محمد سکاوت حسین و نور سکاوت حسین

فقط اسلام اهمیت دارد

کد : 170839 | تاریخ : 28/03/1397

فقط اسلام اهمیت دارد

(گفتگو با آقایان محمد سکاوت حسین و نور سکاوت حسین)

 

حضور: ضمن تشکر، در ابتدا به صورت مختصر خود را معرفی کنید و بفرمایید تحصیلات و فعالتیهای شما چیست و چه شد که به کشور ما آمده اید؟

آقای محمد سکاوت حسین: من محمد سکاوت حسین هستم و همراه دوستم از بنگلادش به ایران آمده ایم تا در مراسم بزرگذاشت امام خمینی شرکت کنیم. شغل بنده تجارت است و به همین مناسبت به کشور های زیادی سفر کرده ام. تحصیلاتم نیز لیسانس است. و این دومین بار است که به ایران سفر می کنم.

آقای نور سکاوت حسین: من هم برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی به تهران آمده ام. اولین بار است که به ایران می آیم. من فوق لیسانس علوم سیاسی دارم و مدرس دانشگاه هستم.

 

حضور: مراسم بزرگذاشت امام خمینی چگونه دیدید؟

محمد سکاوت: امام خمینی، رهبر بزرگ ایران و ملت ایران است. در مراسم بزرگداشت ایشان افراد زیادی حضور داشتند. آنها به یاد امام برای او شعار می دادند. گرچه شعارهایشان به زبان فارسی بود، اما من احساس می کردم که چقدر امام را دوست دارند. چرا که او واقعاً رهبر بزرگی است. همچنین من شاهد حضور رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله امام خامنه ای و نیز نوه گرانقدر امام خمینی حاج سید حسن آقای خمینی در مراسم بودم و مشاهده کردم که آنها به ایراد سخنرانی پرداختند. البته همانطور که عرض کردم ما فارسی نمی دانیم ولی بوسیله گوشی مطالب سخنرانی را به صورت ترجمه شده می شنیدیم. صحبت درباره ایدئولوژی امام خمینی بود و نیز رویکرد حکومت فعلی ایران که یک حکومت اسلامی است. در حالی که در گذشته این طور نبود. جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی تأسیس شد و جامعه اسلامی شکل گرفت.

امروز ما شاهد فرهنگ اسلامی چه در پایتخت و چه در شهرهای دیگر ایران هستیم. بانوان ایرانی حجاب دارند و حتی پوشش مردان نیز با مردان اروپا کاملاً متفاوت است. من واقعاً خوشحالم که ایران یک کشور اسلامی است. با رهبری امام، مردم همه با هم متحد شدند و اکنون نیز راه و تفکر او را دنبال می کنند.

نور سکاوت: من نیز از همه شما متشکرم و احساس خیلی خوبی دارم. باید بگویم که مراسم سالگرد یک برنامه کاملاً موفق بوده است. در این مراسم خیلی ها حضور داشتنند چه از ایران و چه نمایندگان کشورهای اسلامی. همه با هم متحد هستند و زیر پرچم ملت های مسلمان قرار دارند. من می دیدم که مردم چگونه دست هایشان را بالا می برند که این به معنی طرفداری و حمایت از راه امام خمینی و رهبر کنونی ایران است. اکنون من فکر می کنم میان شیعه و سنی تفاوتی نباشد چرا که همه با هم برادریم. ما نه به شرق کار داریم و نه به غرب، بلکه فقط اسلام اهمیت دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرد. چرا که اسلام بهترین است.

 حضور: چگونه با امام خمینی و نهضت ایشان آشنا شدید؟

محمد سکاوت: بسیار جوان بودم که با نام امام و انقلاب اسلامی ایران که تحت رهبری ایشان قرار داشت آشنا شدم. اکنون نیز دوباره به ایران سفر کردم تا وضعیت فعلی مردم ایران را ببینم و تأثیری که امام و انقلاب بر ملت ایران داشتند.

نورسکاوت: همانطور که گفتم من اولین بار است که به ایران سفر می کنم. و هدفم شرکت در مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی بوده است. نام امام خمینی و انقلاب اسلامی را از همان کودکی شنیده بودم و در این سفر تلاش می کنم با تفکر و ایدئولوژی امام و همچنین ملت ایران بیشتر آشنا شوم.

 

حضور: در حال حاضر رسانه ها و مردم بنگلادش چه شناخت و تصویری از امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران دارند؟

محمد سکاوت: امروزه در بنگلادش در واقع شناخت کاملی از شخصیت امام خمینی وجود ندارد. البته کسانی که سن بالایی دارند ایشان را می ‎شناسند که چگونه با رهبری خویش مردم ایران را از بند ستم آزاد کرد و برایشان آزادی را به ارمغان آورد. در داکار (پایتخت بنگلادش)

یک مرکز فرهنگی وجود دارد و تلاش می کند تا ابعاد شخصیتی امام و تفکر ایشان را بخوبی معرفی نماید.

