مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید

حضرت امام در پیامی در روز 30 دی 57 خطاب به ملت ایران فرمودند: این جانب ان شاء اللَّه تعالی بزودی به شما می ‏پیوندم تا در خدمت شما باشم و با همت شجاعانه شما به رفع مشکلات کوشا بوده و با هم صدا و هم قدم شدن همه اقشار ملت بر فسادها غلبه کنیم. دوستان عزیزم! خود را برای خدمت به اسلام و ملت محروم مهیا کنید. کمر به خدمت بندگان خدا که خدمت به خداست ببندید. من با توفیق خداوند تعالی پس از چند روزی در خدمت شما خواهم بود.

کد : 53203 | تاریخ : 30/10/1398

مسئله بازگشت امام خمینی به ایران، از ابتدای اقامت او در پاریس مورد بحث محافل سیاسی و مطبوعات بود، ولی پس از رفتن شاه این سوال در بیشتر مصاحبه‏ ها عنوان می‏ شد و پاسخ امام به همه مصاحبه کنندگان این بود: «در اولین فرصت». اما در روزهای آخر دی ۱۳۵۷ خبر بازگشت قریب الوقوع امام خمینی در رسانه ‏های خبری انتشار یافت. امام در پیامی که روز سی ام دی ماه خطاب به ملت ایران صادر کردند، بیان داشتند که «این جانب ان شاء الله تعالی بزودی به شما می ‏پیوندم تا در خدمت شما باشم و با همت شجاعانه شما به رفع مشکلات کوشا بوده و با هم صدا و هم قدم شدن همه اقشار ملت بر فسادها غلبه کنیم.» ایشان همچنین در این پیام با اخطار به نهادهای غیر قانونی‏ فرمودند «به نمایندگان محمد رضا پهلوی که مجلسیْن را غصباً اشغال کرده‏اند اخطار کنید که خانه ملت را خالی کنند تا نمایندگان مردم پس از پنجاه سال که ملت از حق خود محروم بود، به خانه خود بیایند. و ان شاء الله همه خواهید دید که انتخابات آزاد و مجلس سالم یعنی چه»
متن کامل پیام حضرت امام (س) به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم‏
۲۱ صفر ۹۹
۳۰ دی ۵۷
سلام بی‏ پایان و درود بی‏حد به عموم اهالی غیور ایران؛ ملت شریف و شجاعی که با وحدت کلمه، خواستِ خود را که برچیده شدن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی است، در اربعین امام امت - سلام الله علیه - برای چندمین بار اعلام نمود. نهضت مقدس اسلامی شما گرچه با خون پاک شهیدان و مصیبت های جانگداز توأم بود لکن آزادی خواهی و استقلال طلبی شما در جبین تاریخ ثبت شد. دشمن اساسی خود و کشور خود را از صحنه بیرون راندید، و بزرگترین خائن و جانی کشور را در گورستان تاریخ دفن نمودید. شما با قیام و استقامت خود به ملتهای مستضعف ثابت کردید که اسلحه‏ های مدرن و قدرتهای شیطانی نمی‏ توانند در مقابل خواست ملتی که برای دفاع از عقیده و حق خود دلاورانه بپاخاسته است دوام داشته باشند؛ و نیز ثابت کردید که قدرت ملتی آگاه، بر تمامی سلاح های ابرقدرتها پیروز است.
شاه رفت و رژیم شاهنشاهی فرو ریخت. دزدان بیت المال سرمایه‏ ها را خارج کردند و یکی پس از دیگری گریختند. ملت شجاع در اولین فرصت به حساب آنان خواهد رسید. اینان رفتند و آشفتگی ها و خرابی های بسیاری را بر جای گذاشتند که با خواست خدا و همت ملت باید ترمیم شود؛ گر چه سالها طول خواهد کشید. این جانب با تقدیم تشکرات‏ صمیمانه به ملت عزیز تذکراتی را لازم می‏ دانم:
۱- این جانب ان شاء الله تعالی بزودی به شما می ‏پیوندم تا در خدمت شما باشم و با همت شجاعانه شما به رفع مشکلات کوشا بوده و با هم صدا و هم قدم شدن همه اقشار ملت بر فسادها غلبه کنیم. دوستان عزیزم! خود را برای خدمت به اسلام و ملت محروم مهیا کنید. کمر به خدمت بندگان خدا که خدمت به خداست ببندید. من با توفیق خداوند تعالی پس از چند روزی در خدمت شما خواهم بود و در پشت سر شما به سربازی خود ادامه خواهم داد.
۲- به نمایندگان محمد رضا پهلوی که مجلسیْن را غصباً اشغال کرده‏ اند اخطار کنید که خانه ملت را خالی کنند تا نمایندگان مردم پس از پنجاه سال که ملت از حق خود محروم بود، به خانه خود بیایند. و ان شاء الله همه خواهید دید که انتخابات آزاد و مجلس سالم یعنی چه. من به آنان اخطار می‏ کنم که در صورت ورود مجدد به مجلس مسئول هر گونه پیشامدی خود آنان هستند.
۳- بار دیگر به اعضای شورای سلطنتی، که شاخه‏ ای است از ریشه غیر قانونی، اخطار می ‏شود که از شورا کناره ‏گیری کنند و بیش از این با ملت مخالفت نکنند.
۴- بار دیگر به قوای انتظامی و نیروهای زمینی، هوایی، دریایی توصیه می‏ شود که در حفظ انتظامات بکوشند و ملت شریف و بیدار با آنان همکاری کنند.
ملت آگاه ایران باید از اشخاص و یا گروه های منحرف که در این موقع حساس به فکر آشوب افتاده و می ‏خواهند به نفع اجانب خیانت به کشور کنند، جداً جلوگیری کنند؛ و به آشوبگران هشدار دهند که از اعمال ضد انسانی و اسلامی و ملی اجتناب کنند و به ملت بپیوندند. از خداوند متعال پیروزی ملت ایران را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة الله.


روح الله الموسوی الخمینی‏
(صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۵۰۱ - ۵۰۲)

انتهای پیام /*