ویژگی خاص جمهوری اسلامی ایران

کد : 171801 | تاریخ : 01/05/1397

ویژگی خاص جمهوری اسلامی ایران

 

اشاره: هلال بین الملل، مجله خبری جنبش اسلامی است که با حمایت مؤسسه اندیشه اسلامی معاصر به چاپ می رسد. مؤسسه مذکور دارای دفاتری در شهرهای تورنتو، لندن، پرتوریا (در جمهوری افریقای جنوبی) و کراچی بوده و نظرات محققین و اندیشه مندان معاصر را در خصوص تحولات جاری خصوصاً در حوزه کشورهای اسلامی به چاپ می رساند. مقاله کوتاه زیر در شماره 12 مجلد 38 این نشریه به چاپ رسیده است.

«در جهان سیاست حتی یک هفته هم زمان زیادی محسوب می شود.» این جمله ای است کنایه آمیز که در سخنرانی هارولد ویلسون، نخست وزیر انگلستان ایراد شد. این دیدگاه در مورد سیاست های ناپایدار می تواند مصداق داشته باشد. البته یک نظام سیاسی طبیعتاً از دوام بیشتری برخوردار است. واضح است که انقلاب سی و یک ساله ایران در مقایسه با برخی از نظام های سیاسی که قرنها دوام می آورند عمر طولانی ندارد. ولی چه ویژگی خاصی باعث گردیده است تا رشد این انقلاب روند صعودی پیدا کرده و همچنان به حیات خویش در سی و یکمین سال تولد خود ادامه دهد.

چگونگی وقوع انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر نظام حاکم و معادلات جهانی می تواند پاسخی بر این سؤال باشد. جنبش های ملی و آزادی خواهانه که در اوایل قرن گذشته به وقوع پیوستند با وجود تبلیغات فراوان از ماهیتی ساختگی و فریب کارانه برخوردار بودند. رژیمی که مولود نظام استعماری باشد، در واقع خود بخشی از آن رژیم است و همان خصوصیاتی را به ارث می برد که نظام های استعماری و اروپایی داشته اند. به عبارتی تنها چهره حاکمان آن تغییر می کند و به جای اربابان سفید، خود رنگین پوستان و بردگان خواسته های آنان را برآورده می کنند. این وضعیت خصوصاً در کشورهای افریقایی و آسیایی زیاد به چشم می خورد.

از آنجا که ساختار سیاسی و کنونی جهان به واسطه کشورهایی شکل گرفته است که در جنگ جهانی دوم فاتح میدان بوده اند، آنها به خود این اجازه را می دهند تا در مورد اداره کشورهای دیگر نیز تصمیم بگیرند. این رویکرد در حقیقت ادامه همان سیاست استعمارگرایانه ای است که حداقل دویست سال به طول انجامید. پس از جنگ جهانی دوم، [اگرچه این عنوان نمی تواند معادل صحیحی باشد، چرا که تنها کشورهای حوزه اروپا و سپس ایالات متحده وارد این جنگ شدند و نباید آن را به تمام کشورهای جهان تعمیم داد] با بهره گیری از سازمانها و نهادهایی از قبیل سازمان ملل متحد، شورای عالی امنیت، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، نوعی نظام استثماری با هدایت ایالات متحده امریکا روی کار آمد. این اسامی در حقیقت اسم مستعار برای ابزارهای قدرت بودند که حکومت های چپاولگر را در نیل به اهدافشان یاری می داد. جهان نیز تحت سیطره دو ابرقدرت یعنی ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، به گونه ای که به هیچ کشوری اجازه داده نمی شد از این دایره بسته قدرت فراتر رود. و اگر کشوری جرأت و جسارت چنین کاری را پیدا می کرد سریعاً از سوی این دو ابرقدرت مورد تهاجم نظامی قرار می گرفت تا از حدود اختیارات خود عدول نکند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران از آنجا که به هیچ ابرقدرتی وابستگی نداشت در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد بود. این انقلاب با رهبری امام خمینی(س) به پیروزی رسید، اندیشه مند و عالمی که درک عمیقش از موقعیت جهان ریشه در تعالیم و ارزشهای اسلامی داشت. از این رو، رهبری وی قابل قیاس با هیچیک از رهبران جنبش های به اصطلاح آزادیبخش نیست مانند افرادی چون جمال عبدالناصر در مصر و احمد سوکارنو در اندونزی. حتی نمی توان رهبریت امام را در قالب یک جنبش ملی گنجانید. او انقلابی را هدایت کرد که خواستار برچیده شدن دائمی دست استعمار از مملکت ایران بود. برای مثال اگر ایران همانند کشورهایی چون پاکستان و عربستان سعودی عمل می کرد و از آنها الگو می گرفت، دول غربی تا این حد علیه آن تبلیغات منفی نمی کردند و با آن وارد جنگ نمی شدند. حتی قبل از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم وابسته شاه نیز تبلیغات گسترده ای علیه این انقلاب به پا شد و دروغهای زیادی درباره آن گفته می شد.

پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران دشمنان بلافاصله وارد عمل شده و اقدامات تروریستی گسترده ای را جهت از بین بردن و تخریب چهره های نظام آغاز کردند. این فعالیت ها که عمدتاً از سوی اعضای سازمان منافقین معروف به سازمان مجاهدین خلق و گروهی از فرصت طلبان وابسته به غرب از جمله ابوالحسن بنی صدر و صادق قطب زاده صورت می گرفت، منجر به قربانی شدن بیش از هزار و دویست نفر از شخصیت های تأثیرگذار انقلاب گردید. آیت الله مفتح، آیت الله مطهری، آیت الله بهشتی (ریاست قوة قضائیه)، محمدعلی رجایی (ریاست جمهور) و محمد باهنر (نخست وزیر دولت وقت) از جمله قربانیان این اقدامات تروریستی بودند. به طور قطع کمتر حکومتی می توانست در برابر این همه تخریب و توطئه چینی تاب بیاورد، اما حاکمیتی که توسط امام خمینی در ایران شکل گرفت، قاطعانه و تزلزل ناپذیر در برابر تمام مشکلات ایستادگی کرده، دشمنان خود را به زانو در آورد. یقیناً اتکال امام به خداوند و حمایت مردم عامل این پیروزی بزرگ بود.

هنوز دیری از انقلاب ایران نگذشته بود که با تجاوز کشور همسایه، عراق، جنگی تمام عیار میان دو کشور بالا گرفت و ایران در صدد دفاع بر آمد. کشورهای خارجی زیادی از جمله امریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و رژیم های نامشروع عربی به استثنای سوریه با یکدیگر همدست شدند تا از طریق صدام حسین به ایران فشار بیاورند. از دیدگاه آنها جنگ با عراق، ایران را زمین گیر کرده و به زانو در می آورد. بنی صدر، ریاست جمهور وقت، قصد داشت تنها بعد از دو هفته جنگ را واگذار کرده و خاک ایران را تسلیم عراق نماید. اما امام با شجاعت مفهوم شکست را بی معنی تعبیر کردند. بنی صدر از ترس جان خود به خارج فرار کرد. و این رزمندگان اسلام بودند که با هشت سال تلاش و مجاهدت و بدون هیچ حمایت و پشتیبانی و تنها تحت رهبری امام خمینی و اتکا به خداوند از خاک ایران دفاع کردند تا انقلابشان از گزند دشمنان محفوظ بماند. در پایان جنگ جهانی دوم که تنها پنج سال به طول انجامید، بدهی های انگلستان به پنجاه و پنج بیلیون دلار رسید، اما ایران پس از جنگ با عراق به هیچ کشوری مقروض نشد. در چند سال اخیر نیز هزینه های جنگ برای ایالات متحده در کشورهای عراق و افغانستان بالغ بر یازده تریلیون دلار بوده است.

اعمال تحریم از دیگر موانعی بود که بر سر راه ایران قرار گرفت و تا امروز نیز ادامه دارد. شاید این تحریم ها چندان هم خالی از لطف نبوده است. دانشمندان و مهندسین ایرانی بدون کمترین مساعدت از سوی کشورهای خارجی پیشرفت های چشمگیری خصوصاً در زمینه فن آوری هسته ای از خود نشان داده و پیش بینی غرب را در مورد فروپاشی ایران نقش بر آب کرده اند. با این وجود نباید از این نکته غافل شد که ایران در برخی زمینه ها خصوصاً بعد فرهنگی می تواند آسیب پذیر باشد. در اینجا نقش تبلیغات از طریق شبکه های ماهواره و جنگ رسانه علیه ایران قابل تأمل بوده و ایران برای مقابله با این رویکرد باید تمهیدات خاصی اتخاذ نماید. اگرچه صدا و سیمای جمهوری اسلامی با راه اندازی شبکه های بین المللی اقداماتی را در این زمینه به عمل آورده، اما همواره با کاستی هایی نیز روبرو بوده است. به منظور حل این مشکل برخی از سازمانهای بین المللی که با ایران به لحاظ فکری همسویی دارند، کارگشا بوده و می توانند ایران را در رساندن پیام خویش به مردم سراسر دنیا و مقابله با تبلیغات شوم کشورهای غربی یاری نمایند.

با وجود تلاشهای گسترده از جانب دولت های غربی برای به فشار گذاشتن ایران، هنوز سیاست مداران خصوصاً در امریکا نتوانسته اند به درستی نظام سیاسی جمهوری اسلامی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. مقاله ای با عنوان «تشخیص سیستم رهبری در ایران» که ماه گذشته در یکی از نشریات امریکا به چاپ رسید، مؤید این مطلب است. به نقل از این مقاله، از نظر مقامات دولت ایران منافع ایالات متحده امریکا در خاورمیانه به چالش کشیده شده است. و سیاست مداران و دیپلمات های امریکایی هنوز هم نتوانسته اند موضع مشخصی در قبال سیاست های ایران اتخاذ نمایند. لذا این عدم شفافیت و نرسیدن به موضع مشخص در برابر سیاست های جمهوری اسلامی به مسأله ای پیچیده و لاینحل برای مقامات امریکایی مبدل گشته است. [به چاپ رسیده در دفتر سیاسی و اطلاعات مؤسسه تحقیقات دفاع ملی، تحت حمایت وزارت دفاع ایالات متحده].

لذا این ویژگی خاص حکومت اسلامی است که آن را قادر می سازد تا همواره دشمنان و قدرتهای زورگو را به عقب رانده، و آنها را وادار به تسلیم نماید.

 

 

منبع: حضور، ش 72، ص 324.

انتهای پیام /*