روایت سید کاظم اکرمی از زمانی که مجلس غیبت در حضور امام ادامه پیدا می کرد

سید کاظم اکرمی در خاطراتی که از امام نقل کرده به روایتی از زمانی پرداخته که مجلس غیبت در حضور ایشان ادامه پیدا می کرد.

کد : 185271 | تاریخ : 13/03/1401

پرتال امام خمینی (س): دکتر سید کاظم اکرمی (وزیر وقت آموزش و پرورش) در گفت و گویی که با ایشان صورت گرفت و در کتابی به نام "امام به روایت دانشوران" به چاپ رسید، به نقل قولی از سید محمد جلالی همدانی که روزگاری به هنگام جوانی امام خمینی (س) با ایشان هم حجره بودند، اشاره و اینگونه تعریف کرده است:

روایتی است که آقای سید محمد جلالی همدانی در سال ۱۳۴۳ برای مان نقل کردند که «من با‎ ‎حضرت امام از ایام جوانی ایشان هم حجره بودم. از همان موقع بسیار‎ ‎دقیق و مواظب بودند که وقتی کسی به حجره ما می آمد و اگر خدای‎ ‎نکرده غیبتی شروع می کرد، امام مخالفت می کردند که غیبت نکند و اگر دفعه دوم ادامه می داد، باز تذکر می دادند که غیبت نکنید و اگر طرف ادامه می داد، حاج آقا روح الله بلند می شد و عبا را بر سرشان کشیده از‎ ‎حجره بیرون می رفتند که غیبت را نشنوند.»

همچنین آقا میرزا محمدعلی دامغانی که از علمای معروف همدان بود‎ ‎و در دوران طاغوت در همدان نماز جمعه برقرار می کرد، برای من تعریف کرد که در یک سال حاج آقا روح الله خمینی به همدان تشریف آورده بودند و دو، سه شبی مهمان من بودند. من یاد دارم که بعد از خوردن شام ایشان تا اذان صبح مطالعه می کردند. به حدی که یک بار به ایشان عرض کردم: حاج آقا به این پاهای مبارکتان دیگر گوشتی نمانده، از بس بی خوابی می کشید و مطالعه می کنید، یک قدری هم استراحت بفرمایید و فرمودند: حالا جوان هستم و می توانم کار کنم. روزگاری‎ ‎خواهد آمد که دیگر توان کار نخواهم داشت و باید فعلا استفاده کنم.

منبع:

کتاب امام به روایت دانشوران؛ ص ۷۵-۷۶

انتهای پیام /*