استقلال نظامی زمینه ساز استقلال سیاسی و اقتصادی است

حضرت امام خمینی (س) برای استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی کشور ارزش فراوانی قائل بودند. شما باید در راه تحقق استقلال نظامی کشور تلاش کنید به سطوح عالی دانش و تکنولوژی برسید و هرگز از روح تدین و فرهنگ قرآنی غافل نشوید

کد : 50086 | تاریخ : 24/01/1399

پرتال امام خمینی (س): سید احمد خمینی که از ایشان به عنوان گنجینه اسرار نظام یاد می شود پس از ارتحال امام خمینی تولیت آستان امام خمینی را بر عهده داشته و در مناسبت های مختلف در حرم مطهر امام راحل با اقشار مختلف سیاسی  اجتماعی و نظامی داخلی و خارجی دیدارهای عمومی و خصوصی داشت و در این دیدار ها به بازگویی مشی و خصوصیات شخصی و سیاست های امام در حوزه های مختلف می پرداخت. در این بین دیدار هایشان با برخی از نهادها از جمله ارتش که همواره اصلاح و نقش آن در نهضت و حفاظت از انقلاب و تمامیت ارضی کشور مورد تاکید امام بود دارای ارزش و اعتبار خاصی است. به مناسبت فرا رسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی ایران سه فقره از سخنرانی های یادگار گرانقدر امام در فروردین سال ۱۳۷۱ که به بازگویی نظرات امام راحل در باره نقش و اهمیت این نهاد مهم می باشد  انتخاب شده که از نظر می گذرد:
سخنرانی اول: ۲۵ فروردین ۱۳۷۱

مخاطب: اجتماع فرماندهان و پرسنل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

مناسبت: فرا رسیدن ۲۹ فروردین (روز ارتش جمهوری اسلامی ایران)

مکان: حرم مطهر حضرت امام خمینی (س)

ارتش جمهوری اسلامی از مردمی ترین نهادهای انقلاب اسلامی ایران است. ارتش در کنار سایر قوای مسلح رسالت خطیر حفاظت از دین، استقلال و سرحدات کشور را در کمال قدرت و صلابت انجام داد و امروز شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران منشأ آزادگی و حریت برای ملت ما محسوب می شوند.

امروز ارتش ما قویترین ارتش منطقه است و این عامل از چشم دشمنان و بدخواهان در محاسبات بین المللی و منطقه ای دور نمانده است و به همین خاطر حفظ آمادگی رزمی، تقویت بنیۀ دفاعی و ارتقای دانش نظامی پرسنل ارتش جمهوری اسلامی مورد تأکید است.

در طول هشت سال دفاع مقدس کارشناسان و متخصصان علوم نظامی کشور در زمینۀ خودکفایی و خلاقیتهای نظامی به نتایج قابل توجهی رسیده اند که قابل تقدیر است. ما باید بر این گونه تلاشها تا زمانی که در همۀ زمینه های نظامی و پیشرفت تکنولوژی دفاعی مستقل شویم به شکل مضاعفی بیفزاییم.

اگر استقلال نظامی نداشته باشیم مسلماً استقلال سیاسی و اقتصادی هم نخواهیم داشت. استقلال همه جانبۀ نظامی بیش از هر چیز در گرو اتکا به دانش کارشناسان و متخصصان متعهد داخلی است.

سخنرانی دوم: ۲۶ فروردین ۱۳۷۱

مخاطب: حجت الاسلام صفائی نمایندۀ ولی فقیه در ارتش، سرلشکر شهبازی رئیس ستاد مشترک ارتش، فرماندهان و پرسنل نیروهای سه گانۀ ارتش جمهوری اسلامی ایران

مناسبت: روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

مکان: حرم مطهر حضرت امام خمینی (س)

امام عظیم الشأن در هیچ زمانی از انقلاب اسلامی اجازه نمی دادند ارتش فداکار جمهوری اسلامی ایران تضعیف شود و در مقابل کسانی که در شرایط حساس پس از پیروزی انقلاب اسلامی شعار انحلال ارتش را مطرح می کردند، خطر اینگونه شعارها را احساس می کردند و آن را توطئه ای از سوی اجانب برای آیندۀ نظام نوپای اسلامی می دانستند.

