زمان: 12 فروردین 1362/ 17 جمادى الثانى 1403

مکان: تهران، جماران

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

وَ لْتَکُن مِنکُمْ امَّةٌ یَدعُونَ الَى الْخَیْرِ وَ یأمُرونَ بِالمَعْروفِ وَ یَنْهَونَ عَنِ المُنکَرِ وَ اولئِکَ هُمُ المُفْلِحُونْ آغاز پنجمین سال رسمیت جمهورى اسلامى را به ملت شریف ایران و ملتهاى مظلوم تحت فشار ستمگران بومى و اجنبى تبریک مى گویم، و نجات ملتهاى دربند را از خداوند قادر متعال خواستارم. تبریک براى آنکه سالهایى که پشت سر گذاشتیم، خصوصاً سال قبل، شاهد پیروزیهاى عظیم سیاسى، نظامى، اجتماعى، فرهنگى و اقتصادى بوده ایم، و بحمد اللَّه تعالى ملت و مجلس و دولت و قوه قضاییه و قشرهاى متعهد روحانى و دانشگاهى با سرافرازى و روسفیدى در نزد خداوند متعال و جهانیان با قامتى افراشته از بوته امتحان پیروزمندانه خارج، و امید جهانیان تحت ستم را به اسلام و قدرت معنوى و ظاهرى آن در هر قدم بیش از پیش جلب نموده اند، و با همه نشیب و فرازها و رجزخوانیهاى جهانخواران و ریزه خواران پیوسته به آنان، بر جهانیان ثابت نمودند که مَا النَّصْرُ إلّا مِن عِنْدِ اللَّه و ان تَنصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ اقدامَکُمْ.

خداوند تعالى عنایات خاصه غیبیه خود را بر این ملت ستمدیده ارزانى فرمود که در آغاز پنجمین سال، کشورى در تمام ابعاد آزاد و مستقل به طور معجزه آسا و پیروزمندانه به حیات انسانى- اسلامى خود امید زاید الوصف بسته است، و از هیچ قدرتى هراس به خود راه نمى دهد، و دشمنهاى نظامى و سیاسى خود را به زانو درآورده است، و به طور حیرت انگیز با همه فشارهاى گوناگون ابرقدرتها و وابستگان آنان و کمکهاى نظامى و تسلیحاتى و تبلیغاتى و مالى فراوان به دشمن اسلام و ایران، تا کنون نظام جمهورى اسلامى به عنایت پروردگار از هیچ دولت و ملتى تقاضاى کمک نکرده است، و با پشتیبانى ملت و همت جوانان عزیز تمام چرخهاى اقتصادى و نظامى به طور شایسته در مسیر اسلام در حرکت است. و اگر ان شاء اللَّه تعالى ملت و دست اندرکاران نظام اسلامى به همین منوال، یعنى متعهد به اسلام و احکام مقدس آن باشند، هر سال از سال دیگر در تمام ابعاد و مراحل قویتر و سرافرازتر خواهند بود. و اینک لازم است چند تذکر، گرچه تکرارى است و ملت و دولت بحمد اللَّه تعالى متوجه هستند، بدهم:

1- همه مى دانید و باید بدانیم مادامى که ملت، پشتیبان مجلس و دولت و قواى مسلح هستند و دولت و مجلس و قواى مسلح در خدمت ملت بویژه قشرهاى محروم مى باشند، و جلب رضاى خداوند را در این خدمت متقابل، مى نمایند، هیچ قدرتى توانایى آسیب رساندن به این نظام مقدس را ندارد، و اگر خداى نخواسته یکى از این دو یا هر دو از خدمت متقابل دست بردارند شکست جمهورى اسلامى و اسلام بزرگ، اگر چه در دراز مدت، حتمى است. بنا بر این، ترک این خدمت متقابل که به شکست اسلام و جمهورى اسلامى منتهى مى شود از بزرگترین گناهان کبیره است که باید از آن اجتناب شود، چنانچه این خدمت از واجبات بزرگ است که باید به آن قیام نمایند. برادران عزیز و خواهران محترم، در این هنگام که ابرقدرتها و قدرتها از هر طرف براى نابودى جمهورى اسلامى و اسلام عزیز بر ما یورش کرده اند، با غفلت از وظیفه و سهل انگارى، دین و دنیاى این ملت مظلوم در خطر است. براى حفظ نوامیس و شرف خود صبر را پیشه کنید، و به خاطر بعض کمبودها و گرانى اجناس سستى به خود راه ندهید.