حضور خود من در این مراسم کمک خواهد کرد تا بتوانم ایدئولوژی و شخصیت امام را در جامعه خودم ـ در حد توانم ـ معرفی کنم. من احساس می کنم در حال حاضر فرهنگ اسلامی بر جامعه ایران حاکم است. پس تلاش می کنم اوضاع کنونی ایران را برای دوستان خودم بازگو کنم.

نور سکاوت: بله، همینطور است که دوستمان می گوید. افراد کمی در بنگلادش با ایدئولوژی و افکار امام آشنا هستند. ما به کشورمان باز می گردیم وسعی می کنیم به سهم خودمان ایشان را به دوستان و علاقه مندان معرفی نماییم.

 

حضور: ظاهراً شما چند بار به مراسم حج رفته و خیلی از کشورهای منطقه را بازدید کرده اید؟

 

 

محمد سکاوت: بله، من دوبار حج تمتع و 9 بار به حج عمره رفته ام. خوب، در درجه اول من یک مسلمانم پس در مراسم حج شرکت می کنم تا دستور خداوند را به اجرا درآورم. حج صرفاً یک مراسم سیاسی و زاییده تفکر مردم عربستان نیست. حکم خداوند است که در قرآن آمده و مستقیماً بر آن تأکید شده است. ما به عربستان سفر می کنیم تا هم مراسم حج را بجا آوریم و هم آرامگاه حضرت محمد مصطفی (ص) را زیارت کنیم.

اما از اتفاقی که برای حجاج بخصوص ایرانیان افتاد خیلی متأثر و متأسف شدم و اینکه مقامات سعودی از ورود ایرانیان به مراسم حج جلوگیری کردند. متأسفم که روابط دو کشور به این صورت درآمده است. ولی ملت ایران دوباره قادر خواهند بود تا در مراسم پرشکوه حج شرکت کنند. فکر می کنم این نظر و خواست جامعه جهانی مسلمانان است.

نور سکاوت: درست است که مسلمانان در کشورهای مختلف زندگی می کنند اما امت اسلامی امت واحدی است. در تمام دنیا مسلمانان یک امت هستند نه یک کشور مجزا. قوانین دین اسلام همچون حج برای همه یکسان است و هر مسلمانی حق دارد تا در این مراسم شرکت کند.

 حضور: فکر می کنید حادثه منا چگونه اتفاق افتاد؟ این حادثه تلخ را تا چه اندازه از بی تدبیری مسئولین برگزار کننده مراسم می دانید؟

محمد سکاوت: این مشکل به عربستان برمی گردد که نتوانستند مراسم را بخوبی مدیریت کنند. خیلی ها جانشان را در حادثه منا از دست دادند. واقعاً اتفاق غیرمنتظره ای بود. هیچ انسانی برای کشته شدن به عربستان نمی رود. تنها خدا می داند کسانی که در این حادثه جانشان را از دست دادند حج شان را کامل کردند یا نه. ولی واقعاً چقدر براحتی و برای هیچ و پوچ جان خود را از دست دادند. مقامات سعودی مسئولند و باید چاره ای بیندیشند که چنین اتفاقاتی دوباره رخ ندهد.

 حضور: از کشور شما چند نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند؟

نور سکاوت: فکر می کنم 17 نفر کشته و 200 نفر زخمی شدند.

 حضور: به نظر شما نقش عربستان در این حادثه ناگوار چه بوده است؟ آیا حادثه فقط یک اتفاق بوده یا از سوء مدیریت مقامات برگزار کننده مراسم ناشی شده است؟

محمد سکاوت: در حقیقت این اتفاق ناشی از بی فکری مقامات برگزار کننده بود و چه احساس بدی برایمان ایجاد کرد. حتی اجساد را به کشور خودشان بازنگرداندند. در آن زمان من خودم در منا بودم و خودم دیدم بیش از 400 نفر جانشان را از دست دادند. بازماندگان حتی قادر نبودند اجساد عزیزانشان را تحویل بگیرند، چرا که آنها را در گورهای جمعی دفن کردند. آنها باید به حاجیان احترام بگذارند. حتی اگر حاجیان در حالت عادی از دنیا بروند مقامات سعودی برگزار کننده باید در نهایت احترام جسد را به کشور مربوط بازگردانند.

نور سکاوت : من معتقدم که این یک اتفاق بود ولی سعودی ها باید مسئولیت کارشان را بپذیرند. بایستی نسبت به این مراسم بازنگری شود. و خلاصه سعودی ها باید مسئولیت این حادثه را بپذیرند.

