بمناسبت ۲۳ فروردین ۱۳۴۲ تلگراف امام به آیت الله حکیم و رد پیشنهاد وی؛

عزت و هوشیاری امام خمینی در رهبری مبارزه

در ۲۳ فروردین ۱۳۴۲ یکی از شاهکارهای مبتنی بر عزت و هوشیاری حضرت امام(س) و نشانگر بینش درخشان سیاسی وی در رهبری مبارزه است.

کد : 184798 | تاریخ : 22/01/1401

پرتال امام خمینی(س): ۲۳ فروردین ۱۳۴۲ ش ـ (۱۷ ذی‌القعده ۱۳۸۲ ق) ـ سالروز تلگراف امام به آیت‌الله حکیم و رد پیشنهاد ایشان مبنی بر مهاجرت علما به عتبات عالیات است. وقایع و اتفاقاتی که منجر به واقعه کشتار در فیضیه در دوم فروردین ۱۳۴۲ شد، حضرت آیت‌الله العظمی سیدمحسن حکیم از مراجع بزرگ نجف را بر آن داشت تا به منظور حفظ جان علما و کیان حوزه‌ها در ۱۴ فروردین طی تلگرافی پیشنهاد مهاجرت دسته‌جمعی علمای حوزه قم به عتبات عالیات را مطرح نماید. شاه با تهدید علما آنها را از پاسخ دهی منع کرد، اما جهت‌گیری حضرت امام در این مورد و پاسخ آن بزرگوار به آیت‌الله حکیم
در ۲۳ فروردین ۱۳۴۲ یکی از شاهکارهای مبتنی بر عزت و هوشیاری حضرت امام(س) و نشانگر بینش درخشان سیاسی وی در رهبری مبارزه است.
«ما می‏دانیم با این هجرت، تغییرات و تحولات عظیمی روی خواهد داد که ما از آن بیمناکیم. ما عجالتاً در این آتش سوزان به سر برده و با خطرهای جانی صبر نموده، از حقوق اسلام و مسلمین و از حریم قرآن و استقلال مملکت اسلام دفاع می‏کنیم؛ و تا سر حد امکان مراکز روحانیت را حفظ نموده، امر به آرامش و سکوت می‏نماییم؛ مگر آنکه دستگاه جبار راهی را بخواهد طی کند که ما را ناگزیر به مطالبی کند که به خدای تبارک و تعالی از آن پناه می‏بریم. . . . ما تکلیف الهی خود را ان شاء الله ادا خواهیم کرد؛ و به إحدی الْحُسْنَیَیْن نایل خواهیم شد: یا قطع دست خائنین از حریم اسلام و قرآن کریم؛ و یا جوار رحمت حق جلّ و علا.» (صحیفه امام، ج۱، ص ۱۸۲ ـ ۱۸۳)

انتهای پیام /*