گرانفروشان و محتکران بى انصاف گمان نکنند که این ظلم در حال حاضر چون سایر احوال است، امروز این نحو جنایات که ممکن است به شکست جمهورى اسلامى منتهى شود، کوشش در تضعیف اسلام است. این جانب خوف آن دارم که خداوند قهار بر شما غضب فرماید و خداى نخواسته تر و خشک با هم بسوزند و راه گریزى در کار نباشد، «أَعوذُ بِاللَّه مِنْ غَضَبِ الْحَلیم» بهتر است بازاریان محترم که استوانه فعال جمهورى اسلامى مى باشند توطئه این بى انصافها را که لکه ننگى بر دامان آنان هستند، با تدبیرات عاقلانه خنثى نمایند.

2- این جانب در آغاز سال جدید و سالروز رسمیت جمهورى اسلامى انتظار دارم که تمام نهادهاى این جمهورى از مجلس و ارگانهاى دولتى و جهاد سازندگى و شوراى نگهبان و شورای عالى قضایى و قضات محترم سراسر کشور و دادستانیهاى سطح کشور و قواى مسلح از ارتش و سپاه و بسیج و ژاندارمرى و کمیته و شهربانى و نیروهاى مردمى و عشایرى- ایّدهم اللَّه تعالى- همه و همه کوشش کنند در پیاده کردن احکام اسلام؛ در افزایش تعهد به ابعاد مختلف این مکتب انسان ساز؛ در مجاهده در راه حق و ساختن خویش؛ در اصلاح درون و برون که خود با اصلاح آنان کشور رو به صلاح مى رود. در رژیمهاى گذشته آنچه موجب فساد ملت بویژه قشر جوان شد فساد دستگاه حاکمه بود که چون سرطان به جان ملت افتاده بود و جوانان را به فساد سوق مى داد. و از همه کوششها لازمتر، کوشش دو قشر روحانى و دانشگاهى در راه تهذیب و تربیت خود و جوانان عزیز همدوش با تعلیم تا حد تخصص است، چرا که با فساد آنان عالَم فاسد مى شود و با صَلاح آنان صالح. علماى اعلام و مدرسین عظام حوزه هاى علمیه بلاد و اساتید محترم و متعهد دانشگاهها در نزدیک کردن هر چه بیشتر حوزه ها و دانشگاهها کوشش نمایند.

اساتید محترم و متفکران متعهد دانشگاهها و سایر مراکز تحصیلى که فساد رژیم سابق را لمس کردند و بدبختیهایى که از آن دستگاه فاسد نصیب ملت و کشورشان شد دریافتند، براى رضاى خداوند تعالى و براى حفظ استقلال و آزادى کشورشان در تربیت انسانى نونهالان همراه با تعلیم آنان کوشش کنند؛ که علم و تخصص بدون تهذیب و تربیت، بلایى است که امروز بشر مبتلاى به آن است و مى رود تا عالَم را به آتش کشد. و مسابقه و رقابت دو ابرقدرت در مجهز شدن به سلاحهاى مدرن اتمى و هسته اى که از مبادى شیطانى و نفسانى سرچشمه مى گیرد، چه مصیبتهایى براى بشریت دارد؛ مگر آنکه دستى از غیب بیرون آید و بشریت را نجات دهد.

3- لازم است در این زمان که کشور اسلامى ما مبتلا به جنگ تحمیلى است به قواى مسلح و رزمندگان عزیز، این مدافعان اسلام بزرگ و کشور عزیز، و سایر متصدیان امور نظامى و انتظامى و امنیتى تذکر دهم که همان طور که تا کنون مشاهده و لمس کرده اید با وحدت و انسجام شماست که پیروزى در مرزها و در داخل کشور نصیب شما و ملت بزرگ ایران شده است، کوچکترین غفلت از این امر و بالاتر از آن، خداى نخواسته غفلت از یاد خداوند تعالى موجب سستى و تزلزل خواهد شد و زحمات چندین ساله تان و خون شهیدان عزیزمان به باد فنا خواهد رفت. توجه به معنویت و تکلیف الهى و یاد خداوند باعث مى شود که این وحدت محفوظ و این برادرى برقرار ماند. خوف آن است که اسلحه در دست شما جوانان عزیز موجب غرور و سرکشى شود و آن تحول روحانى عظیم که در شما پیدا شده است از دستتان برود، و شیطان نفس اماره شما را به دام کشد و با سوء رفتار با برادران خود صدق و صفا رخت بربندد و به جاى آن کدورت و جفا جایگزین شود، و آن روز فاجعه اى است براى اسلام و مصیبت دردناکى است براى شما و یارانتان. پس این اخوت و صفا را هر چه بیشتر حفظ نمایید تا همان طور که تا کنون از پشتیبانى بیدریغ ملت برخوردار بودید از این پس هم برخوردار باشید. خداوند پشت و پناهتان باد.

