تمامی فتاوای امام خمینی در مجموعه ده جلدی استفتائات امام خمینی جمع آوری شده است

مدیر ویرایش مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، با تشریح جزئیات روند کار تدوین موسوعه 50 جلدی آثار حضرت امام خمینی(س)، اظهار کرد: تمامی فتاوای امام خمینی در ده جلد از مجلدات موسوعه آثار ایشان جمع آوری شده است.

کد : 51032 | تاریخ : 09/07/1393

به گزارش پرتال امام خمینی(س) حجت‌الاسلام والمسلمین «رضا هوشیاری» در گفت‌وگو با جماران، با بیان اینکه «در مجموعه 50 جلدی "موسوعه امام خمینی"، کتاب‌های مختلف ایشان در موضوعات مختلف اعم از فقهی، اصولی، فتوایی، استفتائات، عرفانی، اخلاقی، و فلسفی گنجانده شده‌ است»، افزود: به جز بخشی از استفتائات که برای نخستین بار در این مجموعه منتشر شده است، تمامی کتاب‌های حضرت امام با تحقیقات محققین مختلف قبلاً چاپ و منتشر گردیده است، اما، از آن‌جایی که نحوه ویرایش و تحقیق آن‌ها متفاوت بوده است، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم تصمیم به یکسان‌سازی تحقیقات و یکسان‌سازی منابع و ویرایش صوری آنها گرفت که اکنون پس از چند سال این مجموعه آماده شده است.
وی با بیان این نکته که این موسوعه دارای 35 عنوان کتاب است که بعضی از آن‌ها در دو یا چند جلد تنظیم گردیده، تعداد بسیاری از استفتائات جمع‌آوری شده در این مجموعه را جدید دانست و افزود استفتائات مجموعه ای 10 جلدی است که پیش از این تنها سه جلد آن توسط جامعه مدرسین منتشر شده بود.

هوشیاری با اشاره به این که مجموعه ده جلدی استفتائات بر اساس مسائل مطرح شده در تحریر الوسیله امام تنظیم گردیده است؛ گفت: در این مجموعه تنها استفتائاتی منتشر شده است که ممهور به مهر شخص حضرت امام است و استفتائات با مهر دفتر امام در این مجموعه منتشر نشده است.

هوشیاری وی افزود: استفتائاتی که دربارة مسائل سیاسی و اجتماعی در صحیفه امام ذکر شده است نیز در این مجموعه مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته این عضو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، دفتر قم، با اشاره به جامع بودن موضوع‌بندی استفتائات، گفت موضوعات شامل تمامی مسائل عبادی و مقدمات آن، مباحث مربوط به تجارت و معاملات و عقود و ایقاعات، مباحث خانوادگی، احکام ارث، قضاوت و حدود و قصاص و احکام اجرایی و سیاسی و مسائل مستحدثه مثل بیمه و امور بانکی و تلقیح و تغییر جنسیت و مسائل امنیتی و بین الملل و روابط با سایر کشورها و غیر آن است.
 
وی در ادامه توضیحات خود درباره فتاوای امام خمینی(س)، گفت: به طور معمول بخشی از فتاوی مراجع عظام تقلید در رساله های عملیه آنان موجود است و علاوه بر آن استفتائاتی هم که صورت می گیرد، در مجموعه هایی گردآوری می شود.

مدیر ویرایش مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، با بیان اینکه امام خمینی ابتدا فتاوای خود را در کتاب "نجاة العباد" که اولین رساله عملیه ایشان است گرد آورده اند، افزود: ایشان سپس در حاشیه خود بر کتاب «وسیلة النجاة» آسید ابوالحسن اصفهانی که «تحریرالوسیله» نام می‌گیرد به بیان فتاوای خود پرداخته‌اند. 

