انقلاب اسلامی ایران شاید تنها رویداد خاورمیانه باشد که اندیشمندان سراسر جهان را به نگارش درباره چرایی و چگونگی آن واداشته است. حضور این رویداد در صدر مطالعات تاریخی، سیاسی و جامعه شناختی جهان، نشانگر شناخته شدن رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بزرگترین کنش سیاسی ملت ایران است. این شهرت بی مثال، مدیون علاوه بر کار بزرگ انقلابیون، مدیون قلم هایی است که تا حد توان، رهبر و انقلاب خود را معرفی کردند. از میان آثار بسیاری که به امام و انقلاب می پردازند، کتاب حدیث بیداری، اثر دکتر حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، عنوان پرتیراژترین اثر منتشر شده درباره زندگی و اندیشه امام خمینی(س) و سیر حوادث انقلاب اسلامی را به خود اختصاص داده است. در نوشتار حاضر به معرفی این اثر وزین پرداخته می شود.


شناسنامه اثر:

نام کتاب: حدیث بیداری (زندگینامه علمی و سیاسی امام خمینی از تولد تا رحلت)

نویسنده: دکتر حمید انصاری

ناشران: انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، موسسه نشر عروج، رایزنیهای فرهنگی و نمایندگیهای سیاسی ج.ا.ا و موسسات انتشاراتی مختلف در داخل و خارج کشور.

نوبتهای چاپ (به زبان فارسی): چاپ اول: 1373 – چاپ سی و هشتم:1388  (افزون بر نوبتهای چاپ توسط موسسه نشر آثار امام، این اثر در مناسبت صدمین سالگرد تولد حضرت امام و دیگر مناسبتها از سوی نهادها و مراکز فرهنگی در تیراژهای وسیع بارها منتشر شده است.)

ترجمه و چاپ به دیگر زبانها: به دلیل ویژگیهای این اثر (که در ادامه اشاره می شوند) در پی نیازها و تقاضای علاقمندان به امام در خارج کشور توسط موسسات انتشاراتی مختلف در خارج ، رایزنیهای فرهنگی و نمایندگیهای سیاسی جمهوری اسلامی و معاونت بین الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی کتاب حدیث بیداری به زبانهای مختلف ترجمه و در برخی از زبانها همانند عربی، انگلیسی، فرانسه، اردو و.... در نوبتهای متعدد تجدید چاپ شده است. این کتاب تا کنون به 24زبان زیر ترجمه شده است: عربی، انگلیسی، اردو، آلمانی، فرانسوی، اسپانیولی، ایتالیایی، ترکی آذری، ترکی استانبولی، قرقیزی، روسی، بنگالی، تامیلی، پشتو، مالی، سواحیلی، هوسایی، بوسنیای، صربی، چینی، ژاپنی، آلبانیایی، کردی و تاجیکی.


ویژگی‌های اثر:


الف) جامعیت توأم با اختصار: در این اثر تمامی فرازهای مهم زندگی امام خمینی از شرایط اجتماعی ایران در آستانه تولد امام گرفته تا تولد و دوران کودکی و تحصیل و مراتب علمی و مرجعیت امام و قیام و مبارزات امام خمینی و رهبری انقلاب اسلامی و حوادث مهم آن، قبل و بعد از پیروزی تا لحظه رحلت امام با جامعیت توأم با اختصار بیان شده است . هدف اصلی تألیف کتاب مذکور تامین نیاز پژوهشگران خارجی و معرفی امام خمینی و شخصیت و اندیشه زندگی امام به نسل جوان کشور (بویژه پس از رحلت امام) در مجموعه ای مستند، مختصر و جامع بوده است.


ب) تبیین رخدادهای تاریخ معاصر ایران از منظر امام خمینی(س): یکی از آفتهای شرح حال نویسی و زندگینامه ها، تحلیل وقایع از منظر نویسندگان با گرایشهای مختلف می باشد. از مزایای کتاب حدیث بیداری آنست که نویسنده با اعتقاد عمیق به درستی و حجیت مواضع امام خمینی در قبال جریانات و حوادث سیاسی دوران مبارزه، ماهیت رژیم سلطنتی، عوامل پیروزی انقلاب، تبارشناسی احزاب و گروههای سیاسی، جنگ تحمیلی، نظام سلطه جهانی و وقایع جهان اسلام، حوادث دو سال آخر عمر امام، ماجرای عزل قائم مقام رهبری، نقش روحانیت و سایر اقشار، صرفا بر اساس دیدگاه امام خمینی و با استناد به مواضع امام به بیان امور مذکور پرداخته است. واقع گویی و مستند نویسی با تأکید بر درستی تحلیل امام از وقایع نهضت، در سراسر مطالب این اثر به چشم می خورد.