امروز اعمال فشار کم سابقۀ قدرتهای استکباری بر جمهوری اسلامی ایران نشانه ای از نفوذ معنوی و فرهنگی انقلاب اسلامی در میان ملتهای اسلامی است هیچ گاه سابقه نداشته است که جهان استکباری مانند امروز بی رحمانه منافع ملی و اسلامی ما را مورد تهاجم قرار دهد. اسلامگرایی پس از فروپاشی نظامهای مارکسیستی بلوک شرق بزرگترین نیروی ایدئولوژیک تهدیدکنندۀ برای سلطۀ جهانخواران است.

امریکا و اروپا در این مسأله اشتراک نظر دارند که بنیادگرایی اسلامی، رژیمهای دست نشاندۀ آنان را دچار بحرانهای عمیقی ساخته است، لذا با طرح خطر بنیادگرایی اسلامی و ایجاد هراس در دل آنان در این تلاش هستند که منافع ملی کشورهای تحت سلطۀ خود را بیش از گذشته چپاول نمایند. امروز در شرایطی که بودجۀ جمهوری اسلامی ایران غیر نظامی ترین بودجۀ آسیایی است. همۀ کشورهای عربی حوزۀ خلیج فارس به تحریک استکبار جهانی مرعوب خطر واهی بنیادگرایی اسلامی شده اند و در یک مسابقۀ بی هدف به خریدهای گستردۀ تسلیحاتی ادامه می دهند. این در حالی است که ایران اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای منطقۀ خاورمیانه با دو میلیارد دلار خرید تسلیحاتی در مقایسه با سایر کشورها غیرنظامی ترین بودجۀ آسیایی را داشته است. عربستان سعودی تنها در یکی از خریدهایش از امریکا ۲۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سلاحهای پیشرفته خریداری کرده است. در چنین شرایطی استکبار دائماً با ایجاد شانتاژ ایران را عامل تهدیدکنندۀ صلح و ثبات امنیت منطقه معرفی می کند.

اسرائیل غاصب بیش از سایر کشورهای خاورمیانه سلاحهای کشتار جمعی و هسته ای در اختیار دارد، اما دستگاههای تبلیغاتی غرب به شکلی فریبنده و برای تبرئۀ رژیم اسرائیل و سایر عمال استکبار همواره ما را به نظامیگری و تولید سلاح هسته ای متهم می کنند. استفادۀ صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران از انرژی اتمی در زمینه های گوناگون صنعتی، پزشکی، کشاورزی و تولید برق، حقی مشروع است. ما بارها اعلام کرده ایم که فعالیت هسته ای ایران بر اساس موازین بین المللی در جهت اهداف صلح آمیز برای مصارف صنعتی، پزشکی، کشاورزی و تولید نیروی برق خواهد بود و هرگز در جهت تولید سلاحهای هسته ای نبوده و نیست. ما برای تأمین بخش عظیمی از انرژی و برق کشور به تولید انرژی هسته ای نیاز داریم و این واقعیت را هرگز کتمان نکرده ایم.

ما هرگز نمی توانیم تابع سیاستهای یک بام و دو هوای قدرتهای استکباری باشیم. به قوانین و موازین بین الملل احترام می گذاریم؛ اما به عنوان کشوری آزاد، مستقل و تابع قوانین اسلامی عمل می کنیم. جمهوری اسلامی ایران دامن زدن به ادعاهای تاریخی دربارۀ جزایر ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را به ضرر امنیت و ثبات در منطقۀ خلیج فارس می داند. در پشت صحنۀ اینگونه ادعاها دستهای توطئه گر امریکا به تحریک همسایگان عرب ما مشغول هستند تا با ایجاد تشنج، بخشی از سیاستهای فشار علیه ایران اسلامی را اجرا نمایند.