محمد سکاوت: مقامات برگزار کننده سعودی بایستی امکان سفر و شرکت ایرانیان را در مراسم حج فراهم کنند. آنها نباید از حج برای مسائل سیاسی سوء استفاده کنند. ما همگی مسلمان هستیم و حق داریم در این مراسم شرکت کنیم.

نور سکاوت: حضرت محمد (ص) درعربستان متولد شدند. اگر در کشور دیگری هم متولد می شدند طبیعتاً کانون توجه قرار می گرفت. صحبت ما صحبت امت اسلام است و قوانین اسلامی. بنابر این به منظور بجا آوردن مراسم حج نباید برای هیچ کشوری محدودیت ایجاد شود. این قانون اسلام است. عربستان باید در سیاست های خود بازنگری کند.

 حضور: اسرائیل ولیده فاسده ای است که دشمن اسلام و مسلمانان است. نقش اسرائیل را در درگیریها و اختلافات منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

محمد سکاوت: بله، حق با شماست. من خودم قبلاً در اورشلیم بوده ام، حدود سال 1997 و به بیت المقدس سفر کرده ام که در کنترل اسرائیل است. در آن زمان پس از مراسم حج من به چند کشور سفر کردم، عراق، اردن، عمان و اورشلیم. هدف من زیارت بیت المقدس بود. اورشلیم از دو قسمت تشکیل شده است: یک قسمت یهودی نشین است و قسمت دیگر متعلق به مسلمانان است. در منطقه مسلمانان، فرهنگ اسلامی حاکم است. ولی من خود شاهد بودم که اسرائیل با سیاست های خود آنجا را اداره می کند. آنها دشمن مسلمانان هستند. من خودم شاهد بودم که در آن منطقه چقدر برای یهودیان شهرک سازی می کنند.

یهودیان نیز آنجا را بـرای خـود مقـدس می داننـد. مسلـمانان هم همـین طـور. اما اسرائیـل سعـی می کند همه چیز را تحت کنترل خود درآورد. به مردم غزه فشار می آورد. اسرائیل اساساً به عنوان کشوری ضد اسلامی متولد شده و هیچگاه نمی تواند با مسلمانان روابط دوستانه داشته باشد و در ایجاد اختلاف و درگیری میان مسلمانان نقش اساسی دارد.

نور سکاوت: اسلام دین صلح است. اسلام از هیچ فعالیت تروریستی حمایت نمی کند. امروزه شاهدیم برخی به اسم اسلام همدیگر را به قتل می رسانند، مثل القاعده و داعش. تا آنجا که من می دانم اسرائیل و آمریکا که دشمنان واقعی اسلام هستند از این اختلافات حمایت می کنند. مسلمانان واقعی با هم برادرند. آنها همدیگر را نمی کشند. آنها فقط زمانی که ببینند کشوری به آنها حمله کرده از خود دفاع می کنند.

 حضور: چه اتفاقی در جهان اسلام افتاده که عربستان ـ به عنوان یک کشور اسلامی ـ از طرفی به کشورهای کوچک اسلامی مثل یمن حمله می کند و مردم بیگناه را به قتل می رساند و از طرفی از سیاستهای اسرائیل که دشمن مسلمانان است حمایت می کند؟

محمد سکاوت: خوشبختانه من موفق شدم چند سال قبل از کشور یمن نیز بازدید بعمل آورم. در آن زمان علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن بود. من از کشور صنعا و عدن بازدید کردم و شاهد بودم که مردم یمن بسیار انسانهای آرام و صلح طلبی هستند. متأسفانه حکومت یمن از سوی دولت عربستان حمایت می شد و مقامات سعودی در آنجا نفوذ داشتند و هدف شان این بود که یمن را تحت کنترل خود درآورند. مردم یمن خیلی صلح جو هستند و بعضی از آنها برای کار به عربستان می رفتند. ولی عربستان دنبال این است که در آنجا حکومتی تأسیس کند که تابع عربستان باشد. البته تا به حال موفق نبوده اند. و فقط به زور و خشونت و بمباران مردم بیگناه یمن متوسل می شوند. متأسفانه برخی کشورهای اروپایی نیز سعودی ها را در سیاست های جنگ طلبانه اش یاری می کنند.

 حضور: عربستان که چنین رفتارهای ظالمانه ای با یک کشور اسلامی دارد چرا از سوی دیگر باید با اسرائیل روابط دیپلماتیک و دوستانه برقرار کند و برای آنها اجازه سفارت بدهد و ارتباطات خودش را با اسرائیل تقویت کند؟

محمد سکاوت: من اطلاع دقیقی از چگونگی ارتباط عربستان با اسرائیل ندارم ولی می دانم که خلبان های اسرائیلی مردم بی گناه یمن را بمباران می کنند تا مسلمانان آنجا را از بین ببرند. چرا که دشمن اسلام هستند.

