انتخابات در کلام امام خمینی(س)؛

هیچ کس در انتخابات بر دیگری مقدم نیست

اهمیت انتخابات و نقش مردم، پرهیز از تخریب، حسن اجرای انتخابات و ... از جمله مواردی است که حضرت امام خمینی(س) همواره بر آن تاکید داشته اند.

کد : 43391 | تاریخ : 24/02/1392

نمونه هایی از موارد ذکر شده در بیانات امام راحل در ادامه آورده شده است:

● اهمیت انتخابات و نقش مردم

«این وظیفه ‏اى است الهى، وظیفه ‏اى است ملى، وظیفه‏ اى است انسانى، وظیفه ‏اى است که ما باید عمل به آن بکنیم، همه‏ مان باید در انتخابات شرکت بکنیم‏.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 381)

● پرهیز از تخریب

«از آقایان کاندیداها و دوستان آنان انتظار دارم که اخلاق اسلامی انسانی را در تبلیغ برای کاندیدای خود مراعات و از هرگونه انتقاد از طرف مقابل که موجب اختلاف و هتک حرمت باشد خودداری نمایند.» (همان، ج ۱۲، ص ۱۲)

«حیثیت و آبروی مومن در اسلام از بالاترین و والاترین مقام برخوردار است و هتک مومن چه رسد به مومن عالم از بزرگترین گناهان است و موجب سلب عدالت است.» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 134)

«نصیحتی است از پدری پیر به تمامی نامزدهای مجلس شورای اسلامی که سعی کنند تبلیغات انتخاباتی شما در چارچوب تعالیم و اخلاق عالیه اسلام انجام شود و از کارهایی که با شئون اسلام منافات دارد جلوگیری گردد. باید توجه داشت که هدف از انتخابات در نهایت حفظ اسلام است. اگر در انتخابات حریم مسائل اسلام رعایت نشود چگونه منتخب حافظ اسلام می‌شود. باید سعی شود تا خدای ناکرده به کسی توهین نگردد.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 11)

● معیارهای انتخاب

«مرکز همه قانون‌ها و قدرت‌ها مجلس است مجلس هدایت می‌کند همه را و باید بکند» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 347)

«من متواضعانه از شما می‌خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید و اشخاصی اسلامی متعهد غیرمنحرف از صراط مستقیم الهی در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلام و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند و منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدم ندارند. » (صحیفه امام، ج‏12، ص: 149)

● انتخابات تجلی وحدت

«البته دو تفکر هست باید هم باشد دو رای هست باید هم باشد سلیقه‌های مختلف باید باشد لکن سلیقه‌های مختلف اسباب این نمی‌شود که انسان با هم خوب نباشد.... اگر در یک ملتی اختلاف سلیقه نباشد این ناقص است.

اگر در یک مجلس اختلاف نباشد این مجلس ناقص است. اختلاف باید باشد اختلاف سلیقه اختلاف رای مباحثه جار و جنجال این‌ها باید باشد لکن نتیجه این نباشد که ما دو دسته بشویم دشمن هم باید دو دسته باشیم در عین حالی که اختلاف داریم دوست هم باشیم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 47)

«من احتمال می‌دهم که عوامل و دست‌های ناپاکی بخواهند از رقابت‌های انتخاباتی در رسیدن به آرزوهای خود استفاده کنند و با طرح مسائل پوچ و بی‌معنا دل‌ها را از یکدیگر جدا سازند.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 51)

● حسن اجرای انتخابات

«اینجا ما کار نداریم ما خودمان بین خودمان و خدای تبارک و تعالی باید فکر بکنیم که شما مسوول این مساله هستید هم مسوول کار خودتان و هم مسوول مسوولین دیگری که تحت نظر شما هستند هستید که جریان انتخابات یک جریان صحیح باشد. هیچ‌کس در انتخابات بر دیگری مقدم نیست.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 380) 

انتهای پیام /*