برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری همایش بین المللی قرآن و امام خمینی (س) در وزارت علوم

برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری همایش بین المللی قرآن و امام خمینی (س) در وزارت علوم

یازدهمین جلسه شورای سیاستگذاری همایش بین المللی قرآن و امام خمینی (س) به میزبانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.

چهارشنبه, مرداد 07, 1394 17:51
حضرت امام(س) عمیقا باور داشتند که یکی از ملاک های عملی مشروعیت، مقبولیت مردمی است

گفت وگوی مشروح حکیمی پور درباره اسلامیت و جمهوریت از نظر امام خمینی

حضرت امام(س) عمیقا باور داشتند که یکی از ملاک های عملی مشروعیت، مقبولیت مردمی است

برداشت من این است که حضرت امام(س) عمیقا باور داشتند که یکی از ملاک های عملی مشروعیت، مقبولیت مردمی است و همواره مشروعیت دینی را مکمل مقبولیت مردمی در نظام جمهوری اسلامی دانسته و این دو را دو روی یک سکه می دانستند. امام کاملا به این مساله باور داشتند که تشخیص و رای مردم در نظامی که ساختار اسلامی دارد، عین مصلحت نظام است و این امری نبود که فرعی یا عارضی باشد.

چهارشنبه, مرداد 07, 1394 16:20
بازخوانی حمایت گسترده علما از مرجعیت امام خمینی(س)

بازخوانی حمایت گسترده علما از مرجعیت امام خمینی(س)

حمایت گسترده علما و روحانیون از مرجعیت امام خمینی(س) و صدور بیانیه های متعدد به ویژه در مرداد ماه سال های ۴۲ و ۴۳ رویداد بی سابقه ای در تاریخ مرجعیت بود.

سه شنبه, مرداد 06, 1394 17:38
لزوم بازخوانی اندیشه های امام به دور از هیاهو

لزوم بازخوانی اندیشه های امام به دور از هیاهو

یک مدرس حوزه و دانشگاه گفت: انقلاب اسلامی ایران در پیدایش و بقا و گسترش مرزهای خود وامدار اندیشه های امام خمینی است و منظومه فکری حضرت امام می تواند همچنانکه این انقلاب را به ثمر رساند، در پیشبرد اهداف و آرمان های اصیل انقلاب نیز موثر باشد.

سه شنبه, مرداد 06, 1394 13:58
بیدار کردن اعضای خانواده به خصوص بچه ها برای نماز صبح آیا بر ما واجب است؟

بیدار کردن اعضای خانواده به خصوص بچه ها برای نماز صبح آیا بر ما واجب است؟

هرگاه بیدار نکردن اعضای خانواده سهل انگاری و سبک شمردن نماز را به دنبال داشته باشد بیدار کردن آنان لازم است، تا استخفاف نماز پیش نیاید؛ اما اگر عضو خانواده فردی است مقید به نماز و مراقب آن، به گونه ای که بیدار نکردن وی موجب استخفاف نماز نمی گردد در این صورت بیدار کردن وی برای نماز لازم نمی باشد. ...

دوشنبه, مرداد 05, 1394 14:40
واکنش حضرت امام خمینی(س) به پیروزی رزمندگان در عملیات مرصاد

به مناسبت پنجم مردادماه، سالروز عملیات مرصاد؛

واکنش حضرت امام خمینی(س) به پیروزی رزمندگان در عملیات مرصاد

آقاى شمخانى گزارشى از کم و کیف عملیات، چگونگى حمله منافقین، طرح‏ها و برنامه ‏هاى آنها، اهدافى را که دنبال مى ‏کردند و چگونگى اطلاع ما از حمله آنها و مقابله ‏اى که با آنها صورت گرفته بود، را خدمت حضرت امام ارائه کردند وگفتند که انتقام خون شهداى اوائل انقلاب را از آنها گرفتیم.

