دکتر محمد حسینی: باید از ظرفیت اجلاس غیرمتعهدها برای تحقق آرمانهای امام استفاده کرد

کد : 30880 | تاریخ : 12/06/1391

دکتر سید محمد حسینی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران با اشاره به برگزاری اجلاس غیر‌متعهد‌‌ها در تهران اظهار داشت‌: اجلاس سران غیر متعهد در دوران جنگ سرد و دوران رقابت بلوک شرق و غرب، یعنی تقابل اردوگاه کمونیسم و اردوگاه امپریالیسم به وجود آمد. درآن دوره برای کشورهایی که می‌خواستند از سیطره‌ی دو قدرت خارج شوند حرکت خوبی بود لذا کشور‌های مستقل بنیان گذاران این حرکت شدند.

وی افزود: در آن مرحله چون ایران وابسته‌ی غرب بود و به نوعی پایگاه آمریکا در منطقه محسوب می‌شد؛ نمی‌توانست عضو این جنبش باشد و اصلا شرایط حضور نداشت ولی بعد از انقلاب که امام شعار نه شرقی و نه غربی را مطرح کردند و ما استقلال سیاسی واقعی را پیدا کردیم، ایران بلافاصله  به یک عضو فعال این جنبش تبدیل شد و در طول بیش از سه دهه  نیز استقلال خود را هم چنان حفظ کردیم. برخلاف اینکه بعضی از اعضا در طول این دوران استحاله شدند و به غرب وابسته شدند.

وزیر ارشاد در پاسخ به ضرورت برگزاری این اجلاس تصریح کرد: بعد از دوران جنگ سرد که منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد بعضی‌ها تصور می‌کردند که این جنبش دیگر فلسفه وجودی خود را از دست داده است‌. در حالی که چه بسا در حال حاضر ضرورت بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: در دورانی که جهان تحت سلطه‌ی دو قدرت بود نوعی توازن برقرار می‌شد ولی الان آمریکا و برخی کشورهای غربی می‌خواهند به سویی روند که نظام تک قطبی حاکم شود و بر تمام جهان سیطره یابند. از این جهت نیاز هست که چنین جنبشی وجود داشته باشد و فعالیت کند تا مانع سیطره‌ی آمریکا و قدرت‌های جهانی که خود را مالک دنیا تلقی می کنند‌، شود.

 دکتر محمد حسینی  تاکید کرد: برگزاری اجلاس در ایران  فرصت خوبی است تا از این موقعیت و ظرفیت‌های این جنبش استفاده شود و تاثیری را شاهد باشیم که جمهوری اسلامی می‌تواند در منطقه و سطح جهانی داشته باشد، یعنی آرمان‌های بلند امام تحقق یابد و ما دیگر کشورها را ترغیب کنیم که خود را از وابستگی نجات دهند و بدانند به کمک هم می‌توانند در برابر نظام سلطه‌ی جهانی بایستند‌.

 دکتر محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد  اظهار امید‌واری کرد: اگر در اهداف و اصول این جنبش بازنگری شود، می‌توان حرف‌هایی جدی را مطرح کرد. ولی متاسفانه در حد لازم از این ظرفیت استفاده نشده است که با ریاست ایران بر این اجلاس این فرصت وجود دارد که اقدامات خوبی در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی صورت بگیرد و هم‌گرایی جدی بین  این کشور‌ها ایجاد شود.

حسینی در باره‌ی تحقق شعار «نه غربی، نه شرقی» حضرت امام در اجلاس غیر متعهد‌ها  بیان کرد: این که امام می فرمودند این قرن، قرن پیروزی مستضعفین است به عینه در حال تحقق است. ما فکر می‌کنیم از این ظرفیت می‌توان در جهت تحقق این شعار و همین طور نفی استکبار استفاده کرد. امروز بیش‌تر طرف ما نظام سرمایه داری است که می‌خواهد بر منطقه سیطره داشته باشد. خوشبختانه اعتراضاتی را نیز در دنیا شاهد هستیم و این همان خواسته‌ی امام بود که مردم دنیا به پا خیزند و مخالفت کنند با اینکه اقلیتی تمام جهان را زیر یوغ خود درآورند‌.

وی اضافه کرد: تفکر والای امام امروز در دنیا خریداران زیادی دارد و مشتاقان زیادی در این راستا گام برمی‌دارند. این که امروز قدرت‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی هستند به همین خاطر است که نه تنها نظام جمهوری اسلامی زیر بار ظلم و ستم نرفته است‌، دیگر کشور‌ها را هم به ایستادگی و مقاومت ترغیب می‌کند.

حسینی با اشاره به اینکه دور قبلی اجلاس در کشور  مصر بود اشاره کرد: امروز در مصر تحول بزرگی ایجاد شده است. این درحالی است که دور گذشته‌ی اجلاس در زمان حاکمیت حسنی مبارک برگزار شد که یک عنصر کاملاً وابسته به آمریکا  بود ولی خوشبختانه امروز  شرایط متفاوت است و از عنصری که هم پیمان صهیونیست‌ها بوده است امروز به جایی رسیده ایم که کسی در راس کار قرار گرفته که با صهیونیست‌ها مخالفت می کند.

وی ادامه داد‌: این خود یک موفقیت است. شاید اگر ما مقایسه کنیم این کشورها فاصله زیادی با انقلاب ما دارند ولی بالاخره تحولاتی رخ داده که می‌تواند به غرب ضربه بزند و آن هیمنه‌ی قدیم را بشکند و این فرصت مغتنمی است‌. از طرفی استکبار جهانی همواره می‌خواسته است  که ایران در انزوا باشد، حالا که تهران کانون توجهات جهانی و این امر بسیار حائز اهمیتی است. به خصوص در  این روز‌ها که تلاش می‌شود، با تبلیغ علیه ایران بیان شود که اجماع جهانی علیه ایران ایجاد شده است. این گونه تعامل‌ها بیانگر این نکته است که با وجود همه‌ی این تحریم‌ها و فشارها ملت‌ها همواره با ما هستند و دولت‌ها هم  در ایران حضور پیدا می‌کنند و کماکان روابط شان را حفظ می‌کنند. به هر حال فرصت و شرایط خوبی فراهم شده که بتوانیم اندیشه‌های امام و رهنمود‌های رهبری فرزانه انقلاب را تحقق بخشیم.

 وزیر فرهنگ و ارشاد در پاسخ به این سوال که آیا  برای آشنایی میهمانان اجلاس با فرهنگ انقلاب و شخصیت حضرت امام (س) برنامه‌ای اندیشیده شده یا نه، گفت: به میهمانان اعلام شده که این امکان وجود دارد که قادرند در هرکجا بخواهند‌، حضور یابند حتی حضور در مرقد حضرت امام و جماران.

وی در پایان اظهار کرد: ما درگذشته هم شاهد بودیم که کسانی که به جماران رفته‌اند تحت تاثیر ساده زیستی و اخلاص امام قرار گرفته‌اند. این برای میهمانان بسیار سازنده و مفید است و بی‌شک خاطره‌ی خاصی خواهد بود.

انتهای پیام /*