نخستین واکنش‌های امام در این باره از شخصیت و نوع فرماندهی وی و مدیریت کم‌نظیر در هدایت دفاع هشت ساله ترسیم جالبی ارائه می‌دهد. وی فردای روز نخست تجاوز عراق به ایران در پیامی به ملت ایران در ۷ بند در باب لزوم اطاعت از شورای فرماندهی، وظیفه رسانه‌ها در نقل اخبار جنگ، تکلیف مردم و نیروهای انتظامی در برابر شایعه‌سازان تذکراتی دادند.

ساعت ۷ بعد از ظهر ۳۱ شهریور ۵۹ طی پیامی آرامش آفرین به مردم ایران آنان را به صبر و استقامت و توکل بر خداوند و حفظ خونسردی در برابر این واقعه فرا خواندند:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

مطالب زیر ابلاغ می‏ گردد:

۱- باید اطاعت از شورای فرماندهی بدون کوچکترین تخلف انجام گیرد، و متخلفین با سرعت و قاطعیت باید تعیین و مجازات شوند.

۲- باید اشخاص و مقامات غیر مسئول از دخالت در امر فرماندهی خودداری کنند و فرمانده کل قوا به نمایندگی این جانب و شورای فرماندهی، مسئول امور جنگی هستند.

۳- در شرایط فعلی اقدام دادگاه های ارتش در اموری که شورای فرماندهی صلاح نمی ‏داند، بدون اطلاع این جانب ممنوع اعلام می‏ گردد.

۴- رادیو و تلویزیون موظفند اخباری را نقل کنند که صد در صد صحت آن ثابت می‏ باشد و برای عدم اضطراب و تشویش اذهان، اخبار را از غیر منابع موثق نقل ننمایند.

۵- نیروهای انتظامی موظف هستند کسانی را که دست به شایعه ‏سازی می ‏زنند از هر قشر و گروهی که باشند، فوراً دستگیر و به دادگاه های انقلاب تسلیم و دادگاه های مذکور آنان را در حد ضد انقلابیون مجازات نمایند. مردم مبارز ایران موظف هستند شایعه ‏سازان را به دادگاه های انقلاب معرفی و با نیروهای انتظامی همکاری نمایند.

۶- روزنامه ‏ها در وضع فعلی موظفند از نشر مقالات و اخباری که قوای مسلح را تضعیف می ‏نماید جداً خودداری نمایند؛ که امروز تضعیف این قوا عقلًا و شرعاً حرام و کمک به ضد انقلاب است. من کراراً از نیروهای مسلح عزیز پشتیبانی نموده‏ ام؛ و امروز که آنان در جبهه جنگ با صدام کافر هستند، تشکر می‏ کنم و از زحمات آنان قدردانی می‏ نمایم، و از خداوند متعال توفیق و پیروزی برای آنان طلب می‏ نمایم.

۷- اکیداً همه قشرهای ملت و ارگان های دولتی موظف شرعی هستند که دست از مخالفت های جزئی که دارند، بردارند و با مخالفت خود کمک به دشمنان اسلام ننمایند.

و السلام.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

‏(صحیفه امام، ج‏۱۳، ص: ۲۲۸ )

. انتهای پیام /*