دوشنبه, مرداد 05, 1394 14:0
نگاه و نظر حضرت امام(س) به مقوله آزادی چیست؟

نگاه و نظر حضرت امام(س) به مقوله آزادی چیست؟

حضرت امام(س) ضمن انتقاد از آزادی به شکل غربی آن که نوعی بی بند و باری بدون قید و شرط و در راستای رویارویی با اخلاق و سنت های انسانی و بر خلاف شرع و عقل است، امام خمینی آزادی را در چارچوب تعالیم اسلام،...

دوشنبه, مرداد 05, 1394 12:2
صدور اجازه اقامه اولین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله طالقانی

5 مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه در تهران؛

صدور اجازه اقامه اولین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله طالقانی

واگذاری این تکلیف عظیم و سنگین در آن برهه حساس بر عهده آیت الله طالقانی که زبان گویایی برای بازگو نمودن حقایق داشت، امری خطیر به حساب می آمد. انبوه جمعیتی که در آن روز تکبیر گویان به نماز جمعه هجوم آوردند، در واقع سنگ بنای یکی از مهمترین عوامل حفظ و تداوم انقلاب بود و از آن پس نماز جمعه در کوران حوادث و بویژه در رابطه با پشتیبانی همه جانبه جنگ تحمیلی، نقشی بسیار ارزنده و انسانی ایفا کرد.

دوشنبه, مرداد 05, 1394 11:53
اگرشخص کثیر الشک و یا وسواسی ، در جایی که عرف عقلاء به آن اعتناء وتوجه می کنند ، او هم اعتنا کند آیا مرتکب حرام شده است؟ آیا عملش باطل است؟نظر امام  را لطف بفرمایید، تشکر.

اگرشخص کثیر الشک و یا وسواسی ، در جایی که عرف عقلاء به آن اعتناء وتوجه می کنند ، او هم اعتنا کند ...

بسمه تعالی با سلام و تحیت وسواس نوعی بیماری است که گاه برخی افراد در رفتار و فکر به آن دچار می شوند و در صورت حاد بودن این اختلال، زندگی خود و خانواده را با مشکل روبه رو می کنند. بر همین اساس در فقه اسلامی برای آدم های وسواسی احکام خاصی ذکر شده و شک ناشی از وسواس در اعمال عبادی چون وضو، نماز و طهارت و نجاست، بی اساس تلقی و اعتنای به آن حرام شده است. وسواس نیاز به تعریف ندارد و در عرف رفتار وسواسی معلوم است. از این رو امام خمینی(ره) هم در استفتایی در پاسخ به این سوال که: وسواس شرعی چه کسی است وبا کثیرالشک چه فرقی دارد و در چه مواردی نباید اعتنا کند؟ می فرمایند:«وسواس شرعی نداریم و کسی که از متعارف خارج شود، وسواسی است و حرام است.» براساس این فتوا، رفتار وسواسی حرام و گناه تلقی می شود و باید از آن اجتناب کرد و حتی در مواردی موجب باطل شدن اعمال می شود. چنان که ایشان می فرماید: «شخص وسواسی هر گاه دست چپش را زیاد بشوید، صحت وضوی او مشکل است، از جهت این که در برخی از وقت ها لازم می آید که مسح او با آب جدید باشد. امام خمینی(ره) در پاسخ به چند استفتا اعتنا به شک ناشی از وسوسه در نماز را جایز ندانسته اند. متن این استفتائات بدین گونه است: س : نسبت به نمازهایی که می خوانم زیاد شک می کنم، البته نه شک در رکعات و یا رکن های نماز، بلکه شک در این که آیا تمام قسمت های نماز را صحیح ادا کرد

دوشنبه, مرداد 05, 1394 11:45
تقاضای شعری از امام

فاطمه طباطبائی:

تقاضای شعری از امام

زمانی که به اقتضای رشته تحصیلی‏ ام، یکی از متون فلسفی را می‏ خواندم...

