تازه های نشر؛

کتاب « بافت شناسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ ادوار اول تا دهم » منتشر شد

کتاب بافت شناسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ ادوار اول تا دهم به قلم دکتر علی زارعی و دکتر یحیی فوزی به همت پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد.

کد : 184718 | تاریخ : 29/03/1401

پرتال امام خمینی(س): کتاب بافت‌شناسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ ادوار اول تا دهم به قلم دکتر علی زارعی و دکتر یحیی فوزی به همت پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد. در تشریح این کتاب باید گفت: تشکیل مجلس شورای اسلامی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که به‌موجب قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نهادهای سیاسی و یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی است. چنین نهادی مرهون اندیشه‌های امام خمینی است که شاکلة نظام جمهوری اسلامی ایران را متکی بر آرای ملت طرح‌ریزی نمود.

علاوه بر نتایج نظری و اندیشه‌ای پیدایش مجلس شورای اسلامی بخصوص از منظر قانون‌گذاری و میزان اختیارات آن، مجلس صحنه رقابت نیروهای سیاسی و اجتماعی برای ورود به آن از طریق انتخابات و ریل‌گذاری امور کشور از رهگذر وضع قوانین و نظارت بر روند اداره کشور بوده است. این رقابت‌های سیاسی علاوه بر تحرک جریان‌های سیاسی، ادامه حضور مردم را در صحنه سیاسی و استمرار بُعد جمهوریت نظام تضمین نموده است. ازاین‌رو، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی به مجلس و لزوم استمرار آن داده و انتخابات آن از اول انقلاب تا به امروز در بحرانی‌ترین شرایط کشور و در موعد مقرر برگزار گردیده است.

اولین دورة مجلس شورای اسلامی در خردادماه سال ۱۳۵۹ و در شرایط بحرانی کشور افتتاح گردید تا نمایندگان مردم با تصویب قوانین در روند تثبیت انقلاب اسلامی گامی اساسی و مؤثر بردارند. پس ‌از آن تاکنون (۱۳۹۸) مجلس ۱۰ دورة قانون‌گذاری را پشت سر نهاد و طی این مدت، فراز و نشیب‌های بسیاری را در ابعاد مختلف از سرگذرانده است.

اکنون پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و شکل‌گیری ۱۰ دورة قانون‌گذاری، ضرورت پژوهش در خصوص مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن، به‌عنوان بخشی از نخبگان سیاسی کشور بیش‌ازپیش احساس می‌شود؛ چراکه نخبگان سیاسی در هر نظام سیاسی یکی از عوامل تأثیرگذار بر روند تحولات می‌باشند و برای رسیدن به درکی درست از وقایع و رخدادها نیازمند شناخت بهتر نخبگانی هستیم که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت امور کشور را بر عهده دارند. از این رو این پژوهش سعی دارد تا با رویکرد تحلیلی و مقایسه‌ای و با جمع‌آوری اطلاعات به شیوة کتابخانه‌ای و اسنادی به تحلیل و بررسی بافت سیاسی و اجتماعی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بپردازد و به این پرسش‌های بنیادین پاسخ دهد که نمایندگان مجلس شورای اسـلامی‌ طی ادوار اول تا دهم چه آرایش و ترکیب سیاسی و اجتماعی داشته‌اند؟ و اساساً میان ادوار مذکور به لحاظ بافت سیاسی و اجتماعی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی به چشم می‌خورد؟

این کتاب با قیمت ۱/۲۵۰/۰۰۰ ریال و در ۵۰۰ نسخه در اختیار علاقمندان قرار گرفته است

انتهای پیام /*