بازخوانی پیام امام خمینی (س) در پی انفجار در میدان توپخانه توسط گروهک منافقین

در روز نهم مهر سال ۶۱ در حدود ساعت بیست و سی دقیقه شب صدای انفجاری مهیب تهران را به لرزه درآورد. قدرت انفجار در حدی بود که صدای آن تا اطراف تهران نیز به گوش رسید.

کد : 31079 | تاریخ : 10/07/1399

در روز نهم مهرماه سال ۱۳۶۱ و در حدود ساعت بیست و سی دقیقه شب صدای انفجاری مهیب تهران را به لرزه درآورد. قدرت انفجار در حدی بود که صدای آن تا اطراف تهران نیز به گوش رسید و به شعاع حدود یک کیلومتر از میدان توپخانه که محل وقوع انفجار بود، به ادارات و اماکن و مغازه ها صدمات سنگین وارد کرد. در این انفجار که توسط عوامل مزدور آمریکا و گروهک منافقین طراحی و اجرا شده بود، بسیاری از هموطنان به شهادت رسیدند یا مجروح شدند. امام خمینی در روز دهم مهر ماه سال ۶۱ در پیامی خطاب به ملت ایران با تسلیت این واقعه و کشته و زخمی شدن صدها تن از عابرین، به تبیین جنایتهای گروهک تروریستی منافقین پرداختند. متن پیام حضرت امام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

انفجار جنایت بار عظیمی که شب گذشته صدای مهیب آن را شنیدیم و حجم عظیم آن را در وسائل ارتباط جمعی خواهید دید و شنید، در جنوب شهر تهران در بین جماعت مظلومی که از طبقه مستضعف و مستمند تشکیل می شود اتفاق افتاد و صدها بیگناه و مظلوم را شهید و مجروح کرد. کودکان نورس را در آغوش مادران به هلاکت رساند و شرافت و انسانیت را به سوگ نشاند، و چهره قبیح امریکاییان منافق و منحرف را بیشتر ظاهر کرد. اینان انتقام شکست مفتضحانه خود را از مظلومان متعهد به اسلام جنوب شهری می گیرند، و شکست خود را از چشم آنان می بینند. جنوب شهریهای محروم و طبقه مظلوم در طول تاریخ با تعهد به ارزشهای انسانی و اسلامی، بیشتر و مصمم تر در مقابل قدرتها و وابستگان و دلباختگان به آنها بپاخاسته و می خیزند. و اینان هستند که با مشت گره کرده خود و حضور دائم در صحنه اسلام، قدرتها را در هم می کوبند، و طمعکاران را که به دنبال قدرتها بودند، مأیوس نمودند. سربازان و سپاهیان و بسیجیان و سایر قوای مسلح امروز ما نیز در همین طایفه و طبقه هستند. ملت عزیز ما می بینند که هر وقت پیروزی نصیبشان می شود و رزمندگان دلیر و مجاهد ایران، دشمنان اسلام و ملتها را شکست داده به عقب می رانند، به انگیزه انتقام از آنان، یک عده مظلوم را به خاک و خون می کشند و عقده های خود را می گشایند، و به گمان باطل خود می خواهند تزلزل و سستی در رزمندگان شجاع به وجود آورند. اینان قدرت اسلام و ایمان را نشناخته و با انگیزه های حیوانی و غربی خود ملت اسلام را می سنجند. اینان از فهم حقایق، محروم و از انگیزه های الهی، بیخبرند. صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لا یَعْقِلُونَ و شاید یکی از انگیزه های باطل آنان، آن است که اذهان ملت ایران و ملتهای مظلوم جهان را از شکست مفتضحانه امریکا در جنگ صدام عفلقی و رانده شدن او از ایران، منحرف و به این فاجعه بزرگ متوجه کنند، و بهانه به دست رسانه های گروهی خارجی دهند تا با تبلیغات دامنه دار خود بر این شکست بزرگ امریکا و نوکر بی اراده اش صدام، پرده پوشی کنند، و یا از حجم بزرگ پیروزی رزمندگان شجاع بکاهند؛ غافل از آنکه ملت انقلابی ایران دفاع از اسلام و قطع دست شیطان بزرگ از منطقه را در رأس برنامه های خود می داند. در عین حال که هر انسانی که از فطرت الهی خود خارج نشده، برای این جنایت بزرگ و برای به شهادت رسیدن یک عده کودک و بزرگ بیگناه در سوگ است، و از مصدوم و مجروح شدن برادران خود متأثر و متأسف است، پیروزی غرورآفرین و کفرشکن سلحشوران جبهه ها را از یاد نمی برد. ملت بیدار ایران حیله های شیطانی این تبهکاران را شناخته و مرتکبین آنان را نیز می شناسد، و انکار آنان را چون انکار اسرائیل در جنایت حیوانی خود در بیروت می داند. این جانب پیروزی بزرگ سلحشوران ایران را به اسلام و ولی الله الاعظم - ارواحنا له الفداء - و ملت شریف ایران تبریک، و این فاجعه دردناک را به همگان بویژه به بازماندگان و مادران و پدران این مظلومان تسلیت عرض می کنم. جناب آقای نخست وزیر موظف می باشند که هیأتی برای رسیدگی به خانواده های شهدا و خسارت وارده تعیین نمایند، و در صورت احتیاج مظلومان این واقعه، به آنان کمک و خسارات را تأمین نمایند. درود بر شهدا و آسیب دیدگان مظلوم، و رحمت خداوند بر شهیدان. از خداوند تعالی صبر برای بازماندگان و صحت و شفا برای مجروحان و آسیب دیدگان خواهانم.

روح الله الموسوی الخمینی

(صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۱۶ - ۱۷)

انتهای پیام /*