دوشنبه, مرداد 05, 1394 11:14
شجاعت امام در دفاع از هنر و هنرمندان و احترامی که برای ذات هنر قائل بود زمینه ساز رشد فرهنگ و هنر شد

عضو شورای شهر تهران:

شجاعت امام در دفاع از هنر و هنرمندان و احترامی که برای ذات هنر قائل بود زمینه ساز رشد فرهنگ و هنر شد

مسجد جامعی درباره تفاوت امام با دیگران تصریح کرد: مرحوم امام به ابزارهای فرهنگی و هنری نیز توجه داشتند، چون متدینین آن زمان وجوه چندان مثبتی برای آنها قائل نبودند و سینما و هر نوع موسیقی را مهلک می دانستند. شجاعت امام در دفاع از هنر و هنرمندان و احترامی که برای ذات هنر قائل بودند، زمینه ساز رشد فرهنگ و هنر شد.

دوشنبه, مرداد 05, 1394 10:56
«استقلال» اصل تحریف ناپذیر مکتب امام(س)

«استقلال» اصل تحریف ناپذیر مکتب امام(س)

استقلال طلبی و نفی وابستگی و مقابله با استعمار و سلطه خارجی در کنار مقابله با استبداد و ظلم داخلی به عنوان رکن دوم مبارزه، در طول انقلاب اسلامی، بارها و بارها در بیانات امام راحل مورد تأکید ایشان بوده است و ایشان بدون هیچ مبالغه و اغراقی، بارها در مواضع سیاسی سه دهه مبارزه و رهبری خویش، مستقیماً به مسئله استقلال به عنوان یکی از اصول و آرمان های انقلاب اسلامی و البته به عنوان یک نیاز اصلی برای سایر کشورهای جهان اسلام پرداخته اند.

دوشنبه, مرداد 05, 1394 10:31
 آیا در نماز واجب، سجده کردن بر پشت کف دست جایز است؟ اگر جایز می باشد، در چه شرایطی صحیح و درست است؟

آیا در نماز واجب، سجده کردن بر پشت کف دست جایز است؟ اگر جایز می باشد، در چه شرایطی صحیح و درست است؟

بنا بر این: وقتی مشغول نماز هستیم و به هر دلیلی چیزی که سجده بر آن صحیح است مفقود می شود، اگر وقت وسعت دارد نماز را رها کرده و بعد از تهیه مهر و مانند آن، نماز را دو باره و از نو شروع می کنیم. و اگر وقت نماز تنگ است پس بر لباسی که از جنس پنبه و کتان است سجده باید کرد و در نبود آن سجده بر لباس خویش که از جنس دیگر است؛ و در مرحله سوم است که نوبت به سجده بر پشت کف دست می رسد که اگر این هم ممکن نبود بر چیزهایی که از معادن به دست می آید باید سجده کرد. ...

دوشنبه, مرداد 05, 1394 10:15
نامه یک جوان به امام/ چگونه متحول شدم

نامه یک جوان به امام/ چگونه متحول شدم

پدر بزرگوارم، من و بسیاری در سرتاسر این خاک، همچون دیگر فرزندان مجاهدت، ندای آرام اما طوفنده‏ ات به گوشمان رسیده است. ما نیز دگرگون شده ‏ایم. به خدای بزرگ قسم که هر کلمه‏ ای که از دهانت خارج شده در ساختن وجود ما مؤثر بوده است. من پس از انقلاب عظیم تو دگرگون شده ‏ام. من جوانی گمراه و گم‏شده در فضای متعفن فلسفه ‏های غربی و به اصطلاح مادی و وابسته به مارکس و لنین ها، پس از انقلابت تو را و مذهبت اسلام را و خدایت را یافته ‏ام.

یکشنبه, مرداد 04, 1394 11:2
آیت الله یزدی: برای اولین بار و پس از تقریباً ده قرن در ایران، حکومت اسلامی به دست امام راحل و با حمایت همه اقشار مردم استقرار پیدا کرد

آیت الله یزدی: برای اولین بار و پس از تقریباً ده قرن در ایران، حکومت اسلامی به دست امام راحل و با ...

آیت الله یزدی در گفتگویی به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان بیان داشت: بحمدالله برای اولین بار و پس از تقریباً ده قرن در ایران و این نقطه از زمین، حکومت اسلامی به دست امام راحل و با حمایت همه اقشار مردم اعم از مراجع، علماء، روحانیون، مردم، دانشگاهیان، بازاریان و کارکنان دولت و همه زنان و مردم؛ استقرار پیدا کرد.

