تجلیل حضرت امام از قیام مردم آذربایجان و شهدای تبریز

تجلیل حضرت امام از قیام مردم آذربایجان و شهدای تبریز، در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، چهلم شهدای قیام خونین ۱۹ دی مردم قم، تظاهرات گسترده مردمی در شهر تبریز، به وقوع پیوست و انبوهی از مردم غیور و شجاع این شهر، با مأمورین سفاک دستگاه پهلوی به مقابله برخاستند و تعداد زیادی شهید و مجروح نثار انقلاب اسلامی کردند. این قیام بازتاب گسترده ای در سطح کشور و تأثیر فوق العاده ای در تسریع روند انقلاب داشت.

کد : 184680 | تاریخ : 03/01/1401

پرتال امام خمینی(س): تجلیل حضرت امام از قیام مردم آذربایجان و شهدای تبریز، در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، چهلم شهدای قیام خونین ۱۹ دی مردم قم، تظاهرات گسترده مردمی در شهر تبریز، به وقوع پیوست و انبوهی از مردم غیور و شجاع این شهر، با مأمورین سفاک دستگاه پهلوی به مقابله برخاستند و تعداد زیادی شهید و مجروح نثار انقلاب اسلامی کردند. این قیام بازتاب گسترده‌ای در سطح کشور و تأثیر فوق‌العاده‌ای در تسریع روند انقلاب داشت. حضرت امام در ۴ فروردین ۱۳۵۷ به مناسبت چهلم این رویداد پیامی صادر کردند که در آن آمده است:
«کشتار بی‏رحمانه قم، ایران را به هیجان در آورد و تبریز عزیز را به قیام همگانی مردانه در قبال ظلم و بیدادگری کشاند، و کشتار دسته جمعی تبریز، ملت غیور ایران را چنان‏ تکان داد که در آستانه انفجار است. انفجاری که دست اجانب را به خواست خدای متعال برای همیشه قطع کند؛ انفجاری که انتقام مظلومان را از شاه بگیرد و دودمان سیاهروی پهلوی را برای همیشه از تاریخ ایران
محو کند.» (صحیفه امام، ج۳، ص۳۶۰ ـ ۳۵۹)

انتهای پیام /*