ما در عین حالی که سیاست خویشتن داری را پیشه کرده ایم در صورت لزوم آماده ایم با تحریکات نظامی استکبار در منطقه مقابله کنیم و صراحتاً می گویم که اجازه نخواهیم داد استقلال و تمامیت ارضی میهن اسلامی بازیچۀ دستهای توطئه گر استکبار قرار گیرد. قوای مسلح باید با اتکال به خداوند متعال، ایمان و عقیدۀ اسلامی آمادۀ دفاع از میهن اسلامی و دستاوردهای انقلاب باشند. برخورداری جمهوری اسلامی ایران از امکانات دفاعی مناسب، حق عادی و مسلم یک کشور مستقل است. با توجه به تهدیدات دشمنان و تجربیات هشت سال دفاع مقدس، فرماندهان و پرسنل فداکار ارتش جمهوری اسلامی ایران باید همواره امکانات دفاعی کشور را در سطحی مطلوب و قابل قبول نگهدارند.

[پیش از سخنان حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی، تیمسار سرلشکر علی شهبازی، رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنان کوتاهی آمادگی فرماندهان و پرسنل ارتش جمهوری اسلامی را در دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و دستاوردهای انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار داد.]

سخنرانی سوم: ۲۷ فروردین ۱۳۷۱

مخاطب: مراسم تجدید بیعت فرماندهان، مسئولان و پرسنل نیروهای سه گانۀ ارتش جمهوری اسلامی ایران با آرمانهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

مناسبت: روز ارتش

ارتش جمهوری اسلامی ایران با تمسک به تأییدات الهی در مسیر حرکت انقلاب اسلامی مردم ایران شکل منظم و قدرتمندی به خود گرفته و به خوبی نشان داده است که در راه حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی، استقلال و تمامیت ارضی کشور آمادۀ فداکاری است.

توکل بر نیروی لایزال الهی، اتحاد و همدلی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با آحاد ملت، عامل پیشبرد انقلاب و نظامی اسلامی است. امروز دشمنان انقلاب اسلامی در زمینه های نظامی، اقتصادی، فرهنگی و تبلیغات دارای قویترین ابزارهای مادی هستند، اما آن چیزی که موجب شده است از گسترش انقلاب اسلامی احساس خطر کنند، معنویت اسلام اصیل و ناب است.

نظام جمهوری اسلامی ایران یگانه نظامی است که ارکان آن متکی به نیروی مردمی است و ارتش یکی از نهادهایی است که از میان مردم جوشیده و به حرکت بالندۀ خود ادامه می دهد. نظام و انقلاب اسلامی متکی به آرای مردم است و ما حضور فعال و مستمر مردم را به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در همۀ ارکان آن اعم از رهبری نظام، دولت، مجلس و یا قوه قضاییه به وضوح مشاهده می کنیم.

نظام دموکراسی واقعی تنها در جمهوری اسلامی ایران متجلی است، زیرا ارادۀ آحاد امت اسلامی در تمامی سطوح آن تعیین کننده و مشهود است. وظیفۀ همه ما این است که جمهوریت نظام را حفظ کنیم. تمام نیروهای سیاسی که دارای بینش متفاوت در مسائل فرعی هستند و در اصول هیچ اختلافی با هم ندارند هوشیار باشند و به تنشهایی که به وحدت امت لطمه می زند وارد نشوند. امروز استکبار غرب و خون همۀ فرزندان اسلام ناب محمدی(ص) تشنه است و امریکا می خواهد با حربۀ نظم نوین جهانی ارزشهای اسلام امام خمینی(س) را برای همیشه نابود سازد. امروز مجموعۀ جهان غرب از هر روزنه ای برای ایجاد تفرقه در میان صفوف ما استفاده می کند. ما اگر بخواهیم پیرو خط امام باشیم باید دور از هواهای نفسانی متحد باشیم.

حضرت امام خمینی(س) برای استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی کشور ارزش فراوانی قائل بودند. شما باید در راه تحقق استقلال نظامی کشور تلاش کنید به سطوح عالی دانش و تکنولوژی برسید و هرگز از روح تدین و فرهنگ قرآنی غافل نشوید.

منبع: مجموعه آثار یادگار امام، ج ۲، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، صص ۲۱۵-۲۲۰

انتهای پیام /*