یکشنبه, مرداد 04, 1394 10:8
امام فرمودند در تمام عمرم دنبال پول نرفتم

آیت‏ الله سید عباس خاتم یزدی:

امام فرمودند در تمام عمرم دنبال پول نرفتم

بارها کسانی بودند که خدمت امام می ‏رسیدند و به ایشان عرض می‏ کردند اینهایی که به مکه می ‏آیند نوعاً مقلد شما هستند و به شما علاقه ‏مند هستند و می ‏خواهند وجوهاتشان را به شما بدهند لازم است کسی را همه ساله به مکه بفرستید ولی ایشان قبول نمی‏ کردند.

شنبه, مرداد 03, 1394 15:57
مردم و افکار عمومی در اندیشه  امام خمینی(س)

مردم و افکار عمومی در اندیشه امام خمینی(س)

امام خمینی حکومت را ابزاری برای تحقق عدالت ‏و سعادت مردم؛ و ولایت سیاسی و حکومت را بسته به آرای مردم می داند و می فرماید میزان رأی ملت است. او قائل به مشارکت همه جانبه مردم در دو بعد شکل گیری نظام و اداره آن است. امام خمینی برای مردم در بعد دوم مشارکت در حکومت، نقش های شورایی، نظارتی و نصح و همکاری و حمایتی را برای مردم در نظر دارد.

شنبه, مرداد 03, 1394 11:24
جلوه های پدرانه حضرت امام (س)

جلوه های پدرانه حضرت امام (س)

روزی با پسرم حامد که چهار ساله بود، نزد امام رفتیم. امام در اتاقی نشسته بودند و یک گونی بزرگ که تا نصفه پر از کاغذ و نامه بود، در کنارشان قرار داشت. امام یکی یکی نامه ها را بیرون می آوردند و می خواندند. آنهایی را که لازم بود پاسخ بدهند، زیر پتو می گذاشتند تا بعداً به آن بپردازند و بقیه را کنار می گذاشتند. سلام کرده، نشستیم. امام با حامد شروع به صحبت کردند. مثلاً پرسیدند: اسم پدرت چیه؟ با این که اسم بنده را می دانستند.

چهارشنبه, تير 31, 1394 11:52
عوامل قبول قطعنامه از سوى امام

به مناسبت سالروز پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد؛

عوامل قبول قطعنامه از سوى امام

خدا مى داند که اگر نبود انگیزه اى که همۀ ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانى شود، هرگز راضى به این عمل نمى بودم و مرگ و شهادت برایم گواراتر بود. اما چاره چیست که همه باید به رضایت حق تعالى گردن نهیم. و مسلّم ملت قهرمان و دلاور ایران نیز چنین بوده و خواهد بود.

دوشنبه, تير 29, 1394 11:0
ره توشه ماه مبارک رمضان (30) / هم نشینی و دوستی

ره توشه ماه مبارک رمضان (30) / هم نشینی و دوستی

امیرالمؤمنین(ع) می فرماید: «لا تحکموا علی الرجل بشیء حتّی تنظروا الی من یصاحب فإنّما یعرف الرجل بأشکاله وأقرانه وینسب إلی أصحابه»؛ در مورد کسی داوری نکنید، مگر این­که ببینید با چه کسی همنشین است. پس به درستی که فرد با دوستان و همنشینانش شناخته می ­شود و به دوستانش منسوب می­ گردد.

جمعه, تير 26, 1394 12:0
فطریه میهمان شب عید فطر، بر عهده کیست؟ صاحب خانه یا خود میهمان؟

