دلایل آن را می توان در نامه ای که در 26 فروردین برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزراء نوشتند، به خوبی دریافت. زیرا نامه 6 فروردین برای توجه دادن به شخص مرحوم آیت الله منتظری نوشته شده بود و به دلیل آن که بیان برخی نقاط ضعف آقای منتظری در آن بود، اصولاً قصد انتشار آن را نداشتند اما وقتی عده ای از مشکلاتی که پیش آمده بود سوء استفاده می کردند و حتی در اصل نامه 6 فروردین که آیا توسط امام خمینی (ره) یا افرادی دیگری نوشته شده تشکیک کردند و تصویر آن نامه خصوصی را در معرض دید دیگران قرار دادند، امام در 26 فروردین نامه زیر را نوشتند تا حد ممکن هم حیثیت آقای منتظری محفوظ بماند و هم فعالیت کسانی را که قصد بهره برداری های سوء از مشکلات پیش آمده را داشتند، خنثی نمایند و چون کم و بیش نامه 6 فروردین به دست افرادی غیر مرتبط رسیده بود، لذا دیگر درج آن در صحیفه امام ضروری بود تا از تحریف احتمالی مصون بماند. متن نامه 26 فروردین چنین است:
زمان: 26 فروردین 1368/ 8 رمضان 1409
مکان: تهران، جماران‏
موضوع: برکناری آقای منتظری از قائم مقامی رهبری‏
مخاطب: نمایندگان مجلس شواری اسلامی و وزیران‏
بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
خدمت فرزندان عزیز، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، و وزرای محترم دامت افاضاتهم‏
با سلام، شنیدم در جریان امر حضرت آقای منتظری نیستید و نمی ‏دانید قضیه از چه قرار است. همین قدر بدانید که پدر پیرتان بیش از دو سال است در اعلامیه ‏ها و پیغام ها تمام تلاش خود را نموده است تا قضیه بدین جا ختم نگردد، ولی متأسفانه موفق نشد. از طرف دیگر وظیفه شرعی اقتضا می ‏کرد تا تصمیم لازم را برای حفظ نظام و اسلام بگیرد.
لذا با دلی پر خون حاصل عمرم را برای مصلحت نظام و اسلام کنار گذاشتم.
ان شاء اللَّه خواهران و برادران در آینده تا اندازه‏ ای روشن خواهند شد. سفارش این موضوع لازم نیست که دفاع از اسلام و نظام شوخی بردار نیست؛ و در صورت تخطی، هر کس در هر موقعیت بلافاصله به مردم معرفی خواهد شد. توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. (صحیفه امام/جلد 21/ صفحه 350)
26/ 1/ 68
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

. انتهای پیام /*