4- قوه قضاییه و هیأت پیگیرى و دیگر هیأتهاى مربوط و منشعب از آنها در این سال جدید بر کوشش خود در اسلامى نمودن همه نهادها بیفزایند، و با قدرت تمام به  کج رفتاران و منحرفان مهلت ندهند که با اعمال غیر انسانى- اسلامى خود عمداً یا از روى نادانى و بى بند و بارى چهره مقدس جمهورى اسلامى را بر خلاف آنچه هست نمایش دهند. باید عدالت اسلامى در حق آنان بدون غمض عین اجرا شود. و لازم به تذکر است که در حق مجرمان و منحرفان از خدا بیخبر هم نباید از معیارهاى اسلامى و حدود و تعزیرات مقرره تجاوز گردد که آن خود نیز از نظر عدالت اسلامى جرمى است که موجب کیفر است. از خداوند متعال توفیق و تأیید آنان را مى خواهم که طورى با قاطعیت و سرعت عمل نمایند که جمهورى اسلامى بتواند ادعا کند که در کشور ما عدالت اسلامى را به طور کامل اجرا نموده است. و از امور لازم رسیدگى به حال زندانیان و پرونده هاى آنان است که براى تسریع در این امر لازم است هیأتهایى براى رسیدگى به وضع آنان تعیین گردد تا هر چه زودتر گزارش کامل زندانها و زندانیان را براى مسئولین امور قضایى تهیه نمایند.

5- امید است دختران و پسرانى که گول منحرفان بى دین و بى وطن را خورده و زندگانى خود را تباه نموده و مى نمایند از اعمال خلاف انسانى و ملى و اسلامى گروهکها عبرت گرفته و به خود آیند. و توجه کنند که سران پر مدعاى این گروهکها در خارج ایران خصوصاً فرانسه مجهزکننده صدام عفلقى به سلاحهاى مخرب که در قتل و جرح و تخریب ایران و طبقه مظلوم بلاد عرب نشین و غیر آن به کار برده مى شود، زندگانى مرفهى تشکیل داده و عقد اخوت با حزب کافر بعثى مى بندند و از قدرتهاى ضد اسلام و ایران طرفدارى مى نمایند. کمى فکر کنید که آیا از کسانى که منازل خلق بینوا و مظلوم را بر سر زن و بچه بى پناهشان خراب مى کنند مى شود طرفدارى کرد؟ آیا از کسانى که دست صدامى را که ایران را به آتش و خون کشیده است مى فشرند، مى شود پشتیبانى کرد؟

انسان در حیرت است از انحطاط انسانى و اسلامى و ملى کسانى که براى رسیدن به مقامى موهوم، آن همه ادعاهاى خود را در طرفدارى از خلق و دارا بودن مغز متفکر و در روشن بینى و روشنفکرى و استقلال خواهى و آزادى طلبى و امثال آن، یکباره زیر پا نهاده و به توهم آنکه حزب بعث، ایران را مغلوب و تحت سلطه خود درمى آورد و جان  و ناموس ایرانیان را از بین مى برد، به طمع موهومِ «در پناه دشمن ایران به نوایى رسیدن»، به آن پیوسته و پناهنده شود و حیرت انگیزتر آنکه بعضى جوانان که خیانتهاى سران گروهکها را دیده اند، و نیز به عیان دیده اند که در ایران براى آنها جایى و آبرویى نیست، تنها و تنها به لجاجت کودکانه خود ادامه داده و زندگى و جوانى خود را فداى طمعهاى پوچ آنان مى کنند. غافل از آنکه آنان در فرانسه و کشورهاى دیگر به عیش و عشرت و عقد و ازدواج مشغولند، و این بازى خورده ها خود را براى آنها به دام بلا مى اندازند.

