مراجع عظام تقلید، علما، مدرسین و بزرگان حوزه های دینی ایران و نجف را همراه کند و آنها را مجاب سازد تا در اعتراض به رژیم شاه نسبت به هرگونه سوءقصدی به امام اعتراض کنند. لکن فشارها آنقدر جدی می شود که حکومت ناچار شد حبس حضرت امام را به حصر تبدیل کند. لذا حضرت امام را نخست به منزلی در داوودیه و بعد به قیطریه منتقل کردند.  از همان روز هم مرحوم حاج آقا مصطفی به خدمت حضرت امام رفت  و تا زمان آزادی امام(س) در سال 43 در محضر ایشان ماند. حاج آقا مصطفی بسیاری از امور مربوط به نهضت را در بیت و در کنار امام دنبال می کرد.

انصاری یادآور شد: ماجرای «کاپیتولاسیون» ننگین ترین لایحه ای است که رژیم شاه را به عنوان نوکر سرسپرده آمریکا و غرب در کشور معرفی می کند. و مصونیت قضایی و سیاسی همه جانبه ای به آمریکایی ها می دهد و در اصل این لایحه، نظام نامه پوسیده قرون وسطایی بود که توسط رژیم شاه احیا می شد. بر مبنای آن قرار بود اگر آمریکایی ها هر جرم و جنایتی در ایران مرتکب شدند دارای مصونیت باشند. حتی رژیم و دادگاه های ایران حق رسیدگی به جرایم آنها را نداشتند بلکه رسیدگی به جرایم آنها توسط آمریکایی ها و در خود آمریکا صورت گیرد. طبیعی است که شخصیتی چون امام بزرگوار در برابر این اقدام ننگین رژیم ساکت نمی نشیند و در روز چهارم آبان، با نطقی تاریخی و فریادی کوبنده گفتند: «ای نجف، ای قم، پس چرا ساکتید. استقلال ما را لگد کوب کردند و فروختند» بازهم دستگیری حضرت امام(س) در سیزده آبان سال 43 اتفاق افتاد و بنابر تجربه دستگیری گذشته، این بار مرحوم حاج آقا مصطفی را نیز به فاصله چندساعت پس از این بازداشت، دستگیر و به تهران منتقل کردند. وی به مدت 57 روز در زندان قزل قلعه و در سلول انفرادی به سر برد. بطور حتم روح عرفانی و بی دغدغه او را برخی از کسانی که در سلول های مجاور به سر می بردند از جمله مرحوم داریوش فروهر در کتاب خاطرات خود  بیاد دارند. رژیم شاه به هیچ وجه موفق به شکستن روحیه وی نشد. حتی هنگامی که در ایام بازداشت به سر می برد در برگه های بازجویی از وی سوال می پرسند که شما کی هستید؟ ایشان می نویسد: «من فرزند آیت الله العظمی خمینی هستم کسی که اکنون دارای هزارنفر شاگرد است که بیش از 400 نفر آن دارای درجه اجتهاد هستند» در زمان خفقان ستمشاهی این گونه تعریف نمودن از امام، شجاعتی بالا می طلبید. بعد از مدتی که فشارهای حوزه های علمیه و مردم نسبت به ادامه بازداشت فرزند ارشد امام(س) زیاد می شوند. حکم تبعید وی را به ترکیه در حالی که امام را نیز به آنجا تبعید کرده بودند صادر می کنند. سرانجام پس از دو ماه بعد از تبعید امام به ترکیه، مرحوم حاج آقا مصطفی را نیز به آنجا می فرستند.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام گفت: نام مرحوم حاج آقا مصطفی، همراه و همزاد با قیام پانزده خرداد نقش آفرینی می کند و در قیام علیه کاپیتولاسیون و دخالت های آمریکا در ایران دارای اهمیت است. بعد از اینکه وی در نجف مستقر می شود مسائل مختلف بیت امام را پیگیری می کند و حلقه اولیه اتصال بین رهبری قیام و نهضت مبارزین در ایران، عراق، لبنان و کشوهای اسلامی همچنین انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا و امریکا و کانادا، ایجاد می کند. عده ای از دوستان و یاران امام را فرا می خواند و حلقه ای از روحانیون مبارز تشکیل می دهد که به ایران اعزام می شدند و پیام های امام را در طول 13 سال بعد از تبعید به عراق منتقل می کنند.

