بمناسبت فرمان امام درتشکیل شورای انقلاب؛

روایت مرحوم صادق طباطبایی از تصمیم قاطع امام خمینی درتشکیل شورای انقلاب

یکی از کارهای اولیه شورای انقلاب ارتباط با نظامیان بود که این موضوع هم با اجازه امام ‏‎ ‎‏صورت می گرفت. مرحوم بهشتی پیغام داده بود که تعدادی از سران ارتش درخواست ‎‏گفتگو با شورای انقلاب را کرده اند و نظر امام را پرسیده بود. امام آن را نفی نکردند ‏‎ ‎‏گفتند با آنها در ارتباط باشید اما محتاطانه...

کد : 177241 | تاریخ : 22/10/1398

پرتال امام خمینی(س)/ یادداشت ۱۷/: با اوج گیری مبارزات حق طلبانه مردم ایران، امام خمینی(س) در 22 دی‌ ماه‌ از نوفل لوشاتو در‌ پیامی‌‌ رسماً برنامه های‌ سیاسی خود را ‎‏با تشکیل شورای انقلاب برای تحقق‌ اهداف‌ اسلامی شورایی اعلام کرد. بر اساس نظر امام این شورا ماموریت داشت‌ ‏‎‎‏تا مقدمات وشرایط تاسیس دولت‌ انتقالی‌ را فراهم سازد.‏ در این پیام بر چیده‌ شدن‌ نظام‌ سلطنتی و استقرار جمهوری‌ ‎‏اسلامی تاکید کرد ‌و فرمود:‏‎ ‎‏دولت‌ شاپور بختیار غیرقانونی‌ است‌ و همکاری‌ با آن‌ شرعاً حرام‌ و قانوناً جرم‌ است. شاه در آستانه خروج از کشور و بدنبال توطئه سازی بود. ‌ افرادی‎ ‎‏چون برژینسکی‌ مشغول‌ تدارک بودند که بین‌ امرای‌ ارتش‌ رایزنی کرده و زمینه کودتای نظامی را فراهم کنند. در این میان امام از صاحب‌منصبان‌ و درجه‌داران‌ خواست در صورتی‌ که‌ چنین‌ توطئه‌ای‌ در ‎‏کار باشد، شدیداً از آن‌ جلوگیری‌ کنند. ‏‏تشکیل شورای‌ انقلاب‌ هر چند در 22 دی‌ رسما اعلام‌ شد، اما مقدمات آن از هنگام سفر‏‎ ‎‏آقایان‌ مطهری و بهشتی‌ به‌ پاریس فراهم‌ و سپس افراد دیگری از معتمدان امام مانند آیت الله طالقانی به آن جمع اضافه شدند. بیانیه 22 دی اثرات بسیار مهمی در ‏‎ ‎‏تسریع روند انقلاب داشت.‏ آنچه در ادامه می خوانید روایت مرحوم دکتر صادق طباطبایی از تصمیم قاطع تشکیل شورای انقلاب توسط امام خمینی(س) است که از نظر می گذرد:

* تماس محرمانه

‏‏یکی از کارهای اولیه شورای انقلاب ارتباط با نظامیان بود که این موضوع هم با اجازه‌ امام‌ ‏‎ ‎‏صورت می‌گرفت. مرحوم‌ بهشتی‌ پیغام‌ داده‌ بود که‌ تعدادی از سران ارتش درخواست ‎‏گفتگو با شورای انقلاب را کرده‌اند و نظر امام را پرسیده‌ بود. امام‌ آن‌ را نفی‌ نکردند ‏‎ ‎‏گفتند با آنها در ارتباط باشید اما محتاطانه، ضمن اینکه‌ آنها را آگاه‌ می‌کنید، دلگرم‌ و ‏‎ ‎‏امیدوارشان کنید و نصیحت‌شان‌ کنید که‌ ‏‎ ‎‏در مقابل‌ این‌ ملت‌ نمی‌توانید ایستادگی‌ بکنید.‏‎ ‎‏بنابراین بیایید راه‌ خودتان را به‌ راه‌ ملت منتهی‌ کنید و خودتان‌ را در دل‌ مردم‌ جا ‏‎ ‎‏بدهید و مردم‌ هم‌ شما را خواهند پذیرفت. (دکتر طباطبایی،ج۳،ص۱۴۵)

* شورای سلطنت غیر قانونی است

 در همان ایام شورای سلطنت نیز از سوی امام غیرقانونی اعلام شده و برخی از اعضای آن از جمله سید جلال‌ تهرانی در سی دی‌ ماه درخواست ملاقات با امام‌ ‏‎ ‎‏کرد. براساس تصمیم امام هر ملاقاتی زمانی انجام می شد که فرد از هر منصبی باید استعفا می داد و بر غیر قانونی بودن حکومت شاه تاکید می کرد. سید جلال‌ تهرانی هم‌ متن استعفایش را نوشت و برای حاج احمدآقا فرستاد اما ‎‏اشاره‌ای‌ به‌ غیرقانونی بودن شورای سلطنت‌ نکرد. بر اساس خاطرات دکتر صادق طباطبایی گویا احمد آقا به‌ ایشان‌ پیغام ‏‎ ‎‏داده‌ بود این متن کافی‌ نیست‌ و نظر امام‌ را تامین‌ نمی‌کند. ایشان‌ هم گفته بود من اگر ‏‎ ‎‏بنویسم‌ علت‌ استفعای‌ من‌ این‌ است‌ که‌ شورای‌ سلطنت غیرقانونی‌ و غیرشرعی‌ است‌ ‏‎ ‎‏آیا کسی‌ به‌ من‌ نمی‌گوید که‌ پیرمرد احمق‌ با این‌ سن و سال‌ نمی‌دانستی‌ شورای‌ ‏‎ ‎‏سلطنت‌ غیرقانونی‌ و غیرشرعی‌ است؟ چطور از اول‌ متوجه‌ این‌ امر نشدی؟! همین‌ که‌ ‏‎ ‎‏پایت‌ به‌ پاریس‌ رسید و رنگ عمامه و قیافه‌ آقای‌ خمینی را دیدی، یاد دین‌ و مذهب‌ ‏‎ ‎‏افتادی؟! سید احمد آقا پشت‌ تلفن‌ خنده‌اش گرفته‌ بود، و به‌ ایشان گفته‌ بود اجازه ‏‎ ‎‏بدهید روی‌ مساله‌ فکر کنم‌ و بعد به‌ شما پاسخ دهم.‏...(همان) 

انتهای پیام /*