امید است ان شاء اللَّه خداوند اینان را بیدار و هوشیار کند و از این دام بلا برهاند. و این جانب به آن خود فروختگانى که خارج نشسته و به دروغ پردازى و خواب خرگوشى عمر خود را تباه مى کنند، براى چندمین بار نصیحت مى کنم که اگر چشم و گوش شما را هواهاى نفسانیه نبسته است باید بدانید که با این شایعه سازیها و دروغ پردازیها کارى از پیش نمى برید، و بهتر است بیش از این به کار بیهوده اى که موجب بیشتر بردن عِرض خود است. عمر خود را صرف نکنید.

6- کلام آخر با دولتهاى منطقه است که همچون صدام بدبخت آلت دست امریکا شده اند، و براى رضاى امریکا و اسرائیل و براى حفظ منافع آنها بویژه امریکا مى خواهند خود را به خذلان اخروى و هلاکت و ننگ دنیوى دچار کنند. نصیحت مى کنم که شما در این چهار سال که از عمر جمهورى اسلامى مى گذرد مشاهده کردید که قدرتهاى بزرگ و اکثر دولتهاى منطقه در محو آثار نبوت و قرآن کریم کوشش کردند، و با تمام قواى مادى و معنوى از دشمن اسلام حمایت کردند و کردید، ولى جمهورى اسلامى به عنایت خداوند متعال و پشتیبانى ملت عظیم القدر ایران با قدرت و بدون اتکال به غیر خداوند متعال به پیش مى رود، و همه کوششهاى شما و ذخیره هاى ملتهاى مظلومتان به باد فنا رفت. از این کار بیهوده و زیانبار دست برداشته و با جمهورى اسلامى که تنها قدرت بزرگ و برومند منطقه است دوستى کنید. و مطمئن باشید که امریکا در شدتها و گرفتاریها به شما کمک مؤثر نخواهد کرد، و شما را چنانچه از تحلیل دولت امریکا معلوم است- براى منافع خود مى خواهد. و از اسرائیل این دشمن اسلام و عرب جانبدارى نکنید که  این افعى افسرده اگر دستش برسد به صغیر و کبیر شما رحم نمى کند. مکرراً دولتمردان ایران در هر فرصتى اعلام نموده اند که جمهورى اسلامى مایل است با همه همجواران و دیگران با صلح و صفا زندگى کند، و از دولتهاى اسلامى اگر مورد تهاجم واقع شوند پشتیبانى مى کند، لکن در مقابل کج رفتاریها و ستمگریها و اسلام شکنیها با قامت بلند ایستاده است و از هیچ قدرتى باک ندارد. و چون براى نصرت خداوند بپاخاسته به وعده او دل بسته است و امید نصرت او را دارد. و او فرموده است: ان تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُم وَ یُثَبِّتْ اقْدَامَکُمْ. از خداوند تبارک و تعالى عاجزانه مسألت مى نمایم که یارى خود را از جمهورى اسلامى و ملت مظلوم ایران دریغ نفرماید. و دست ستمکاران را از بلاد مسلمانان قطع فرماید. و به ملت و دولت ایران توفیق نصرت دین او را مرحمت فرماید. و توفیق خدمت به مستضعفان و محرومان را به همه ما عنایت فرماید. و دولتهاى اسلامى را از غفلتها نجات دهد. و وحدت کلمه بین مسلمین ایجاد فرماید. و السلام على انبیاء اللَّه سیّما خاتمهم- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- و على اولیاء اللَّه- علیهم الصلاة و السلام- سیّما خاتمهم- ارواحنا لتراب مقدمه الفداء. و سلام و درود بر ملت بزرگ ایران، و رحمت خداوند بر شهیدان راه حق بویژه شهیدان جمهورى اسلامى. و درود بر بازماندگان آنان و سلام بر آسیب دیدگان جنگ تحمیلى، این عزیزان بزرگوار و شهداى زنده انقلاب. و سلام بر اسراى عزیز ما در چنگال دشمنان اسلام و مفقودین دلاورمان. و درود بر پدران و مادران و همسران همه آنان باد. و درود بر قواى مسلح و رزمندگان سلحشور- ایّدهم اللَّه تعالى.

روح اللَّه الموسوی الخمینى

(صحیفه امام، ج 17، ص: 390-396)

. انتهای پیام /*