واقعه 15 خرداد1342

واقعه 15 خرداد1342

به دنبال انتشار خبر بازداشت امام در سحرگاه 15 خرداد 1342 به مناسبت سخنرانی تاریخی امام که علیه اسرائیل و رژیم شاه بوده از نخستین ساعات روز 15 خرداد، اعتراضات گسترده ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود. مأموران نظامی که در نقاط مرکزی و حساس شهرهای قم و تهران مستقر بودند به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. مردم نیز با چوب و سنگ به دفاع از خود برخاستند.

آزادی از زندان

آزادی از زندان

شاه به منظور عادی جلوه دادن اوضاع سیاسی و جلوگیری از خشم مردم در تاریخ 11 مرداد 1342 حضرت امام را از بازداشتگاه ابتدا به منزلی تحت محاصره نیروهای امنیتی در منطقه داوودیه تهران و سپس به منزلی واقع در محله قیطریه تهران منتقل کرد و در شامگاه 16 فروردین 43 بدون اطلاع قبلی، امام خمینی (س) آزاد و به قم منتقل می شود.

تبعید به ترکیه

تبعید به ترکیه

در 13 آبان 1343 امام به ترکیه تبعید شد. اقامت ایشان در ترکیه 11 ماه بود. در این مدت تدوین کتاب تحریرالوسیله را آغاز کرد. این کتاب فتاوای فقهی امام در رابطه با جهاد و دفاع و امر به معروف و نهی از منکر و مسائل روز به ‏عنوان تکالیف شرعی است.

تبعید به عراق

تبعید به عراق

روز 13مهر ماه 1344 حضرت امام از ترکیه به عراق اعزام شدند. به تصور رژیم شاه وضعیت آن زمان عراق مانعی بزرگ برای محدود نمودن فعالیت های امام خمینی بود اما امام با هوشمندی در مقابل دسیسه ‏ها می ایستاد و مردم را به ادامه جهادی که آغاز کرده بود دعوت می کرد.

شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی

شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی

به دنبال شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی در آبان 1356 و برگزاری مراسم های سوگواری در ایران، رژیم شاه دستور نگارش مقاله‏ای توهین‏ آمیز علیه امام در روزنامه اطلاعات را داد. اعتراض به این مقاله، منجر به قیام های مکرر در کشور و در نتیجه اخراج امام از عراق شد.

هجرت به فرانسه

هجرت به فرانسه

در مهر 1357 امام نجف را به قصد مرز کویت ترک گفت. دولت کویت از ورود امام به این کشور جلوگیری کرد و بالاجبار ایشان به فرانسه هجرت کرد و در نوفل لوشاتو اقامت کرد. در مدت 4 ماه اقامت، مصاحبه های متعدد امام دیدگاه های ایشان را برای جهانیان بازگو می ‏کرد.

بازگشت امام به ایران

بازگشت امام به ایران

اوایل بهمن 1357 خبر تصمیم امام در بازگشت به کشور منتشر شد. دولت بختیار فرودگاه های کشور را به روی پروازهای خارجی بست ولی با اعتراض و تظاهرات مردم ناگزیر به پذیرفتن خواست ملت شد و امام خمینی بامداد 12 بهمن 1357 وارد کشور شد.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران

پیروزی انقلاب اسلامی ایران

امام در 15 بهمن 1357 آقای مهندس مهدی بازرگان را به پیشنهاد شورای انقلاب به نخست وزیری منصوب نمود. مردم با برپایی راهپیمایی های گسترده به حمایت از تصمیم امام پرداختند و بسیاری از سربازان و درجه ‏داران مؤمن ارتش به صفوف ملت پیوستند. و سرانجام در صبحدم 22 بهمن 1357 نهضت امام خمینی پیروز شد.

تشکیل جمهوری اسلامی

تشکیل جمهوری اسلامی

مردم در روز دوازدهم فروردین 1358 ه. ش در رفراندوم جمهوری اسلامی شرکت کردند و در این انتخابات به تشکیل جمهوری اسلامی ایران با بیش از 98 درصد رای موافق پاسخ مثبت دادند و از آرمان های امام خمینی حمایت کردند.

