رهبری امام راحل حاصل 1400 سال آرمان شیعه است

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از هفت عنوان از تازه ترین آثار این موسسه حسینیان رهبری امام را حاصل 1400 سال آرمان شیعه دانست و گفت: راه امام را تداوم راه امامان شیعه است.

کد : 51007 | تاریخ : 05/07/1393

 در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش و روح الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد از کتاب‌های پرستوی دهلاویه به قلم مجید نجف‌پور ، گیلان غرب در جنگ به قلم محمد رضا تمبری، گوهرهای خفته در خاک به قلم خانم ریحانه خوش طینت و چهار عنوان دیگر با موضوع تقویم تاریخ دفاع مقدس و با عناوین هنوز رمضان به قلم امیر سرتیپ نبی کریمی، حماسه دو سال حضور امیر سرتیب فرهاد بهروزی، مسلم بن عقیل و پیروزی خون برشمشیر به قلم امیر سرتیپ سعید پورداراب رونمایی شد.

حجت الاسلام روح الله حسینیان به عنوان سخنران آغازین برنامه، در ابتدا بیش از هرچیز انقلاب اسلامی ایران را یک معجزه نامید که برخلاف میل تمام ابرقدرت ها پیروز شد.

وی یکی از معجزات این انقلاب را جایگاه ارتش در این انقلاب دانست. ارتشی که قرار بود به عنوان ژاندارم منطقه حافظ منافع سلطنت و قدرت های بزرگ باشد با همراهی مردم و امام در انقلاب دنیا را مبهوت خود ساخت و همچنین تمام معادلات را برهم زد.

ایشان در ادامه با ذکر وقایعی مهم از اوایل انقلاب منجمله حضور منافقان در شمال و غرب کشور و فتنه های که با عنوان خلق کرد، خلق گنبد و آشوب‌های که با پا کرده بودند، نقش ارتش را در مهار این فتنه‌ها تشریح کرد و همچنین عنوان کرداین گروها با نفوذ در منطقه سعی داشتند با ایجاد نا امنی کشور را به هرج و مرج بکشانند، در این شرایط بود که ارتش توانست ایستادگی و مقاومت کند و این فتنه ها را مهار کند

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به گرفتاری‌های آغاز انقلاب عنوان کرد:در ادامه این اتفاقات دیوانه‌ای به نام صدام با تحریک قدرت‌های بزرگ به ایران حمله کرد که کار ارتش را بیش از پیش سخت کرد.

وی در ادامه به چند عنصر مهم برای بقا و ثبات انقلاب اشاره کرد. اولین عنصر حمایت مردم بود که با حمایت خود توانستند این انقلاب را پیش ببرند و دومین عنصر وجود رهبری فرزانه یعنی امام خمینی(س) بود.

حسینیان رهبری امام را حاصل 1400 سال آرمان شیعه دانست و راه امام را تداوم راه امامان شیعه دانست همچنین وی عنوان کرد:امام خمینی برای مردم تجسم امام حسین(ع) بود که با اندیشه جهاد و ایدئولوژی شیعی برای رهایی مردم ایران وارد میدان شده اند. عنصر ایدئولوژی شیعه بود که توانست در حفظ این انقلاب نقش مهمی ایفا کند و با ایجاد مفهوم ایثار و شهادت در بین مردم و مسولین اتحاد و هماهنگی و همدلی بی نظیری به وجود بیاورد که در تاریخ ایران بی سابقه بوده است. همچنین ارتش نیز با درایت امام توانست با تهدید‌های پیش رو تداوم پیدا کند و نقش مهمی در بقای انقلاب بازی کند.

