هر روز با امام / ۲۱ فروردین / نگاهی به اتفاقات دوران حیات امام

در این نوشتار سعی بر این است که به اهم وقایع و رخدادهای حیات پربرکت حضرت امام خمینی (س) اشاره گردد. ضمنا در ادامه مناسبتهای ملی و مذهبی روز را در سیره و اندیشه امام جستجو می کنیم.

کد : 174927 | تاریخ : 21/01/1401

قم؛ ۱۳۴۳_ سخنرانی در جمع علماء، روحانیون و مردم شیراز؛   

اهم بیانات:

- ما همه برای اسلام و برای خدا قیام می کنیم و باید برای خدا باشد نه برای دنیا. هیچ کس بر دیگری فضیلتی ندارد. اختصاص به حوزه ندارد، همه موظفند.

- [ طاغوتیان ] خیال کردند آیت الله بروجردی فوت کرد، اسلام هم فوت کرد؛ اشتباه می کنند، بد خیال می کنند. پیغمبر و ائمه (ع) و سایر بزرگان از دنیا رفتند، اسلام باقی می ماند. خمینی هم می میرد، دیگری می آید؛ دیگری می رود و دیگری می آید؛ اسلام محفوظ باشد. دست بوسیدن و عکس و تقدّم و تأخّر اسم، معنی ندارد.

- حوزه علمیه باید به کار اسلام بخورد. اگر حوزه علمیه به کار اسلام نخورد،  بیهوده است، مبتذل است.

- من از بعضی تعصبات بیجا رنج می برم. گاهی بعضی مطالب را از طلبه های جوان می شنوم، سرم درد می گیرد. عکس یعنی چه؟ اینها موهومات است. خمینی هم اگر برای خدا کار نکند، مردم از بینش می برند، نابودش می کنند. باید برای رضای خدا، برای دین مردم کار کرد، نه برای دنیا.

- من نمی توانم پول را بگیرم و به طلاب بدهم، ولی مردم گرسنه و بیچاره بمانند و دین از بین برود؛ اما اگر چنین کنم باید نابودم کنند، بیرونم کنند. مردم کاملاً حواسشان جمع است.

- باید اسلام و قرآن بماند. خمینی از بین برود، برود؛ دیگری هم از بین برود، برود. هدف ما حفظ اسلام و قرآن است، نه حفظ دنیای خود.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۲۷۳ - ۲۷۵

 ***

کربلا؛ ۱۳۴۷_ صدور نامه خطاب به آقای میرزا محمد ثقفی مبنی بر اعلام خبر سلامتی با موضوع خانوادگی؛   

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۱۷۸

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام خطاب به ملت ایران مبنی بر افتتاح حساب شماره 100 به منظور خانه سازی برای مستضعفان؛  

اهم پیام:

- این حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد. مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند.

- همه محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کس در هیچ گوشه ای از مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشد، و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۱۸ - ۵۲۰

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ دیدار با بانوان و دختران دانش آموز کاشان؛ 

نکته حائز اهمیت:

- شما [ بانوان ] برای آتیه مملکت ما جوانان نیرومند تربیت کنید. دامان شما یک مدرسه ای است که در آن باید جوانان بزرگ تربیت بشود. شما فضایل تحصیل کنید تا کودکان شما در دامن شما به تربیت برسند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۲۱

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع نمایندگان عشایر بختیاری شهرستان ایذه؛ 

نکته حائز اهمیت:

- از مأموریت هایی که رضا شاه داشت این بود که تمام ایلات را در اطراف ایران از بین ببرد و آنها را به اسم اینکه می خواهیم شهری کنیم سرکوب کند. می خواستند ایران پشتوانه نداشته باشد تا بتوانند هر چه خیانت است، بکنند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۲۲ - ۵۲۴

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع گروهی از عشایر لرستان؛ 

نکته حائز اهمیت:

- همه اقشار ملت در جمهوری اسلامی باید در رفاه باشند. در جمهوری اسلامی برای فقرا فکر رفاه خواهد شد، مستمندان به حقوق خودشان می رسند. در جمهوری اسلامی عدل اسلامی جریان پیدا می کند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۲۵

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ سخنرانی در جمع پرسنل لشکر یک پیاده ارتش؛   

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۵۲۶ - ۵۲۷

 ***

جماران؛ ۱۳۶۱_ سخنرانی در جمع قشرهای مختلف مردم  _   تهران ، حسینیه جماران؛  

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۱۷۶ - ۱۸۳

 ***

جماران؛ ۱۳۶۲_ سخنرانی در جمع مسئولان و پرسنل کمیته های مرکزی انقلاب اسلامی سراسر کشور

نکته حائز اهمیت:

- ما نشسته ایم که آمریکا اگر بخواهد شیطنت کند جلویش را بگیریم، ما دنبال این نیستیم که آمریکا برای ما کار بکند. ما آمریکا را زیر پا می گذاریم در این امور، نمی گذاریم که دخالت در امور ما بکند، نمی گذاریم کسی دیگر هم دخالت بر ما بکند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۴۰۰ - ۴۰۷

***

جماران؛ ۱۳۶۴_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای تئودور ژیکف (رئیس جمهور بلغارستان) به مناسبت عید نوروز؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۲۱۹

 ***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک شیخ زاید بن سلطان آل نهیان (رئیس دولت امارات عربی متحده) به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۲۱

 ***

 

انتهای پیام /*