یادگار امام: امام پرچم تلاقی دینداری، عزت، مبارزه با تحجر، آزادی، استقلال و معنویت در جامعه ما است

یادگار امام با تأکید بر اینکه امام گرفتار حجاب معاصریت شده است، گفت: اخیرا خدمت مقام معظم رهبری بودم و تمام مدت ایشان روی این مسأله تأکید داشت که اگر انقلاب، دینداری، آزادگی، استقلال و حتی تمامیت ارضی قرار است بماند به یک پرچم احتیاج دارد؛ امام پرچم تلاقی دینداری، عزت، مبارزه با تحجر، آزادی، استقلال و معنویت در جامعه ما است و به این جهت بلند کردن این پرچم بلند کردن آوازه فرد نیست و بلند کردن نماد دینداری است.

کد : 185223 | تاریخ : 08/03/1401

پرتال امام خمینی(س): آیت الله سید حسن خمینی در دیدار با اعضای ستاد مرکزی سی و سومین سالگرد بزرگداشت امام خمینی(س) ضمن همدردی با آسیب دیدگان و داغداران حادثه آبادان، گفت: از خدای متعال برای درگذشتگان آنها علو درجات و برای بازماندگانشان صبر و اجر مسألت دارم. اتفاق تلخی بود و داغی بود که بر دل همه مردم ایران نشست. نشانگر ضعف ها و اشکالاتی هم بود و هست که طبیعتا باید نسبت به حل آن اقدام کنند و هرکسی در هر مسئولیتی هست تلاش کند تا ان شاء الله این حادثه درس و نقطه ای باشد بر پایان چنین حوادث غمباری که می تواند یک ملت، شهر و خانواده های بسیاری را داغدار کند.

یادگار امام افزود: همچنین تلخکامی خود را به ملت شریفمان عرضه می داریم، بابت سختی های معیشتی که هست و البته ریشه در بنیان های متفاوتی از مشکلات دارد. ریشه در دشمنی ها، تحریم ها و ناکارآمدی ها دارد. ان شاء الله مسئولین امر همتی دارند، تلاش هایی کرده اند و البته همه باید به آنها کمک کنیم تا بتوانند بار سنگین مشکلات را از دوش مردم بردارند که طبیعتا بیشتر فشار بر اقشار آسیب پذیر کشور و به تعبیر امام، مستضعفین است برداشته شود و شاهد شکوفایی اقتصادی کشورمان و نشاط بیشتر همه مردم باشیم.

یادگار امام افزود: امام گرفتار حجاب معاصریت شده است یعنی ما متوجه نیستیم چه اتفاق بزرگی به نام انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و مثل ماهی در آب درکی از آن نداریم. البته مثل بقیه حوادث تاریخی 40 سال بازه زمانی کمی است، برای اینکه دنیا تحت تأثیر آن قرار بگیرد. به همین خاطر هرچه بگوییم نامکرر است و هرچه بگوییم او هست و او نیست.

وی ادامه داد: اصلا چرا باید از امام گفت؟ چرا باید مراسم سالگرد برگزار کرد؟ اینها عالم بوده اند که آمده اند و رفته اند، چرا باید بیان و نام و یاد او در جامعه ما تکرار شود؟ ممکن است بگوییم این ادای دین ما به امام است؛ این درست هست اما فراتر از اینها است. امام به ما احتیاج ندارد ولی ما به امام احتیاج داریم. امام هرچه بود خودش و خدا است؛ برای او هرچه اتفاق می افتد برای ما است.

سید حسن خمینی با اشاره به داستان حضرت ابراهیم(ع)، یادآور شد: از خدا خواسته من را به صالحین ملحق کن و بعد می خواهد یک نام نیک از من باقی بگذار که تا زمانه باقی است این نام باقی بماند. در نماز میت هم یاد حضرت ابراهیم(ع) می بریم و قرآن به ما می گوید ابراهیم(ع) پدر شما است. این سؤال هست که حضرت ابراهیم(ع) درگیر نام است؟! خدا نمی گوید ما به تو می دهیم، ابراهیم(ع) از خدا می خواهد.

وی تأکید کرد: بعضی هستند در دوره حیات خودشان تبدیل به نماد و پرچم می شوند. بلندی نام ابراهیم(ع) بلندی نام فرد نیست و بلندی پرچم توحید است و اگر هم ابراهیم از خدا می خواهد نام من را بلند کن، چون پرچم توحید است. اگر به پیامبر(ص) می گوید یاد تو را گرامی داشتیم، همه خوبی های عالم است. اینجا مطالبه برافراشتگی پرچم توحید و استمرار پرچم خوبی ها است. امام در روزگار ما چنین حکمی دارد.

یادگار امام افزود: باید از امام بگوییم و نباید خدای ناکرده یادمان برود. فراموشمان نشود و گرفتار تحلیل های احمقانه و پوچ نشویم که فکر کنیم نبود نام و یاد امام خدای ناکرده خاصیتی دارد. اخیرا خدمت مقام معظم رهبری بودم و تمام مدت ایشان روی این مسأله تأکید داشت که اگر انقلاب، دینداری، آزادگی، استقلال و حتی تمامیت ارضی قرار است بماند به یک پرچم احتیاج دارد؛ امام پرچم تلاقی دینداری، عزت، مبارزه با تحجر، آزادی، استقلال و معنویت در جامعه ما است و به این جهت بلند کردن این پرچم بلند کردن آوازه فرد نیست و بلند کردن نماد دینداری است. این شخص امروزه پرچم هویت و آینده ما است.

وی گفت: ستاد سالگرد ارتحال امام فقط یک مراسم نمادین نیست و بیان قند مکرر است که باید در ذائقه ها بنشیند و نسل به نسل منتقل شود؛ آن هم برای خودمان و نسل های بعدی، فرزندان و این آب و خاک. به همین جهت باید چندین نکته را در خودش توأمان داشته باشد. یکی اینکه مظهر وحدت کشور باشد. دوم اینکه مظهر شکوه باشد. این مراسم جایی است که اگر دشمنان آن را می بینند خدای ناکرده باعث طعنه شود و یا جلوه ای از شکوه آن کمرنگ شود. باید مظهر آسایش و رفاه مردم باشد. البته در شرایط لازم خیلی سخت است.

سید حسن خمینی با تأکید بر ضرورت امنیت مجموعه مراسم و تک تک کسانی که وارد و خارج می شوند، اظهار داشت: مراسم بزرگداشت امام باید مظهر نظم باشد. چون ما قرار است جامعه ای را معرفی کنیم که الگو است و باید این مراسم منظم باشد. سال های قبل از کرونا می شد آن عظمت و شکوه مردم را دید و فهمید. امسال طبیعتا چون هنوز در آخرین نفس های این بیماری منحوس هستیم مضایقات بیشتری هست و انتظار این است که نظم بیشتری حاکم باشد و همه باید عظم جزم داشته باشند که شکوه و امنیت مراسم را همراه با رضایت همه کسانی که حاضر می شوند، همراه کنند.

انتهای پیام /*