وی گفت: آیت الله سیدمصطفی خمینی به عنوان یکی از شاگردان بارز و مجتهدان بنام قبل خروج از ایران، بنابر اعتراف مراجع بزرگ عظام حتی قبل از سن سی سالگی به درجه اجتهاد رسیده بود. و کرسی درس وی در درس خارج فقه و اصول از کرسی های بنام در ایران و نجف بود و در آنجا خود آن بزرگوار نیز جلسات درس  خارج از فقه و اصول داشت و کارهای علمی خود را در کنار فعالیت های مبارزاتی ادامه می داد.

انصاری با بیان اینکه  ارتحال این عالم بزرگوار در اول آبانماه سال 56، نقش تاثیرگذار وی را در تاریخ انقلاب اسلامی برجسته می کند، اظهار کرد: طبق مدارک و شواهد همچنین خاطراتی که از طرف خانواده و دوستان ایشان، حتی دکتر معاینه کننده پیکر بی جان ایشان منتشر شده است. می توان با اطمینان گفت که مرگ ایشان مرگی طبیعی نبوده است. و احتمال مسمومیت او بسیار بالا بوده. حتی پزشک متخصص درخواست می کند که کالبدشکافی صورت گیرد اما بنابر ملاحظاتی حضرت امام و خانواده ایشان نمی پذیرند زیرا مشخص بود که رژیم بعثی عراق که همسو با رژیم ایران بود اجازه نمی داد نتیجه ای از این کار حاصل شود.

وی در ادامه افزود: این واقعه اتفاقاتی را رقم زد که در حقیقت خیزش سراسری ملت ایران پس از قیام 15 خرداد و پس از اختناق زیادی که در کشور حاکم شده بود از جمله آنان بود. مبارزین می دانند چه فضایی از سال 50 تا 56 در کشور حاکم بود. به این صورت که در قضییه بعدی که حکومت قصد انتقام گیری داشت ساواک به مدیرمسوول وقت روزنامه اطلاعات نامه می زند و می گوید: «بجای سرمقاله باید امروز این مطلبی را که در ساواک منتشر شده است منتشر کنید» بدون شک هیچ اتفاقی خارج از حیطه و اراده نهاد امنیتی رژیم رخ نمی داد و رژیم نیز دیگر کاره ای نبود. رژیم در آن زمان به تصور اینکه قیام پانزده خرداد را سرکوب و مبارزین را دستگیر کرده و در مقطعی حدود سی هزار زندانی سیاسی را شکنجه داده است و توانسته فضای کشور را آرام نگاه دارد سرخوش بود. اما حادثه ارتحال این عالم بزرگوار باعث تحولی عظیم در کشور شد. زیرا بلافاصله حوزه علمیه نجف تعطیل و چنانچه دوستان امام نقل کردند حوزه چندین روز در تعطیلی به سر برد. همچنین در عداد بزرگترین مراجع مراسم بزرگداشت از آیت الله سیدمصطفی خمینی انجام گرفت. بلافاصله در ایران و در اکثر شهرهای ایران مراسماتی گسترده در تجلیل و بزرگداشت ایشان برگزار شد 

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با اشاره به اینکه نام حاج آقا مصطفی همراه با نام امام در قیام 15 خرداد و پیروزی انقلاب نقش آفرین بود، گفت: طبعا جدای از نقش تعیین کننده و بی بدیلی که این شهید بزرگوار در تاریخ انقلاب داشته اند شخصیت و جایگاه علمی ایشان هم قابل استفاده و الگوگیری برای حوزه های علمیه ما است. مراتب پیشرفت علمی با سرعت واقعا اعجاب انگیز نشان دهنده نبوغ سرشار و نخبگی ایشان بود.

