واکنش ها به حذف نام و عکس امام راحل: اگر نام امام خمینی را از شما بگیرند هیچ نیستید، هیچ!

اما برخی این عظمت مجسم را از یاد می برند. سرود می سازند، به فرمانده سلام می کنند اما خمینی بزرگ را از یاد می برند. حرفی نیست شاید کلمات و بیانشان را شایستگی نام بردن از آن "عزیزِ یگانه" نیست. اما وقتی کار به نادیده گرفتنِ پروتکل های رسمی می رسد و عکس امام از برخی دیدارهای رسمی برخی حضرات، حذف می شود را چه باید گفت؟ وقتی برخی آقایان- که بود و نبودشان بسته به انقلاب خمینی است- در مراسمی می نشینند که عکس امام نیست چه باید پرسید؟

کد : 185019 | تاریخ : 11/02/1401

پرتال امام خمینی(س): یادداشت۴۱۴/ به قلم سردبیر 

در روزهای گذشته شاهد حذف عکس امام در مکان های رسمی بوده ایم که سهوی بودن آن دور از ذهن است. در ابتدا در روزهای منتهی به روز قدس در دیدار رئیس جمهور و در محل سخنرانی رسمی ایشان عکس امام برداشته شد؛ که امیدوارم حذف تصویر امام از دیوار سهوی باشد.

در یک اقدام تاسف برانگیز دیگر در راهپیمایی روز قدس در اصفهان در میدان جهان نمای این شهر عکس امام خمینی(س) را حذف و عکس دیگری جایگزین آن کرده اند. 

در روزهای اخیر اعتراضات متعددی در برخورد با این رفتار غیر انقلابی صورت گرفت. در ابتدا دکتر محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به حذف عکس امام خمینی در اتاق ملاقات رئیس جمهور این جمله رهبر معظم انقلاب را یادآور شد: «این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست». و در کانال تلگرامی خود نوشت: یادآوری یک جمله از رهبر معظم انقلاب -حفظه الله- به مسوولین محترم مستقر در ساختمان قرمز نهاد ریاست جمهوری:  «این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست».

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به حذف عکس امام نوشت: : این انقلاب بی‌نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست" این جمله راهبردی را رهبر انقلاب سال‌ها قبل به زبان آوردند تا تبیینی باشد بر شخصیت بی‌مانند امام خمینی در نگاه و کلام ایشان. 

اما برخی‌ این عظمت مجسم را از یاد می‌برند. سرود می‌سازند، به فرمانده سلام می‌کنند اما خمینی بزرگ را از یاد می‌برند. حرفی نیست شاید کلمات و بیانشان را شایستگی نام بردن از آن "عزیزِ یگانه" نیست. اما وقتی کار به نادیده گرفتنِ پروتکل‌های رسمی می‌رسد و عکس امام از برخی دیدارهای رسمی برخی حضرات، حذف می‌شود را چه باید گفت؟ وقتی برخی آقایان- که بود و نبودشان بسته به انقلاب خمینی است- در مراسمی می‌نشینند که عکس امام نیست چه باید پرسید؟

شاید بتوان گفت غفلت بوده است و عمدی - ان‌شاالله - در کار نیست. اما وقتی در فلان کلانشهر، عکسِ امام نیست و جایی که باید باشد، عکس یک نفر دیگر است نمی‌شود حرفی از سهو و فراموشی به میان آورد آن هم در روز قدس!

فراموشی زاویه ایجاد کردن است و این کارها عمیق کردن یک دره و فعال کردن یک گسل. اگر امروز جلویش را نگیریم، فردا ممکن است خیلی اتفاقات بیفتد.

خدا نیاورد روزی را که تصور خمینی‌زدایی - از انقلابی که بی‌نام او در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست - در ذهن برخی‌ها جا باز کند. خدا نکند غفلت‌ها دامن به تعمد بگشاید. خدا نکند - به هر نیتی - برخی‌ها به خود اجازه دهند عادی شدن این رفتار را.

خدا نکند آن گمانه‌هایی که از پیش به نظر می‌آمد که برخی‌ها با امام مشکل دارند و در پی حذف او هستند واقعیت پیدا کند. خدا نکند میدان پیدا کنند این جماعت که اگر امروز از عکس و نام امام عبور کردند فردا از راه و رسم او هم خواهند گذشت و همه چیز را به خدمت خود در خواهند آورد حال آنکه به مشرب خمینی همه باید در خدمت مردم باشند.

