عکس منتشر نشده از امام خمینی و یار دیرینه اش

آیت الله سید محمد صادق لواسانی از نزدیک ترین یاران امام خمینی(س) به شمار می آمد که در تمام دوران مبارزه علیه رژیم ستمشاهی، مسئول جمع آوری و ارسال وجوهات شرعی حضرت امام بود.

کد : 31060 | تاریخ : 09/07/1391

 در تاریخ نهضت انقلاب اسلامی ایران در کنار امام خمینی(س)، رهبر کبیر انقلاب، چهره‌ها و شخصیت‌هایی نیز حضور داشته‌اند که هر یک از آنان به فراخور مقام و موقعیت خود نقش به سزا و مؤثری را در این نهضت عظیم ایفا کرده‌اند. یکی از این چهره‌ها و شخصیت‌ها که از نزدیکان و دوستان قدیمی امام راحل(س) نیز بوده‌اند، آیت‌الله سید محمد صادق لواسانی است. سابقه دوستی حضرت امام با ایشان به دوران تحصیل ایشان در حوزه علمیه قم بر‌می‌گردد که این ارتباط دوستانه و صمیمی در سالیان بعد، به ویژه ایام نهضت اسلامی نیز تداوم یافت.

آیت‌الله سید محمد صادق لواسانی در سال ۱۲۸۵ شمسی در نجف اشرف در خانواده‌‌‌‏ای اهل علم به دنیا آمد. تحصیلات خود را طبق رسم زمان آغاز کرد. پس از طی مقدمات برای ادامه تحصیل به ایران عزیمت کرد و در شهر اراک زیر نظر آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی به تحصیل علوم دینی مشغول شد.

پس از مدتی، هنگامی که آیت‌الله حائری برای تأسیس حوزه علمیه از اراک عازم قم می‌شد همراه وی به این شهر آمد. در مدرسه دارالشفاء با سید روح‌الله موسوی خمینی هم حجره شد. دوستی این دو تا پایان عمر یعنی حدود ۷۰ سال ادامه یافت.

در مدت اقامت آیت‌الله لواسانی در حوزه علمیه قم که ۲۵ سال ادامه یافت، علاوه بر تحصیل و تدریس، بخشی از وقت خود را صرف اداره امور مدارس حوزه علمیه قم از جمله «مدرسه فیضیه» و «دارالشفاء» اختصاص داد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بی‏ هیچ نام و عنوانی در کنار امام قرار گرفت و تا آخرین لحظه پشتیبان آن حضرت بود. این مرد الهی سرانجام در ۸ مهر ۱۳۶۹ ش برابر با نهم ربیع الاول ۱۴۱۱ ق در ۸۴ سالگی دارفانی را وداع گفت و در حرم مطهر حضرت معصومه به خاک سپرده شد.


منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

انتهای پیام /*