واقعه طبس

واقعه طبس

امریکاییان پس از اشغال لانه جاسوسی امریکا به انواع روش ها مانند محاصرۀ اقتصادی و سیاسی متوسل شدند تا ایران را وادار به تسلیم کنند؛ اما مردم ایران با الهام از رهنمودهای امام خمینی حاضر به تسلیم نشدند. امریکا طرح عملیات آزاد کردن جاسوسان بازداشت‏ شده خود و بمباران مراکز حساس ایران را برای نابودی انقلاب داشت که در صحرای طبس ایران، به طور معجزه ‏آسا با شکست مواجه شد. پس از واقعه طبس عملیات شکست خورده رسماً از سوی جیمی کارتر ناتمام متوقف شد.

ریاست جمهوری بنی صدر

ریاست جمهوری بنی صدر

ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران بعد از انقلاب اسلامی است. او از آغاز با جناح خط امام و روحانیت مخالفت نمود. سازش و زد و بندهای سیاسی با کشورهای قدرتمند، حذف نیروهای مذهبی انقلابی و جایگزین کردن عناصر وابسته به گروهکهای ضد انقلابی و کارشکنی در دفاع و دفع تجاوز دشمن در جمگ تحمیلی عراق علیه ایران، وحدت ملی را به مخاطره انداخت و متعاقب رأی بی‏کفایتی وی توسط مجلس شورای اسلامی، امام خمینی حکم عزل ابوالحسن بنی صدر از ریاست جمهوری را صادر کرد.

سازمان منافقین در نظام جمهوری اسلامی ایران

سازمان منافقین در نظام جمهوری اسلامی ایران

سازمان مجاهدین خلق که بعدها به علت خیانت ها و جنایت ها به سازمان منافقین معروف شد، در سالهای 44 تا 46 با هدف مبارزۀ مسلحانه با رژیم شاه تشکیل شد و به دلیل برداشتهای سطحی رهبران آن از جمله مسعود رجوی آخرین رهبر این گروه، از اسلام به دام التقاط افتادند. آنان در 30 خرداد 1360 دست به اغتشاشی خونین زدند و از این پس رسماً اقدامات براندازی و فعالیتهای تروریستی علیه انقلاب اسلامی را آغاز کرده و ترور شخصیتهای برجسته و عملیات مرصاد بعد از قبولی قطعنامه 598 شورای امنیت از جنایات این گروه است.

علل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

علل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

شکست طرحهای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی امریکا سبب شد این کشور در سال 1359 به سمت تجربۀ راه حل نظامی برود و با توجه به فراهم نبودن افکار عمومی جهانیان برای لشکرکشی مستقیم، کشور عراق به رهبری صدام بهترین گزینه برای امریکا بود و بدین ترتیب جنگ هشت ساله عراق علیه ایران که به دفاع مقدس نزد ایرانیان معروف شد، آغاز گردید.

آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از روز 31 شهریور 1359 با تجاوز گستردۀ نظامی عراق در طول 1280 کیلومتر مرز مشترک با ایران بود که به سرعت کیلومترها در خاک ایران پیشروی کرد. همزمان هواپیماهای نظامی عراق، فرودگاه تهران و مناطق دیگر را بمباران کردند. ایران در مقابل عمل انجام‏ شده قرار گرفته بود و دو راه بیشتر نداشت: مقاومت و دفاع در جنگی نابرابر و یا تسلیم شدن. امام خمینی در واکنش به این توطئه فرمان مقاومت صادر کرد و نظارت و هدایت این جنگ را بر عهده گرفت.

مقاومت مردم در جنگ تحمیلی با رهبری امام

مقاومت مردم در جنگ تحمیلی با رهبری امام

امام خمینی مثل همیشه تکیه ‏گاهش خدا و مردم خداجو بود. او با سخنرانی ها و پیام هایش مردم را آماده نبردی سخت و طولانی مدت کرد. ارتش عراق که با وعده فتح سه روزه صدام، آمادگی جنگ فرسایشی طولانی مدت را نداشت با دفاع مردم ایران زمین گیر شد و بدین ترتیب دور تازه‏ای از فشارهای سیاسی به سرکردگی امریکا و مجامع بین المللی یعنی تحمیل آتش بس آغاز شد.

صفحه 2 از 3 1 | 2 | 3