وی تصریح کرد: ایشان در فلسفه بسیار متبحر بود و آثار فلسفی ارزشمندی دارند؛ ایشان از شاگردان برجسته علامه طباطبایی و بسیاری از بزرگان از جمله آیت الله صدر بودند و در فقه و اصول آثار فوق العاده ارزشمندی را دارند و 28 جلد از آثار علمی ایشان را مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در بیستمین سالگرد ایشان منتشر کرده است؛ البته مجلدات متعددی از آثار ایشان متأسفانه به واسطه هجرت ها و تبعیدها و شرایطی که پیش آمد در دسترس نیست که امیدواریم با تلاش دوستان ایشان بتوانیم به این نسخ هم دسترسی پیدا کنیم.

انصاری در مورد مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت الله شهید سید مصطفی خمینی اظهار کرد: مراسمی که با پیشنهاد مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و همکاری ستاد مرکزی بزرگداشت امام و چند دستگاهی که عضو این ستاد هستند قرار است در روز دوشنبه برگزار شود به منظور تجلیل از زحمات، خدمات، فداکاری ها و رشادت های این عالم بزرگوار و همین طور معرفی ابعاد مختلف حیات طیبه این عالم مجاهد به جامعه است.

وی تأکید کرد: ما فکر می کنیم در تجلیل از این بزرگوار و امثال ایشان این نام و نشان نیست که تجلیل می شود بلکه بیان قابلیت ها و ظرفیت های عظیم ملت در مواجهه با دشواری ها و سختی ها و بیان حقایق تاریخ انقلاب اسلامی است.

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی خاطرنشان کرد: سال ها است که محافل مختلفی در خارج کشور که عمدتا از سوی سرویس های امنیتی بیگانگان حمایت می شوند و در نهایت به عنوان فعل فرهنگی از رهگذر رسانه هایی که در اختیار دشمنان ملت ایران هست برنامه سازی می شود، در صدد تحریف تاریخ انقلاب است و سعی می کنند هویت انقلاب اسلامی را به جریان های موهوم و بدون ارتباط در میدان عمل و واقعیت های تاریخ انقلاب منعطف کنند و تحریف شده داشته باشند.

وی ادامه داد: در مواجهه با این تحریف ها بیان حقایق و واقعیت های تاریخ انقلاب و معرفی چهره ها و رجال برجسته ای که جانشان را در راه نجات ملت ایران فدا کردند، عزیزانی که در مبارزه با دیو اختناق ستمشاهی و استعمار و دخالت های دولت آمریکا به مقابله برخواستند، تجلیل از کار بزرگ ملت و بیان واقعیت ها است.

انصاری افزود: موفقیت امروز و فردای ما در گرو شناخت دیروز و حفظ ریشه ها و اصالت های انقلاب است و این شناسایی نمی شود مگر اینکه واقعیت ها به درستی بازگویی شود و این گونه فرصت ها نقطه عطفی برای توجه نسل جوان به گذشته پر افتخار خویش و واقعا اگر بخواهیم از چند نفری که در کنار امام در صدر مسائل نهضت بودند قطعا مرحوم حاج آقا مصطفی در ردیف های اولیه قرار دارد. امیدواریم بتوانیم گوشه ای ناچیز از زندگی این عالم ربانی را در این مراسم داشته باشیم.