وی با تاکید بر اینکه در آن زمان ایران در تحریم کامل بود و هیچ حمایتی از ما صورت نمی گرفت در آن شرایط بسیار سخت ارتش وارد میدان جنگ شد و بعد از عملیات ها بود که مشخص می شد ما چه میزان به لحاظ امکانات از کشور عراق فاصله داریم به همین  دلیل می توان گفت ارتش و بسیج مظلومانه در مقابل دشمن ایستادگی کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مسئله که این تجربیات تاریخی به ما یاد داد که چگونه با دست خالی می‌توان در برابر قدرت‌های بزرگ ایستاد مسئولان را مورد خطاب قرار داد و گفت: مسئولان باید  از این تجربه‌ها درس بگیرند و اجازه ندهند که قدرت‌های بزرگ رفتار تحقیر آمیزی نسبت به ما داشته باشند. باید با موضع از بالا در مقابل همه این قدرت‌ها ایستادگی کرد.

حسینیان همچنین با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی عنوان کرد:یکی از آرمان های امام خمینی(س) تشکیل بسیج جهانی بود که در آن زمان خیلی مورد توجه مسئولین قرار نمی گرفت.اما وقایع امروز در لبنان، فلسطین، عراق و دیگر کشورهای جهان نشان داد که چه میزان انقلاب ایران و امام خمینی الگوی این جریانات بوده است

وی در پایان گفت: با نفوذی که ایران در تحولات دنیا پیدا کرده است باید با تمام دنیا از موضع قدرت حرف بزنیم و مسئولان با توکل به خدا و با اتکا به نیروهای مردمی قدرت های طرف مقابل جمهوری اسلامی را برهم زنند.

در ادامه امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اینکه ارتش جمهوری اسلامی در اوایل انقلاب با چالش های زیادی مواجه بود و در موقعیت مناسبی نبود عنوان کرد:بعد از پیروزی انقلاب آنچه که از ارتش ایران باقی مانده بود یک بدنه جوان و بی تجربه و سربازانی بودند که سران وابسته  آنها با خیانت فرار کرده بودند و نظم مناسبی نداشتند.سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی که به فرمان امام خمینی تشکیل شده بود ماموریت های اطلاعاتی داشت و وظیفه او مقابله با ترورها و مبارزات منافقین در داخل کشور بود.

وی با تاکید بر اینکه واقایع مربوط به کردستان بیش از هر چیز برای ارتش جمهوری اسلامی باعث خیر شده بود گفت: اگر این مقدمه و این حرکت نبود شاید با اولین حمله عراق شیرازه کار از دست ارتش خارج می شد چرا که این حرکت ها باعث سازماندهی نیروهای ارتشی شد.

امیر پوردستان در ادامه به چند ویژگی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی هشت سال دفاع مقدس این بود که مدافع بودیم نه متجاوز، دومین ویژگی را در بصیرت رزمندکان ایران دانست.سومین ویژگی از نظر امیر پوردستان این بود که هیچگاه نیروهای ایرانی قصد کشور گشایی نداشتند واگر محدود پیشروهای هم صورت می گرفت جهت احقاق حق ایران از سازمان های بین المللی بود.چهارمین ویژگی این بود که ما در این جنگ از هر وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده نکردیم برخلاف عراقی ها که برای پیروزی از هر وسایل و امکان غیر اخلاقی استفاده می کرد. پنجمین  و آخرین ویژگی از نظری این فرمانده ارتشی این بود که ما در این جنگ نه تنها برابر نیروهای عراقی بلکه در برار نیروی های استکبار جهانی ایستادیم.

 وی عوامل پیروزی در این جنگ را به سه عامل تقسیم کرد و گفت: بنیاد‌های اعتقادی و شیعی، حمایت بی دریغ مردم، هدایت های پیامبر گونه امام خمینی(س) عوامل اصلی پیروزی ما در دفاع مقدس بودند.

امیر پور دستان همچنین به اقداماتی چند از ارتش در جهت حفظ آثار دفاع مقدس اشاره کرد و با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری و اینکه ایشان تاکید دارند کارهای تحقیقی با امورهنری و ادبی آمیخته شود سخنان خود را به پایان برد.

در پایان این برنامه با رونمایی از هفت جلد کتاب دفاع مقدس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و تقدیر از مولفان آنها برنامه به پایان رسید.

منبع: مهر

انتهای پیام /*