هر روز با امام / ۲۸ فروردین / نگاهی به اتفاقات دوران حیات امام

در این نوشتار سعی بر این است که به اهم وقایع و رخدادهای حیات پربرکت حضرت امام خمینی (س) اشاره گردد. ضمنا در ادامه مناسبتهای ملی و مذهبی روز را در سیره و اندیشه امام جستجو می کنیم.

کد : 174982 | تاریخ : 28/01/1401

قم؛ ۱۳۴۳_ دیدار با جمعی از بازاریان شهرستان قائم شهر (شاهی سابق)؛ 

نکته حائز اهمیت:

- خدا شاهد است منِ خمینی از هیچ چیز واهمه ندارم، حرفهای خودم را می گویم. در این مدت مبارزه خود که هنوز هم ادامه دارد، هیچ تغییر نکردم. ولی گاهی برای دین غصه می خورم که چرا باید در مملکت جعفری ما این نحوه کارهای خلاف قرآن [فعالیت های ضد دینی بهائیان ] عملی شود.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۳۱۰ - ۳۱۱

 ***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای احمد حسن البکر (رئیس جمهوری عراق) به مناسبت استقرار جمهوری اسلامی؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۳۲

 ***

قم؛ ۱۳۵۸سخنرانی در جمع نمایندگان عشایر (بنی کعب) شادگان خوزستان؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۳۳ - ۳۴

 ***

شمیران، دربند، تهران؛ 1359_ سخنرانی در جمع اعضای ستاد بسیج شهرستانها؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۲۳۹ - ۲۴۷

 ***

جماران؛ ۱۳۶۱_ سخنرانی در جمع رزمندگان سپاه اسلام در جبهه های جنوب کشور و دانشجویان مسلمان ایرانی مقیم خارج؛ 

اهم بیانات:

- آنچه که در نزد خدا ارزشش از همه بالاتر است، این ایثار از روی اخلاص است، همان که خدای تبارک و تعالی در سوره (هل اتی) اهل بیت عصمت را به آن توصیف می کند که یُطعِمُونَ الطَعام عَلی حُبّه ... . اطعامِ طعام چیزی نیست، آن هم یک قرص جو؛ آنکه اهمیت دارد « عَلی حُبّه » هست.

- آنچه که شما را پیروز کرد و می کند، آن ایمان شماست و آن اخلاص شماست که در شما هست و در آنها (دشمنان تان) نیست. شما برای خدا در میدانها وارد می شوید و آنها برای شیطان، آنها حزب شیطانند و شما حزب خدا.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۱۹۶ - ۱۹۹

 ***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام آقای حسن پور شمسیان؛  

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۳۰

 ***

جماران؛ ۱۳۶۸_ صدور پیام های تشکر جداگانه در پاسخ به پیام های تبریک آقایان شیخ زاید بن سلطان آل نهیان (رئیس دولت امارات عربی متحده) و مأمون عبدالقیوم (رئیس جمهور مالدیو) به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۳۵۳ - ۳۵۴

 ***

جماران؛ ۱۳۶۸صدور پیام خطاب به ملت ایران و نیروهای مسلح به مناسبت روز ارتش؛

اهم پیام:

- افتخار و آفرین بر ارتشی که در اوج تصمیم جاودانه خود حصار تعبّد طاغوت را شکست و برج و باروی رژیم سلطنت و حکومت 2500 ساله شاهنشاهی را به آتش کشید و خود را از قیود حاکمیت ستمگران و مستشاران آمریکایی که با هزاران آمال و آرزو برای منافعشان از ایران جزیره ثبات ساخته بودند، رهایی بخشید.

- در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایادی شرق و غرب و آنها که صداقت و امانت و دینداری و میهن داری ارتشیان را در حماسه پیروزی درک نکرده بودند، کمر به نابودی ارتش بستند و با شعارهای به ظاهر انقلابی و فریبنده مصمم به انحلال آن و غارت سلاحها و نابودی امکانات دفاعی کشور شدند و چه بسا ساده لوحان نیز تحت القائات آنان راه این هدف شوم را هموار نمودند که خداوند متعال کشور و انقلاب اسلامی ما را از توطئه شوم آنان رهایی بخشید.

- شجاعتها و رشادتهای بی نظیر نیروی هوایی و هوانیروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاک دشمن و رویارویی با مدرنترین امکانات اهدایی استکبار به صدامیان و دفاع از حریم هوایی کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنان به خدا و اسلام و میهن اسلامی است.

- من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می دانم.

-  مطمئناً غفلت از تقویت بنیه دفاعی کشور، طمع تهاجم و تجاوز بیگانگان و نهایتاً تحمیل جنگها و توطئه ها را به دنبال می آورد.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۳۵۵ - ۳۵۹

***

انتهای پیام /*