فطریه میهمان شب عید فطر، بر عهده کیست؟ صاحب خانه یا خود میهمان؟

یکی از اقسام زکات واجب «زکات بدن» است که «زکات فطره» نامیده مى شود، امام خمینی ره در کتاب تحریرالوسیله در بیان اهمیت آن می فرماید: «قد ورد فیها: إنه یتخوف الفوت على من لم تدفع عنه» و «إنها من تمام الصوم کما أن الصلاة على النبی صلّى اللّٰه علیه و آله من تمام الصلاة» یعنی: دربارۀ آن حدیث وارد شده که «همانا خوف فوت بر کسی می رود که زکات فطره او داده نشده است». و «همانا زکات فطره جزء کامل کننده روزه است، همان گونه که صلوات بر پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) تکمیل کننده نماز است». دربارۀ زکات فطره مباحث مختلفی مطرح است؛ مانند: کسى که زکات فطره بر او واجب است، موارد مصرف، جنس، مقدار و وقت وجوب آن. از جمله فروعاتی که در این باب آمده است، مسأله میهمان شدن در شب عید فطر است. بسیار اتفاق می افتد که افراد به وقت وجوب زکات فطر یعنی در غروب شب عید فطر خواسته و ناخواسته میهمان دیگری هستند و بر سر سفره دیگری افطار می کنند. همین امر، موضوع این پرسش است: که زکات فطره آنان بر عهده کیست؟ آیا به گردن میزبان است یا بر عهده خود اشخاص؟ پاسخ به این سؤال در گرو روشن شدن ملاکی است که به واسطه آن فطریه دیگران بر انسان واجب می باشد. یعنی اول باید ببینیم که در چه صورتی زکات فطره شخصی بر دیگری واجب می شود. اگر ضابطه آن در دست باشد پاسخ فرع پیش رو نیز معلوم خواهد بود. ...

پنجشنبه, تير 25, 1394 17:50
ره توشه ماه مبارک رمضان (29) / پاکیزگی و آراستگی

ره توشه ماه مبارک رمضان (29) / پاکیزگی و آراستگی

در منزل امام آینه­ ای به دیوار قرار داشت. این آینه مخصوص امام بود که هر وقت بلند می­ شدند، در آینه خود را مرتب می­ کردند و من به این نظم و ترتیب و کار امام از همان زمان­ ها پی ­برده بودم. آن زمان­ها طلبه ­ها هیچ وقت مقید به آینه و این­گونه کارها نبودند. علمای پیرمرد که ابداً به این امور توجه نداشتند؛ لیکن امام خیلی مرتب بود. الآن نیز همین­طور است در اتاقشان آینه ­ای بالای سرشان هست که در آن خود را می­ بینند و مرتب می­ کنند.

پنجشنبه, تير 25, 1394 13:23
اهمیت ساده زیستى روحانیت و مسئولان‏

اهمیت ساده زیستى روحانیت و مسئولان‏

از اهم مسائلى که باید تذکر بدهم، مسئله ‏اى است که به همه روحانیت و دست ‏اندرکاران کشور مربوط مى‏ شود، و همیشه نگران آن هستم که مبادا این مردمى که همه چیزشان را فدا کردند و به اسلام خدمت نموده و به ما منّت گذاشتند، به واسطه اعمال ما از ما نگران بشوند. اگر خداى نخواسته، مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده ‏اند و آن چیزى را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند، از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهورى اسلامى همان.

پنجشنبه, تير 25, 1394 10:52
ره توشه ماه مبارک رمضان (28) / پرهیز از ریا و خودنمایی

ره توشه ماه مبارک رمضان (28) / پرهیز از ریا و خودنمایی

ریا به معنای «خودنمایی»، از ریشه «رؤیت» به مفهوم دیدن، گرفته شده است و به معنای نشان دادن به دیگران است. حضرت امام خمینی(س) در تعریف ریا می­نویسد: «ریا»، عبارت از نشان دادن و وانمود کردن چیزی از اعمال حسنه یا خصال پسندیده یا عقاید حقه است به مردم، برای منزلت پیدا کردن در قلوب آن ها و اشتهار پیدا کردن پیش آن ها به خوبی و صحت و امانت و دیانت بدون قصد صحیح الهی.