در تیتری دیگر خواندم که حذف نام امام خمینی ناممکن است؛ این نام را از شما بگیرند هیچ نیستید، هیچ! نکته درستی است واقعیت و حقیقت همان است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفته‌اند "این انقلاب بی‌نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست." پس هشدار که حذف نام خمینی ناممکن است تا وقتی میراث گرانسنگ او، انقلاب اسلامی، هست. برای جاه و جایگاه خودتان هم اگر ارزش قائلید به یاد بیاورید امام روح‌الله را چون حذف خمینی یعنی خودکشی برای خودتان! بدانید نام و نان و جاه و جایگاه به برکت این نام دارید. این را از شما بگیرند هیچ نیستید، هیچ! 

در یادداشت دیگر غلامرضا بنی اسدی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

"این انقلاب بی‌نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست" این جمله راهبردی را رهبر انقلاب سال‌‌ها قبل به زبان آوردند تا تبیینی باشد بر شخصیت بی‌مانند امام خمینی در نگاه و کلام ایشان. به ویژه که در ادامه هم تصریح کردند: "الحق شخصیت آن عزیز یگانه، شخصیتی دست‌نیافتنی و جایگاه والای انسانی او جایگاهی دور از تصور و اساطیرگونه بود. او آن نخستین بود که دومین نداشت."

اما برخی‌‌ها را نمی‌دانم چه شده است که این عظمت مجسم را از یاد می‌برند. سرود می‌سازند، به فرمانده سلام می‌کنند اما خمینی بزرگ را از یاد می‌برند. حرفی نیست شاید کلمات و بیانشان را شایستگی نام بردن از آن "عزیزِ یگانه" نیست. اما وقتی کار به نادیده گرفتنِ پروتکل‌های رسمی می‌رسد و عکس امام از برخی دیدار‌های رسمی برخی حضرات، حذف می‌شود را چه باید گفت؟ وقتی برخی آقایان- که بود و نبودشان بسته به انقلاب خمینی است- در مراسمی می‌نشینند که عکس امام نیست چه باید پرسید؟ می‌خواهم به خود بقبولانم که غفلت بوده است و سهو. عمدی - ان‌شاالله - در کار نیست.

اما وقتی در فلان کلانشهر، عکسِ امام نیست و جایی که باید باشد، عکس یک نفر دیگر است نمی‌شود حرفی از سهو و فراموشی به میان آورد آن هم در روز قدس! فراموشی زاویه ایجاد کردن است و این کار‌‌ها عمیق کردن یک دره و فعال کردن یک گسل. اگر امروز جلویش را نگیریم، فردا ممکن است خیلی اتفاقات بیفتد. خدا نیاورد روزی را که تصور خمینی‌زدایی - از انقلابی که بی‌نام او در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست - در ذهن برخی‌‌ها جا باز کند.

خدا نکند غفلت‌‌ها دامن به تعمد بگشاید. خدا نکند - به هر نیتی - برخی‌‌ها به خود اجازه دهند عادی شدن این رفتار را. خدا نکند آن گمانه‌هایی که از پیش به نظر می‌آمد که برخی‌‌ها با امام مشکل دارند و در پی حذف او هستند واقعیت پیدا کند. خدا نکند میدان پیدا کنند این جماعت که اگر امروز از عکس و نام امام عبور کردند فردا از راه و رسم او هم خواهند گذشت و همه چیز را به خدمت خود در خواهند آورد حال آنکه به مشرب خمینی همه باید در خدمت مردم باشند.

این رفتار ضد اخلاقی‌ترین و در عین حال حرکتی ضدانقلابی است. ضدانقلابی‌ترین کار ممکن است که برخی‌‌ها به نام انقلاب انجام می‌دهند. از تاریخ بیاموزند درس‌‌ها را. می‌گویند ابن زبیر در خطبه‌هایش صلوات بر رسول خدا را به جا نمی‌آورد تا یاد بنی‌هاشم در اذهان زنده نشود! اما چه شد؟ او به هدفش رسید آیا؟ نام پیامبر تا همیشه از ماذنه‌‌ها جاری است و صلواتی که از جانِ خلق برمی خیزد، آل او را نیز در بر می‌گیرد به کوری چشم آل‌زبیر و آل‌امیه و آل‌مروان و آل‌عباس. نام خمینی هم جاودانه است.


انتهای پیام /*