وی گفت: همزمان با نکوداشتی که به صورت رسمی با حضور مسئولین عالی نظام در سالن اجلاس سران در روز دوشنبه با سخنرانی افتتاحیه حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی و سخنرانی اختتامیه ریاست مجلس شورای اسلامی دکتر علی لاریجانی برگزار می شود، بعد از ظهر آن روز هم مسئولین پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی از یک سال قبل همایشی تدارک دیده اند که ابعادی از حیات علمی ایشان در دو نیمروز در دانشگاه تهران و دارالشفاء قم داشته باشند که متولیان این امر خبر رسانی دقیق تری را از برنامه ها خواهند داشت.

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی اظهار کرد: در نوبت صبح همایش اصلی جمعی از شاگردان آن فقیه مجاهد و کسانی از نزدیک در جریان مبارزات ایشان با رژیم شاه قرار داشتند خاطرات خود را بیان می کنند و همزمان با آن مجموعه ای از آثار علمی ایشان منتشر می شود و دوره ای از آثار جدید برای معرفی ایشان به نسل جوان آماده شده است که «زندگی نامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی»، «آیت الله مجاهد سید مصطفی خمینی در آینه اسناد»، ویژه نامه های متعدد از جمله حریم امام، فصلنامه پژوهشی علمی «بینات» ویژه پژوهش های قرآنی این عالم بزرگوار از جمله آنها است. او یک مفسر قرآن بود و پنج جلد تفسیر قرآن کریم از آثار ایشان است که شاید بتوان گفت از جهاتی ممتاز است به لحاظ اینکه تفسیر ایشان معانی ژرف آیات الهی را هم از نگاه صاحب نظران مشرب عرفانی، فقهی، اصولی و فلسفی را یکجا بیان کرده است.

وی افزود: ان شاء الله این همایش فرصت آغازی بر آشنایی بیشتر نسل جوان و جامعه ما با میراث نسل پر افتخار گذشته باشد؛ به خصوص این روزها که ما با زیاده خواهی ها و زیاده گویی های یک فرد نامتعادل مواجه هستیم که متأسفانه در مسند ریاست جمهوری یکی از بزرگترین قدرت های امروز جهان نشسته و من فکر می کنم همان طور که بزرگان ما فرمودند این مایه شرمساری ملت آن کشور است؛ کسی که در مقام رسمی سخنرانی ملتی به بزرگی ملت ایران را بدون هیچ قید و شرطی با کمال وقاحت و بی شرمی تروریست خطاب می کند و کسی که واقعیت های محض تاریخی را تحریف می کند و آنچه که مربوط به خود دولت آمریکا در حمایت از تروریست است ایران را متهم می کند و کسی که واقعیت محض مورد اعتراف تمامی اسناد و مدارک از سال ها پیش تا امروز در مورد خلیج فارس را در کمال ناباوری تحریف و از نام های مجعول استفاده می کند.

انصاری تأکید کرد: در این شرایط ما نیازمند این هستیم که بدانیم در مواجهه با چنین قدرتی چه باید کنیم و مهمترین درس آموز نسل امروز دولت و ملت ما این است که ما راه موفقی که مسیر انقلاب پیمود تا به این موفقیت ها و نظام مقتدر امروز رسیدیم را مرور کنیم و درس ها را بیاموزیم.

وی خاطرنشان کرد: امام با دست خالی و بی هیچ سلاحی  قیام را شروع کرد در حالی که تمام دنیا پشت رژیم شاه بود. اما در عین حال فریاد قیام امام به نتیجه رسید و نهایتا انقلاب در مواجهه با استبداد پهلوی و استعمار و دخالت های آمریکا و علی رغم میل همه قدرت های عالم به پیروزی رسید. بعد از آن جریان حرکت جدی آمریکا و غرب و اروپا برای تجزیه ایران و سرنگونی نظام تازه تأسیس با اقدام افتخارانگیز دانشجویان خط امام بی نتیجه ماند.

