پنجم اردیبهشت 1359 یکی از روزهای حساس و سرنوشت ساز و به یادماندنی در تاریخ ایران اسلامی است.

 

نیروهای آمریکایی ها پس از مهیا نمودن تمام امکانات، تجهیزات نظامی و طرح و نقشه های پیچیده، در شب 5 اردیبهشت 1359 با تعدادی بالگرد و هواپیمای نظامی و 90 نفر کماندوی ورزیده و آموزش دیده و با تجهیزات کامل وارد خاک ایران شده و در صحرای طبس فرود آمدند.

آنها قصد داشتند پس از استراحت و تجدیدقوا در طبس بوسیله بالگرد در زمین فوتبال استادیوم ورزشی شهید شیرودی تهران فرود آمده و با کمک گروههای ضدانقلاب که از قبل آماده شده بودند در یک زمان به دو مرکز نگهداری جاسوسان آمریکایی حمله کنند و سپس گروگانها را آزاد کرده و در ادامه با بمباران شدید مراکز حساس کشور به ماجراجویی خود تداوم بخشند.

اما در همان بدو امر با شکستی خفت بار مواجه گردیدند، چرا که آنها در محاسبات خود علی رغم درنظر گرفتن همه نکات، یک نکته اساسی را فراموش کرده بودند و آن چیزی نبود جز دست قدرت الهی، همان که از طریق طوفان شن بصورت اعجازگونه به کمک ناخدای انقلاب اسلامی و ملت ایران آمد و دانه های شن مانند سنگ ریزه های الهی در جریان نابودی اصحاب فیل بر سر عقابهای آهنین آمریکایی فرود آمده و طومار ننگینشان را درهم پیچید و آنان با برجای گذاشتن 9 نفر از جنازه های سوخته شده سربازان و همچنین لاشه های منهدم شده هواپیما و بالگردهای خود، فرار را بر قرار ترجیح دادند و این حادثه چیزی بیشتر از یک لکه ننگ در تاریخ مملو از جنایات آمریکا باقی نگذاشت.

 حضرت امام پس از واقعه طبس به ایران در پیامی به ملت ایران به اشتباه کارتر و نتایج آن اشاره کردند و فرمودند «اشتباه کارتر در آن است که گمان مى‏کند با دست زدن به این مانورهاى احمقانه مى‏تواند ملت ایران را که براى آزادى و استقلال خویش و براى اسلام عزیز از هیچ فداکارى رویگردان نیست، از راه خودش که راه خدا و انسانیت است منصرف کند.»

 

متن کامل پیام حضرت امام(س) یه شرح زیر است:

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ملت رزمنده ایران، دخالت نظامى امریکا را شنیدید و عذرهاى کارتر را نیز شنیدید.

این جانب که کراراً گفته‏ام کارتر براى وصول به ریاست جمهورى حاضر است به هر جنایتى دست بزند و دنیا را به آتش بکشد، شواهد آن یکى پس از دیگرى ظاهر شده و مى‏شود؛ و اشتباه کارتر در آن است که گمان مى‏کند با دست زدن به این مانورهاى احمقانه مى‏تواند ملت ایران را که براى آزادى و استقلال خویش و براى اسلام عزیز از هیچ فداکارى رویگردان نیست، از راه خودش که راه خدا و انسانیت است منصرف کند.

کارتر باز احساس نکرده با چه ملتى روبروست و با چه مکتبى بازى مى‏کند. ملت ما ملت خون و مکتب ما جهاد است. این شخص انساندوست! براى رسیدن به چند سال ریاست و جنایت، جان گروهى را تباه کرد، که محتمل است براى کم جلوه دادن جنایتش، هشت نفر را اقرار کرده باشد، در صورتى که طبع واقعه شهادت مى‏دهد که دهها نفر جان خود را در راه شهوات او از دست داده‏اند و دهها نفر هم در کویر لوت سرگردان و در معرض مرگند ادعاى اینکه همه مسافران هواپیما را برده‏اند، مخالف گزارشاتى است که به ما داده‏اند. کارتر باید بداند که اگر این گروه به مرکز جاسوسى امریکا در تهران حمله کرده بودند اکنون از هیچ یک از آنها و از پنجاه نفر جاسوس محبوس در لانه جاسوسى خبرى نبود و همه رهسپار جهنم شده بودند.

کارتر باید بداند که حمله به ایران، حمله به تمام بلاد مسلمین است و مسلمانان جهان در این امر بى‏تفاوت نیستند. کارتر باید بداند که حمله به ایران موجب قطع نفت از تمام دنیا خواهد شد و دنیا را بر ضد او بسیج مى‏کند. کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او در ملت امریکا چنان اثرى خواهد گذاشت که طرفداران او را مخالفان او خواهد کرد. کارتر باید بداند که با این عمل بسیار ناشیانه حیثیت سیاسى خود را به صفر رساند و از ریاست جمهورى باید قطع امید کند. کارتر با این عمل خود ثابت کرد که قدرت تفکر را از دست داده و از اداره یک کشور بزرگ مثل امریکا عاجز است. کارتر باید بداند که ملت 35 میلیونى ما با مکتبى بزرگ شده‏اند که شهادت را سعادت و فخر مى‏دانند و سر و جان را فداى مکتب خود مى‏کنند. و کارتر باید بداند که تمام سازوبرگهاى مدرن جنگى که امریکا به ایران براى پایگاه خود در زمان شاه مخلوع داده است، اکنون موجود است و به دست ارتش بزرگ و سایر قواى انتظامى است و بلاى جان اوست.

اکنون که شیطان بزرگ دست به کار احمقانه زده است، ملت شریف و رزمنده ما باید به امر خداى تبارک و تعالى با تمام توان خود و با اتکال به قدرت خداى متعال مهیا شود و آماده نبرد با دشمنان خود گردد. نیروهاى انتظامى، ارتش و ژاندارمرى و سپاه پاسداران به حال آماده‏باش باشند، و سپاه بیست میلیونى که خود را مجهز نموده‏اند امروز براى فداکارى اسلام مهیا باشند که در موقع لزوم از کشور اسلامى خود دفاع کنند؛ و از این مانور احمقانه که به امر خداى قادر شکست خورد، هراسى به خود راه ندهند که حق با ما و خدا پشتیبان ملت مسلمان است. این جانب به کارتر اخطار مى‏کنم که اگر دست به امثال این کار ابلهانه بزند، کنترل این جوانان مسلمان و مبارز و غیورى که نگهبان جاسوسان جاسوسخانه هستند براى ما و دولت امکان ندارد و مسئول جان آنان، شخص اوست. و من اخیراً باید تذکر دهم که در قضایاى کردستان که گروههاى منحرف چپ و مخالف با اسلام به آشوبگرى برخاسته‏اند، و در قضایاى دانشگاهها که گروههاى چپ امریکایى‏ در آن مکانهاى مقدس دست به آشوب زده‏اند، و آشوبگریهاى دولت غیر قانونى عراق در مرزهاى ایران با حمله کارتر و دخالت نظامى در ایران رابطه ملموسى دارد، و در این موقع حساس اگر این گروههاى منحرف در دانشگاهها و یا خارج آنها دست به آشوب بزنند، ملت رابطه مستقیم سران آنان را با امریکاى جهانخوار خواهد فهمید و تکلیف خود را با آنان روشن خواهد کرد و اغماض و عفو، راه مخالف سیاست اسلامى خواهد بود. و این جانب به همه جوانان نصیحت مى‏کنم که به ملت بپیوندند و از کشور خود دفاع کنند و مکتبهاى انحرافى را کنار گذارند که وحدت صفوف به مصلحت همه است. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و قطع ید مفسدین و جباران را خواستارم.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

 

صحیفه امام، ج‏12، ص: 255-257

                       

. انتهای پیام /*