چهارشنبه, تير 24, 1394 12:29
امام خمینی(س) بزرگترین احیاگر تفکر دینی

امام خمینی(س) بزرگترین احیاگر تفکر دینی

امام به آرمان های بلند دیرینه و آرزوهای تحقق نیافتۀ مصلحان، احیاگران و دردمندان تاریخ – در قلمرو نظر و عمل – عینیت بخشید؛ از همین روی باید او را خاتم احیاگران و مصلحان تاریخ اسلام بلکه بشریت خواند. برای بررسی بیشتر این مدعا در سه محور به بحث فشرده ای خواهیم پرداخت: امام در آیینۀ احیاگران، شخصیت امام در پرتو ویژگی های احیاگران و احیاگری های امام در آیینۀ آثار.

سه شنبه, تير 23, 1394 15:43
ره توشه ماه مبارک رمضان (27) / ارتباط با مردم

ره توشه ماه مبارک رمضان (27) / ارتباط با مردم

خبرنگاری در پاریس از امام هنگامی که قصد عزیمت به ایران کرده بودند و فرودگاه ها بسته بود، سؤال کرد: «با توجه به اینکه بازگشت حضرت آیت الله ممکن است باعث خون­ریزی­ های بیشتر شود، آیا باز هم حضرت عالی اصرار به بازگشت خواهید داشت؟» امام فرمودند: «من باید پیش برادرهایم باشم تا اگر بنا باشد که خون من بریزد، در بین رفقای خودم و همراه با جوان­ های ایران بریزد»

سه شنبه, تير 23, 1394 12:11
روزنگار/ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری با پیام امام خمینی (س)

روزنگار/ گشایش نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری با پیام امام خمینی (س)

«و اکنون شما، اى فقهاى شوراى خبرگان و اى برگزیدگان ملت ستمدیده در طول تاریخ شاهنشاهى و ستمشاهى، مسئولیتى را قبول فرمودید که در رأس همه مسئولیت‏هاست؛ و آغاز به کارى کردید که سرنوشت اسلام و ملت رنجدیده و شهید داده و داغدیده گرو آن است. تاریخ و نسل‏ هاى آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد، و اولیاء بزرگ خدا ناظر آرا، و اعمال شما مى ‏باشند.»

سه شنبه, تير 23, 1394 10:19
روابط استراتژیک میان امام خمینی و شهید بهشتی در سامان دهی به دستگاه قضایی

درباره یاران امام خمینی(س)/

روابط استراتژیک میان امام خمینی و شهید بهشتی در سامان دهی به دستگاه قضایی

امام خمینی در بیمارستان قلب مسوولیت ریاست دیوان عالی کشور را با اصرار به شهید بهشتی واگذار می کنند و آنگاه که دکتر بهشتی از پذیرش این مسوولیت عذر خواهی می کند؛ امام بر ایشان تکلیف می کند. تعبیر پراهمیت نقل شده از امام خمینی که می خواهم کسی آنجا باشد که «دلم آرام باشد» در شرایطی خطاب به ایشان برای پذیرش مسوولیت دیوان عالی کشور عنوان می شود که حکام شرع متعددی در انقلاب وجود دارند.امام اما، «دل آرام» خواهد بود؛ اگر شهید بهشتی در این مسوولیت باشد. شاید این تعبیر امام خمینی کم تر از تعبیر «بهشتی یک ملت بود» نباشد و نشان دهنده عمقی استراتژیک در رویکردهای امام خمینی برای اداره نظام قضایی کشور باشد.

دوشنبه, تير 22, 1394 15:0
ره توشه ماه مبارک رمضان (26) / احترام و رعایت حقوق دیگران

ره توشه ماه مبارک رمضان (26) / احترام و رعایت حقوق دیگران

«احترام»، مصدر باب افتعال از ریشه «حرم» به معنای «بزرگ داشتن و گرامی داشتن» است و در اصطلاح عرفی به معنای تعظیم کسی یا چیزی است. این معنا بی­ ارتباط با مفهوم لغوی آن نیست؛ زیرا هر شخص، شیء یا مکان و زمان دارای حرمت و حریمی است که احترام آن ها به معنای نگه داشتن و پاس داشتن آن حریم است. در ادبیات دینی، معادل هایی چون: ادب، اکرام، تعظیم و توقیر دارد و رعایت حقوق دیگران نیز نوعی احترام محسوب می­ شود.

دوشنبه, تير 22, 1394 13:41
صفحه 1 از 124 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >