امام فرمود: اگر حوزه علمیه درست بشود، ایران درست مى‏شود

راجع به حوزه علمیه، عقیده‏ام بر این است که باید به آن بیشتر از همه چیز توجه کرد؛ چرا که حوزه علمیه اگر درست بشود، ایران درست مى‏شود. و اگر در حوزه علمیه فسادى به وجود آید- و لو در دراز مدت- در سرتاسر ایران آن فساد پیدا مى‏شود و آنها که همیشه در فکر بوده‏اند که در حوزه علمیه نفوذ کنند، به همین خاطر است

کد : 49607 | تاریخ : 02/11/1392

امام خمینی در 5 بهمن 1365 در سخنرانى  ای در جمع شوراى مدیریت حوزه علمیه قم  در باره لزوم توجه به حوزه علمیه و تلاش براى حفظ فقه سنتى در حوزه‏ می فرماید: 
«من چنانچه سابقاً نیز گفته‏ام، راجع به حوزه علمیه، عقیده‏ام بر این است که باید به آن بیشتر از همه چیز توجه کرد؛ چرا که حوزه علمیه اگر درست بشود، ایران درست مى‏شود. و اگر- خداى نخواسته- در حوزه علمیه فسادى به وجود آید- و لو در دراز مدت- در سرتاسر ایران آن فساد پیدا مى‏شود و آنها که همیشه در فکر بوده‏اند که در حوزه علمیه نفوذ کنند، به همین خاطر است. نفوذ آنها، نفوذ ظاهرى نیست که معلوم باشد فلان آقا نفوذى است. چه بسا بیشتر از شما اظهار دیانت بکند، مع ذلک، در موقع مناسب کارش را انجام دهد. اینها از مشکلات حوزه است. و قضیه تحصیل هم باید به نحوى باشد که فقه سنتى فراموش نشود. و آن چیزى که تا به حال اسلام را نگه داشته است، همان فقه سنتى بوده است. و همه همتها باید مصروف این بشود که فقه به همان وضعى که بوده است، محفوظ باشد. ممکن است اشخاصى بگویند که باید فقه تازه‏اى درست کرد که این آغاز هلاکت حوزه است و روى آن باید دقت بشود.
البته من همه شما آقایان را مى‏شناسم و از شما به خاطر زحمتتان در این امر، تشکر مى‏کنم. ولى باید خیلى متوجه باشید. در هر صورت، آن چیزى که براى حوزه‏ها خطر است، این است که ما این فقه را به نحوى که به دست ما رسیده است، به نسل آینده تحویل ندهیم. باید همان طور که مبانى اسلامى، مبانى فقهى را تحویل داده‏اند، ما هم به آینده‏ها تحویل بدهیم که اگر این افراد در آینده نتوانستند کار خودشان را انجام بدهند، تقصیر ما نباشد».
توجه به دروس اخلاق در حوزه‏
«و دیگر اینکه اخلاق باید در همه جا و در همه دروس، مورد توجه قرار گیرد. و اعتقادم بر این است که باید هر کس حوزه درسى بزرگ یا کوچکى دارد، یکى دو دقیقه- مقدمتاً یا مؤخرتاً- درس اخلاق بگوید که طلاب با اخلاق اسلامى بار بیایند. و اجمالًا من از شما مطمئنم که شما خوب کار مى‏کنید و نظرات درستى دارید، لکن در هر کارى اشتباهاتى هم هست. گروههاى مختلف به این حوزه نظر دارند؛ چون در دراز مدت مى‏توانند کارهایى که ما مى‏کنیم به هم بزنند. و اینکه شما در رابطه با سابقه افراد تحقیق مى‏کنید کار خوبى است؛ چرا که اگر کسى قبل از انقلاب یا بعد از آن کجروى داشته است و الآن مى‏گوید من توبه کرده‏ام، ممکن است این توبه کردن مصلحتى باشد. باید توجه داشت که این افراد، حوزه را فاسد نکنند. و شما همیشه با حضرات مراجع و سایر بزرگان مشورت کنید و از آنها نظر بخواهید و من هم به شما دعا کنم».صحیفه امام ج‏20 ،ص192 

انتهای پیام /*