هوشیاری گفت: کتاب «وسیلة النجاة» کتابی فقهی است که اساس نگارش «تحریرالوسیله» است. امام از سال 1325 تا 1332 نظرات خویش را به شکل تعلیقه بر وسیله النجاه آیت الله سید حسن اصفهانی نوشته بودند، در فرصتی که در تبعیدگاه ترکیه برای ایشان پیش آمد؛ با لحاظ کردن فتاوای خویش تعلیقه را در متن تحریر گنجانده و جلد نخست این اثر در ترکیه تدوین شد که با انتقال به نجف در همان ماه های اولیه اقدام به چاپ آن شد. جلد دوم در نجف به نگارش در آمد که کتاب ها و فصل های افزون بر کتاب وسیله النجاه دارد. کتاب وسیله النجاه 40 کتاب فقهی است در حالی که تحریر50 کتاب است. تحریر در بخشی از کتاب های وسیله النجاه فصل های جدیدی را نیز طرح کرده و شامل مسائل مستحدثه نیز می شود.

هوشیاری گفت: کتابهای اصولی امام خمینی در هشت جلد و کتب فقهی و فتوایی ایشان حال چه «حاشیه بر عروةالوثقی» و «وسیلة النجاه» و «تحریرالوسیله» و «رساله‌های فارسی» و چه حاشیه ایشان بر رساله «آیت الله العظمی بروجردی»، همه جمع‌آوری شده و در بخش خاص خود در موسوعه امام قرار گرفتند.

مدیر  ویرایش موسسه نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، ادامه داد: یکی از اقداماتی که در تدوین این 10 جلد انجام دادیم این است که اگر در متن یک استفتاء چند پرسش وجود داشت که هر کدام از آنها مربوط به یک باب فقهی بود، کل سند آن را بر اساس اولین پرسشی که در آن وجود داشته وارد باب خاص آن پرسش کردیم.

هوشیاری گفت: اگر احکامی که در «تحریر الوسیله» قرار دارند نیز در بالای عناوین مجموعه استفتائات امام قرار بگیرند، بخش استفتائات موسوعه امام خمینی، مجموعه ای جامع می شود.

مدیر ویرایش موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر قم، در ادامه توضیحات خود درباره دیگر ضرورت انتشار موسوعه با ویرایش جدید گفت: در برخی موارد دستخط و نواری از امام پیاده کردیم که مجددا به مقابله آنها با آثار پرداختیم.

وی با بیان اینکه چینش مطالب در موسوعه امام نیز در قیاس با آثار قبلی ایشان تفاوت کرده است، ادامه داد: به طور مثال ما از امام خمینی یک اثر با عنوان «آداب الصلوة» و یک اثر با عنوان «سر الصلوة» داریم که هر دو کتاب عرفانی و با وجود آنکه اسامی آنها عربی است اما به زبان فارسی هستند و سطح مطالبشان هم فرق می کند به این صورت که «آداب الصلوة» سطحش پایین تر از «سر الصلوة» است و برای دو قشر متفاوت به نگارش درآمده اند.

مدیر ویرایش و نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، افزود: در «آداب الصلوة» مطالب تفسیری حضرت امام که در جاهای مختلفی مطرح کرده اند مانند در مورد سوره حمد، توحید و قدر، جمع آوری شده و در آن آمده بود مثلا 5 جلسه از تفسیر «سوره حمد» ایشان در این کتاب آمده بود که ما آن را در موسوعه از بخش های دیگر تفکیک کردیم یعنی «آداب الصلوة» را به صورت مستقل و در یک جلد آورده و بعد «تفسیر سوره حمد» را به عنوان «دروس سوره حمد» از آن جدا کردیم و در ضمن دو کتاب دیگر «نامه های عرفانی» و «جهاد اکبر» را در یک مجلد قرار دادیم.

هوشیاری در پایان اعلام کرد: سی دی مجموعه آثار در حال تهیه است و قرار است که بعد از اتمام کار، نرم‌افزاری برای مجموعه آثار تهیه شود.

انتهای پیام /*