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گفت: امروز نه تنها اقتدار ایران نسبت به آن سال ها کم نشده بلکه به عنوان یک عامل تعیین کننده در تمامی معادلات سیاسی منطقه و جهان نقش آفرین است. نقش بی بدیل فرزندان راستین خمینی کبیر، سپاهیان عزیز، را در حفظ و حراست از مرزهای کشور داریم و امروز دشمن این ملت این سپاه عزیز و بزرگوار که حافظ امنیت ما است را تحریم می کند که نشانه های شکست جدی و تاریخی آمریکا از 15 خراد تا امروز است و ان شاء الله بعد از این هم نسل ما شاهد ادامه معجزه الهی و اقتدار نظام خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی در رابطه با برنامه های فرهنگی جانبی همایش اول آبان ماه گفت: نمایشگاهی را در جوار برنامه سالن اجلاس داریم که هم منتخبی از اسناد مبارزاتی و خاطرات برجسته ای که دوستان ایشان اشاره کرده اند و هم مجموعه آثار علمی ایشان به نمایش گذاشته می شود. فیلم مستندی از زندگی و مبارزات حاج آقا مصطفی از سوی معاونت فرهنگی مؤسسه و همکاری ارزنده صدا و سیما تهیه شده که امیدواریم در این مناسبت شبکه های مختلف سیما آن را پخش کنند. این مستند جدید با روایت یکی از شاهدان زنده ماجرای مبارزات مرحوم حاج آقا مصطفی که افتخار شاگردی ایشان را داشته یعنی حجت الاسلام و المسلمین دعایی، ضبط شده و امیدواریم مطالبی شنیدنی و جذابی داشته باشد.

انصاری افزود: یکی از برنامه هایی که در ستاد بزرگداشت ایشان تصویب شد برنامه نجف اشرف بود که بعد از ظهر دیروز همایشی را برای نخستین بار پیش بینی کرده بودیم که در جایگاه استقرار علمی ایشان و جوار حرم مرقد حضرت امیرالمؤمنین (ع) یاد آن مرحوم گرامی داشته شد که مدفن این عالم بزرگوار در نزدیکترین نقطه به مضجع نورانی حضرت امیرالمؤمنین (ع) قرار دارد.

وی با بیان اینکه ما باید بپذیریم که غفلت کرده ایم، تصریح کرد: کوشش زیادی برای تحریف می شود و نام های زیادی که هیچ نقشی نداشتند و یا نقش بازدارنده یا حاشیه ای در تاریخ نهضت داشته اند بسیار پررنگ در رسانه های بیگانه مطرح می شوند اما کسانی که میدان اصلی جهاد را عهده دار بودند و هدایت می کردند ناشناخته و نقششان مغفول مانده است.

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی خاطرنشان کرد: مرحوم حاج آقا مصطفی 13 سال رنج تبعید را به جرم مبارزه با زیاده طلبی آمریکا و قضیه کاپیتولاسیون تحمل کرد. باید یاد کنیم از همسر بزرگوار و صبور ایشان که قطعا در رنج هایی که ایشان تحمل کردند نقش فراوانی داشت. این عزیزان بسیار ناشناخته اند و به خاطر مناعت طبعی که داشته اند جامعه ما کمتر راجع به آنها می داند در حالی که هریک می توانند الگوهایی برای جامعه ما باشند.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: حاج آقا مصطفی در کلاس درس بزرگان از روز شرکت می کرد و کسانی که بودند می گویند حضور حاج آقا مصطفی میدان درس را به میدان مباحثه جدی تبدیل می کرد و این مباحثات که رونق ویژه ای به درس ها می داد جایگاه علمی ایشان را نشان می دهد. از خصیصه های زندگی مرحوم حاج آقا مصطفی ساده زیستی اعجاب انگیز در تأسی از امام بود. در طول 12 سال زندگی در نجف علی رغم اینکه امکان بهترین شرایط زندگی را داشتند در یک منزل کوچک فاقد هر نوع امکانات در جوار خانه امام زندگی می کردند.(جماران)

انتهای پیام /*