سخنرانی در جمع هیأت مؤسس بانک اسلامی

امام خمینی (س) در اول خرداد ماه سال ۵۸ در دیدار با هیات موسس بانک اسلامی به حرمت ربا در اسلام اشاره کرده است

کد : 185169 | تاریخ : 01/03/1401

بسم الله الرحمن الرحیم

ربا، بدترین نوع استثمار

اصل بهره از پول یک امری است بسیار خلاف انصاف و خلاف انسانیت که یک پولی آنجا گذاشته‌ اند، بعد آن پول نه کاری، نه چیزی، یک چیزی در آورند. بدترین انواع استثمار همین رباست که در مقابل هیچ، خود پول که هست و در مقابل هیچ، این بزاید، بهره بردارد. در اسلام، این البته به هر صورتش حرام است حتی این فرارهایی که بعضی ها جایز می‌ دانند، این فرارها هم صحیح نیست. فرار از ربا هم صحیح نیست. یک راه هایی گفته شده است، لکن آنها هم صحیح نیست بهره‌برداری از این نقود و از پول به هیچ وجه در اسلام جایز نیست. از جهتی که یک همچو بانک اسلامی که مبنایش بر این باشد که بهره در کار نباشد و ربا در کار نباشد، این یک خدمت بزرگی است به جامعه و به اسلام، هر دو، که امید است که احتیاج مردم از سایر بانک ها به واسطۀ این بانک سلب بشود و مردم توجه بکنند به این بانک که اسلامی است، مبنایش اسلام است، اسلامی است و مبنایش بر این است که استثمار نکند مردم را، بهره‌برداری از انسان بیخودی نکند.

لزوم برچیده شدن بانکهای ربوی

و من توفیق شما را از خدا می‌ خواهم که در این راه با صداقت، با نیت صادقانه عمل بکنید، چنانچه هر کاری که با نیت صادقانه شد، آن کار به نتیجه می‌ رسد، و به نتیجه‌ ای که بخواهید می‌ رسد. نیت ها را باید صادق کرد و برای خدا. یک همچو کار بزرگی که شما الآن انجام می‌ دهید ان‌ شاء اللّه‌ برای خدا باشد تا منافع آخرتی هم برای همه‌ تان ان‌ شاء اللّه‌ داشته باشد و من امیدوارم که توفیق پیدا بکنید و بانک شما یک وقت بانک اول باشد و سایر بانک ها که بر مبنای بهره‌برداری و بر مبنای خلاف و فساد است، اینها از بین بروند، یا بهره‌ ها از بین بروند که همه اسلامی بشوند، آن‌وقت شما هم یکی از بانک ها. اگر اسلامی شدند آنها هم بمانند، و الاّ بالاخره باید برچیده بشوند اگر اسلامی نشوند. ان‌ شاء اللّه‌ که موفق و مؤید باشید.

[سرپرست هیأت: شنیدم که برای اینکه همه بتوانند دارای سهم باشند حداقل صد تومان و حداکثر صدهزار تومان گذاشته‌ اند که همه بتوانند و آقایان ضمناً علاقه‌مندند که افتخار بدهید به ایشان و این هم مشوقی است برای آنها.]

... یک سهم هم من، ان‌شاءاللّه‌ که موفق و مؤید باشید.

[و در خاتمه اساسنامۀ این بانک که طرز و نحوۀ عملکرد این بانک را مشخص می‌ کرد، تقدیم امام شد. و امام فرمود:]

ان‌ شاء اللّه‌ موفق باشید. خداوند تأیید کند شماها را. سلامت باشید. خداحافظ شما.

صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۴۲۵-۴۲۶

انتهای پیام /*