 حضور: نظر شما درباره اتحاد مسلمانان چیست؟ چگونه می توان آن را تقویت کرد؟

محمد سکاوت: متأسفانه اتحاد میان کشورهای اسلامی وجود ندارد. مثلاً به عراق یا سوریه نگاه کنید و همینطور یمن و لیبی و... مسلمانان به جان هم افتاده اند و همدیگر را می کشند. به خاطر این عدم اتحاد سایر کشورها از آنها سوء استفاده می کنند. ببینید جنگ با سوریه چه کرده است. سوریه به ویرانه ای تبدیل شده. امیدواریم دوباره اتحاد میان همه مسلمانان برقرار و حفظ شود و به عقیده من این اتفاق بزودی خواهد افتاد.

نورسکاوت: نکته مهمی را اشاره کردید. همانطور که قبلاً هم گفتم مسلمانان تحت لوای پرچم اسلام یک امت واحد هستند. بنابراین ما فکر می کنیم تصمیم دولت ایران برای برگزاری

این مراسم تصمیم خوب و بجایی بوده است که مسلمانان را در یک جا جمع می آورد. با این روش مسلمانان با هم احساس نزدیکی و برادری می کنند و حتی قادرند به یکدیگر کمک نمایند و امت اسلام قدرتمندتر خواهد شد.

 حضور: به نظر شما نقش قدرت های استکباری در به انسجام نرسیدن وحدت کشورهای اسلامی چیست؟

محمد سکاوت : در حقیقت آنها با ایجاد تفرقه این فرصت را خواهند داشت تا اهداف خود را دنبال کنند. حتی می توانند نیروهای نظامی خود را به منطقه گسیل دارند و مسلمانان را قتل عام نمایند.

نور سکاوت: من هم با نظر دوستم موافقم. خصوصاً که اسرائیل از نبود وحدت میان مسلمانان خیلی منتفع می شود. و در واقع آمریکا و اسرائیل کنترل مسلمانان را به دست می گیرند.

 حضور: وقتی به جماران رفتید و منزل امام خمینی را از نزدیک دیدید چه احساسی داشتید؟

محمد سکاوت: وقتی به همراه دیگر مهمانان از منزل امام بازدید کردیم بسیار متعجب شدیم. خانه بسیار ساده ای بود. واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتیم وقتی دیدیم امام بعد از انقلاب اسلامی در چنین مکان بسیار ساده زندگی می کردند. ایشان واقعاً الگوی مسلمانان جهان هستند که ساده زیستی را ترویج می کردند. مسلمانان نیز باید از ایشان الگو گرفته و زندگی خود را بر پایه سادگی بنا نهند.

نور سکاوت: وقتی به منزل امام رفتم دیدم که ایشان چه زندگی ساده ای داشتند. در واقع امام به طرفداران شان می آموختند که سادگی را سرمشق زندگی خود قرار دهند و به یکدیگر کمک کنند. عکس هایی نیز در اتاقشان نصب کرده بودند و همچنین دستخط و نوشته هایی از ایشان که برایم خیلی جالب بود. بنا بر این امام یک مسلمان واقعی است. بهترین مسلمان است.

 حضور: در انتها اگر خاطره ای از امام خمینی دارید بیان بفرمایید.

محمد سکاوت: بله، هرچه را من از زندگی امام دیدم برایم خاطره است. به دوستانم خواهم گفت که زندگی امام به عنوان یک رهبر بزرگ چگونه بوده است. و اینکه ایران هم اکنون به خاطر رهبری امام خمینی کشور آزادی است. او زندگی ساده ای داشت. وظیفه هر مسلمانی است که از امام الگو بگیرد و راه او را دنبال کند. مردم ایران نیز هم اکنون با یکدیگر متحد هستند و رهبر کنونی یعنی امام خامنه ای را حمایت می کنند.

نور سکاوت: نظر من هم همین است. و می گویم من و دوستان بنگلادشی ام دوستدار امام خمینی باقی خواهیم ماند و حتی با بالابردن دست هایمان برای او شعار می دهیم. چرا که امام تنها به مردم ایران تعلق نداشت و رهبر تمام امت اسلامی بود. بنا بر این من بر این باورم مراسم سالگرد امام خمینی پیام تمام امت اسلام است که در یک جا جمع شده اند. و اینکه ایدئولوژی امام بهترین ایدئولوژی امت اسلام است.

 

منبع: حضور، ش 100، ص 162.

انتهای پیام /*