روزنگار/ اعلام عفو عمومی توسط امام خمینی در کردستان

غائله کردستان، به دست مشتى از خدا بیخبر مزدور که از اسلحه اجنبى برخوردار و از پشت مرزها الهام مى ‏گرفت، با قیام دلاورانه قواى انتظامى و پاسداران انقلاب درهم پیچید. ما به طورى که کراراً اعلام کردیم، بجز سران جنایتکار و آنان که در خیانت و جنایت با آنان شریک بودند، از دیگر جناحها، حتى گول ‏خوردگانى که در حزب دمکرات وارد شده ‏اند، در صورتى که سلاح هاى خود را به مقامات انتظامى بسپارند، با برادرى رفتار و عفو عمومى نمودیم.

کد : 50924 | تاریخ : 16/06/1393

 حضرت امام خمینی(س) در 16 شهریور ماه 1358 پیامی به مناسبت سالگرد واقعه 17 شهریور (جمعه خونین) خطاب به ملت ایران صادر کردند؛ در این پیام ضمن یادآوری خاطره  واقعه تلخ 17 شهریور 57 و ارج‌گذاری به شهدای آن واقعه و به دنبال خوابیدن غائله کردستان در مرحله اول در آن خطّه، عفو عمومی صادر کردند. این عفو بجز سران جنایتکار و شرکای آنان در خیانت و جنایت شامل حال همه می‌شد.

متن پیام حضرت امام رد ذیل آورده شده است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خاطره تلخ 17 شهریور 57 و خاطره تلخ روزهاى بزرگى که بر امت گذشت میوه شیرین سرنگونى کاخهاى استبداد و استکبار و جایگزینى پرچم جمهورى عدل اسلامى را به بار آورد. مگر نه آن است که دستور آموزنده «کُلُّ یَومٍ عاشُورا و کُلُّ أَرضٍ کَربَلاء» باید سرمشق امت اسلامى باشد. قیام همگانى در هر روز و در هر سرزمین، عاشورا قیام عدالت‏خواهان، با عددى قلیل و ایمانى و عشقى بزرگ، در مقابل ستمگران کاخ‏نشین و مستکبران غارتگر بود و دستور آن است که این برنامه سرلوحه زندگى است در هر روز و در هر سرزمین. روزهایى که بر ما گذشت عاشوراى مکرر بود و میدانها و خیابانها و کوى و برزنهایى که خون فرزندان اسلام در آن ریخت، کربلاى مکرر. و این دستور آموزنده، تکلیفى است و مژده‏اى. تکلیف از آن جهت که مستضعفان، اگر چه با عده ‏اى قلیل، علیه مستکبران، گرچه با سازوبرگ مجهز و قدرت شیطانى عظیم، مأمورند چونان سرور شهیدان قیام کنند. و مژده که شهیدان ما را در شمار شهیدان کربلا قرار داده است؛ و مژده که شهادت رمز پیروزى است. 17 شهریور، مکرر عاشورا و میدان شهدا، مکررِ کربلا و شهداى ما، مکررِ شهداى کربلا و مخالفان ملت ما، مکررِ یزید و وابستگان او هستند. کربلا کاخ ستمگرى را با خون درهم کوبید؛ و کربلاى ما کاخ سلطنت شیطانى‏ را فرو ریخت. اکنون وقت آن است که ما که وارثان این خونها هستیم و بازماندگان جوانان و شهداى به خون خفته هستیم از پاى ننشینیم تا فداکارى آنان را به ثمر برسانیم و با اراده مصمم و مشت محکم، بقایاى رژیم ستمکار و توطئه گران جیره خوار شرق و غرب را در زیر پاى شهداى فضیلت دفن کنیم.

غائله کردستان، به دست مشتى از خدا بیخبر مزدور که از اسلحه اجنبى برخوردار و از پشت مرزها الهام مى ‏گرفت، با قیام دلاورانه قواى انتظامى و پاسداران انقلاب درهم پیچید؛ و سرکردگان مفسد و وابسته به اجانب در گریزگاه ها پنهان، و جوانان فریب‏ خورده ‏اى را به جاى گذاشتند. ما به طورى که کراراً اعلام کردیم، بجز سران جنایتکار و آنان که در خیانت و جنایت با آنان شریک بودند، از دیگر جناحها، حتى گول ‏خوردگانى که در حزب دمکرات وارد شده ‏اند، در صورتى که سلاح هاى خود را به مقامات انتظامى بسپارند، با برادرى رفتار و عفو عمومى نمودیم. این اصل عمومى شامل قشرها و برادران کردستانى است. همه از پناهگاه ها بیرون بیایند و به برادران خود ملحق شوند، و به زندگى عادى خود ادامه دهند. دولت جمهورى اسلامى در رفع گرفتاریهاى آنان و ترمیم خرابیها و سازندگى عقب‏ ماندگی ها کوشا خواهد بود.

برادران کُرد من، به تبلیغات وابستگان «حزب دمکرات» اعتنا نکنید؛ و در شهرها به حال عادى خود برگردید و هیچ ترسى نه از ناحیه دولت و نه از ناحیه خرابکاران به دل راه ندهید، که دولت دوستدار شما و خرابکاران قدرت را از دست داده و مدفون شده و خواهند شد. از خداوند متعال رحمت و مغفرت براى شهداى اسلام و صبر و اجر براى بازماندگان آنان و سعادت و سلامت براى ملت بزرگ خواهانم. و السلام على عباد اللَّه الصالحین.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏9، ص: 445 و 446) 

انتهای پیام /*