ج) دقیق و مستند بودن مطالب اثر: یکی از دلایل توفیق انتشار کتاب حدیث بیداری در جذب مخاطبین در داخل و خارج کشور دقت فراوان نویسنده در تدوین تاریخها، اسامی، سیر تاریخی وقایع نهضت، برشماری تألیفات و آثار علمی و اجتماعی امام و حوادث زندگی امام می باشد. نویسنده با سابقه همکاری ممتد با دفتر امام خمینی و مشارکت در تأسیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام و مدیریت این موسسه و دسترسی به منابع دست اول کوشیده است تا حوادث دوران زندگی امام را بر مبنای شواهد و اطلاعات متقن ارائه نماید. مطالعه دقیق کتاب و تأیید مطالب آن قبل از انتشار، توسط یادگار امام (رحمه الله علیهما) که از سوی امام منصوب به نظارت بر انتشار زندگینامه و آثار امام بوده است و انتشار آن از سوی مرجع رسمی و قانونی ناظر بر مطالب منتسب به حضرت امام بر سندیت این اثر افزوده است. به همین دلایل، اثر مذکور به عنوان مأخذ و منبع معتبر از زمان رحلت حضرت امام تا کنون همواره مورد استفاده و ارجاع گسترده پژوهشگران و مورخین تاریخ انقلاب و زندگی امام قرار گرفته است.


د) فرم و شکل مناسب و مصوّر بودن اثر: قطع خوشدست پالتویی، صفحه آرایی مناسب، مصوّر سازی اثر با استفاده از عکسهای امام و رجال و عناصر موثر در نهضت و استفاده از تصاویر مناسب با مطلب در اکثر صفحات و دقت در چاپ بدون غلط مطالب و تصویر رنگی رو و پشت جلد بر جاذبه های بصری این اثر افزوده است.


ه) قلم شیوا و شبه داستانی اثر: شیوایی نگارش سیر زندگی امام از تولد تا رحلت در عین تحفّظ کامل بر صحت و سندیت مطالب آن سبب شده است تا این اثر در تهیه فیلمنامه ها و محتوای بسیاری از فیلمهای مستند و داستانی تولید شده در باره امام مورد استفاده قرار گیرد ( از جمله در سریال مستند سیره روح الله تولید شده توسط شبکه تلویزیونی المنار لبنان و فیلمهای سینمایی صنوبر، فرزند صبح و بسیاری از سریالها و برنامه های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما).
و - معرفی فهرست جامع تألیفات و آثار امام خمینی: از دیگر ویژگیهای کتاب حدیث بیداری، توفیق نویسنده در تحقیق و ارائه فهرستی جامع از اطلاعات شناسنامه ای (عنوان اثر و موضوع، مجلدات، تاریخ تألیف و انتشار، ناشر و....) در مورد کلیه تألیفات، جزوات و رساله های علمی و آثار سیاسی و اجتماعی امام خمینی می باشد.


ز) معرفی اصول بنیادین اندیشه امام خمینی: علاوه بر بیان حوادث زندگی امام و ابعاد علمی و مبارزاتی و رهبری امام خمینی (س)، 36 صفحه از این اثر جامع و مختصر به تبیین خطوط کلی اندیشه امام خمینی با تکیه بر فرازهایی روشن از نصوص امام در موضوعات مختلف از مبانی اعتقادی تا مسائل تربیتی و اخلاقی و سیاسی و اجتماعی معرفی شده است. در فصل پایانی کتاب نیز در عین اختصار به ترسیم جلوه هایی از عمق ارادت پیروان امام در جریان بیماری امام و صحنه های پرشکوه وداع امت با امام و ماندگاری میراث گرانبهای امام پرداخته شده است.


ح) توفیق اثر در مسابقات فرهنگی: علاوه بر احراز رتبه برترین کتاب 25 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1382 ویژگیهای کتاب حدیث بیداری سبب شده است تا بهره برداری از مطالب این کتاب برای استمرار پیوند ذهنی نسل اول و دوم انقلاب با امام و آشنایی نسل جدید، مورد توجه مراکز فرهنگی و انتشاراتی مختلف قرار گیرد؛ علاوه بر ترجمه کتاب به زبانهای معتبر و انتشار گسترده آن در خارج کشور، این کتاب و مطالب آن از زمان انتشار تا کنون موضوع بسیاری از مسابقات سراسری و صنفی دانشجویی، دانش آموزی، راهیان نور، بسیج و نیروهای مسلح، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و دیگر اقشار بوده است و در سال گذشته در مسابقه طرح اندیشه جاوید در حوزه های علمیه سراسر کشور در موضوع آشنایی با زندگی و اندیشه امام، این کتاب از سوی عضو دفتر مقام معظم رهبری در حوزه علمیه قم بعنوان متن موضوع مسابقه، معرفی و مسابقه سراسری آن برگزار گردید.علاوه بر آن، خلاصه ای از این اثر در شمارگانی وسیع توسط کمیته فرهنگی ستاد بزرگداشت حضرت امام و نیز بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت منتشر شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.


ط) نکته آخر: با توجه به واقعیات پیش گفته مطمئنا کتاب حدیث بیداری در آشناسازی علاقه مندان به پیگیری مسائل ایران و انقلاب اسلامی در داخل و خارج کشور با زندگی و شخصیت امام خمینی پرمخاطب ترین اثر پدید آمده در این حوزه محسوب می شود چنانکه یقینا به لحاظ تیراژ و نوبتهای متعدد و رو به فزونی تجدید چاپ این اثر و خصوصا به لحاظ ترجمه های متعددی که در اکثر زبانهای معتبر و حتی محلی شده است از جهت گستره تقاضا، تیراژ، تعدد زبانهای ترجمه شده و اثر گذاری در حوزه آشنایی با امام خمینی و انقلاب اسلامی در مجموعه آثار منتشره در این حوزه منحصر بفرد می باشد.

 

. انتهای پیام /*