آیت الله موسوی بجنوردی: در نظام ولایت فقیه مقصود امام خمینی حاکم، قانون الهی است نه فرد

در نظام سیاسی اسلامی هیچ گاه فرد بر جامعه حکومت نمی کند. در نظام ولایت فقیه مقصود امام خمینی، حاکم جامعه اسلامی به تعبیر ایشان در کتاب ولایت فقیه، «قانون» است* و حتی رسول الله را نمی توان حاکم واقعی جامعه اسلامی دانست بلکه حتی ایشان هم مجری قانون هستند. آنکه در جامعه اسلامی حکومت می کند خود قانون است

کد : 50473 | تاریخ : 11/03/1393

پرتال امام خمینی: آیت الله موسوی بجنوردی گفت: روز مبعث روزی بود که به تعبیر امام، پیامبر جبرئیل را به پایین کشاند نه اینکه نفس نبوی ایشان به اوج رسید، این شریف ترین روزی بود که بر انسان گذشت.
به گزارش خبرنگار ستاد خبری و اطلاع رسانی بزرگداشت امام خمینی، آیت الله موسوی بجنوردی عضو شورای عالی قاضی دوران امام و رئیس گروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی در مراسم تجدید بیعت مسئولین دانشگاه آزاد با آرمان های امام راحل که در حسینیه جماران برگزار شد؛ افزود: در عصر غیبت، مبارک ترین روز، روز پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام(س) بود که تجدید حیاتی نسبی در جهان اسلام رخ داد.

وی با اشاره به این که واقعیت اسلام قبل از انقلاب از بین رفته بود؛ گفت: امام آمدند حاکمیت قرآن و اسلام را به فعلیت رسانند و روز مبارک ایران را در 22 بهمن رقم زدند. غم انگیزترین روزی که بر ملت ایران گذشت روزی بود که امام خمینی از میان ما رفت و ما همیشه در این سوگ می سوزیم.

 آیت الله موسوی بجنوردی با بیان این که اندیشه امام خمینی هم جنبه فرهنگی و هم جنبه ظلم ستیزی دارد؛ گفت: ما نیازمند حفظ و حراست و ترویج اندیشه های امام خمینی هستیم؛ هرچند می توان این بشارت را به مردم داد که باارتحال امام اندیشه ایشان از بین نرفت و اکنون به برکت وجود مقام معظم رهبری و  توسط یادگار گرانقدر امام سید حسن خمینی حفظ و حراست می شود.

 وی با بیان اینکه در نظام سیاسی اسلامی هیچ گاه فرد بر جامعه حکومت نمی کند، گفت: در نظام ولایت فقیه مقصود امام خمینی، حاکم جامعه اسلامی به تعبیر ایشان در کتاب ولایت فقیه قانون است* و از منظر امام خمینی حتی رسول الله را نمی توان حاکم واقعی جامعه اسلامی دانست **بلکه حتی ایشان هم مجری قانون هستند. آنکه در جامعه اسلامی حکومت می کند خود قانون است.

 رئیس گروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی ادامه داد: ارمغانی که امام خمینی برای جهان اسلام آورد تجدید حیاتی به جهان اسلام داد. به عنوان مثال در سال 44 که ایشان از ترکیه به نجف رفتند و سیستم ولایت فقیه را در آنجا بیان کردند. سیستم و نظام سیاسی مقصود ایشان؛ این بود که آنچه که بر جامعه حکومت می کند، قانون الهی و قوانین اسلام است؛ و مادامی که قوانین اسلام بر مبانی عدالت اجتماعی و انصاف در جامعه حاکم باشند امکان وجود دیکتاتوری و ظلم در جامعه از بین می رود.

 آیت الله موسوی بجنوردی با بیان اینکه هر کسی نمی تواند مجری قانون اسلامی باشد عنوان کرد: اولین مجری قانون الهی خود رسول الله بودند و بعد از ایشان و ائمه اطهار، کسی مجری قانون می شود که مجتهدی است که از همه بیشتر به قانون اسلامی شناخت داشته باشد. چنین فردی علاوه بر آگاهی از قوانین اسلامی باید مقبول مردم نیز باشد.

 وی درباره مسوولین جامعه اسلامی افزود: این افراد باید بدانند در جامعه تنها مجری قوانین اسلامی هستند نه حاکم جامعه، و حاکم فقط ذات باری تعالی است. نظام سیاسی اسلامی در میان تمام نظام های سیاسی موجود بهترین و کامل ترین حکومت است.

 آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه درباره تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: یکی از ارمغان های حضرت امام دانشگاه آزاد اسلامی بود. در زمان انقلاب پذیرش دانشگاه ها از دانشجویان کم بود و همین مسئله باعث می شد گروهک ها بتوانند جوانان را به خودشان جذب کنند. بعد از تاسیس این دانشگاه از جمع جوانانی که جذب این گروهک ها می شدند به شدت کاسته شد و بحمدالله این تعداد امروز به صفر رسیده است.

 آیت الله موسوی بجنوردی در پایان گفت: از جمله کسانی که در تاسیس دانشگاه آزاد همت گذاشتند حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی، آیت الله رفسنجانی، آیت الله موسوی اردبیلی و مقام معظم رهبری بودند و این دانشگاه از آن زمان تا کنون مشغول به کار است و توانسته است به نحو احسنت در سراسر کشور فعالیت کند.

انتهای پیام /*