مبانى اخلاقى مکتب امام خمینی (س)

مروری بر مکتب و روش اخلاقى امام؛

مبانى اخلاقى مکتب امام خمینی (س)

امام در روش و شیوۀ تربیتى خود، همواره بر دو بُعد بنیادى تکیه داشت: در بُعد اثباتى، خداجویى و اخلاص را عامل پرواز در ملکوت و مایۀ تعالى و کمال مى خواند و آراستن به آن را لازم مى شمرد. در بُعد سلبى نیز، خودبینى و حبّ نفس را مانع تکامل و منشأ بدبختى مى دانست و پیراستن از آن را وظیفه و جهاد مى نامید.

جمعه, فروردين 07, 1394 9:12
سه رکن اخلاقى سیاست در اندیشه امام خمینی (س)

سه رکن اخلاقى سیاست در اندیشه امام خمینی (س)

ایشان به مناسبتهاى گوناگون به سیاستمداران گوشزد مى کردند که هر انسانى در درون خود فرعونى دارد و در باطن خود نوعى دیکتاتورى هست؛ اما باید هوشیار باشد که این فرعون نیرو نگیرد و این دیکتاتور پر و بال پیدا نکند. اینهمه تأکید که انسان همواره در محضر خداوند است، ناشى از نگاه ایشان به جایگاه اخلاق است. ایشان صفات و ویژگی هاى اخلاقى متعددى براى سیاستمداران نام مى برد و آنها را لازمۀ سیاست اخلاقى مى دانست.

چهارشنبه, فروردين 05, 1394 9:38
مردم دارى در بینش امام خمینی(س)

مردم دارى در بینش امام خمینی(س)

در نگرش امام، نظام ارزشى نشأت گرفته از ایدئولوژى اسلامى، مهمترین عنصر اساسى در شکل دهى یک ملت است. در بینش رهبر فقید انقلاب، مفهوم ملت، معنایى گسترده دارد که در قلمرو اقلیمى نمى گنجد؛ بلکه مبناى حرکت پویندۀ اسلامى، بر تشکیل حکومت و دولتى استوار است که امت اسلامى یا وطن اسلامى به وسیله آن از تشتت حفظ مى شود.

دوشنبه, فروردين 03, 1394 9:56
واکنش امام خمینی(س) به حادثه فیضیّه به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی

سالروز حمله خونین نظامیان رژیم شاه به مدرسه فیضیه:

واکنش امام خمینی(س) به حادثه فیضیّه به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی

کم ‏کم مردم و طلبه‏ ها مى‏ آمدند، مثل لشکر شکست ‏خورده، جریان را تعریف مى ‏کردند. اخبار وحشتناکى مطرح مى ‏شد. امام همه را دلدارى مى ‏دادند و جنبه‏ هاى مثبت جریان را یادآور مى‏ شدند با تأکید بر اینکه «حالا مبارزه جدّى شده است». خبر آوردند که حاج انصارى واعظ را هم بازداشت کرده‏ اند. امام فرمودند: «موضوع خوبى است براى داغ شدن مبارزه»

یکشنبه, فروردين 02, 1394 9:58
شرح نشاط و سرور در اندیشه و سیره حضرت امام خمینی(س)

شرح نشاط و سرور در اندیشه و سیره حضرت امام خمینی(س)

امام خمینی(س) با استناد به حدیثی از حضرت عسگری(ع)، هنگام نشاط و بهجت را بهترین فرصت برای کسب معارف و علوم، برشمردند. (اذا نشطت القلوب فاودعوها، و اذا نفرت فودعوها) و این دستور جامعی است. که فرموده اند که در هنگام نشاط و بهجت قلوب، ودیعه به آنها بسپارید؛ و در وقت نفار و گریز، آنها را راحت بگذارید. پس در کسب معارف و علوم نیز این ادب را باید منظور داشت و قلوب را با کراهت و تنفر وادار به کسب نکرد.

جمعه, اسفند 29, 1393 8:14
آزادی های سیاسی در اندیشه و کلام امام خمینی(س)

آزادی های سیاسی در اندیشه و کلام امام خمینی(س)

مرحوم امام تعریف مشخصى از آزادى سیاسى ارائه نداده است. اما با مراجعه به سخنان ایشان روشن مى شود که تعریف «حضور فعال مردم در صحنۀ سیاست» مى تواند برآمده از آراء ایشان باشد. امام که رهبر بود و در رأس هرم قدرت قرار داشت، آن قدر از نقش مردم دم زد و خواستار حضور فعال آنان در همۀ عرصه هاى سیاست، یعنى «مشارکت، نظارت و اظهارنظر سیاسى» شد که در دموکراتیک ترین رژیم هاى کنونى معمول نیست.

پنجشنبه, اسفند 28, 1393 10:16
نامه ‏اى به امام عزیزم

بازخوانی نامه یک دانش آموز دبستانی به حضرت امام (س)؛

نامه ‏اى به امام عزیزم

امام، من خیلى دوست دارم به جبهه بروم و خیلى هم اصرار مى‏ کردم، ولى این مدیر خوبى که دارم یک روز سرکلاس ما آمد و گفت مدرسه هم یک سنگر است، سنگرها را حفظ کنید؛ و من از وقتى این حرف را شنیدم خیلى درس مى‏ خوانم و دیگر به فکر جبهه رفتن کم افتادم؛ ولى به جبهه به اندازه توانایى خود کمک مى‏ کنم.

دوشنبه, اسفند 25, 1393 10:55
روزنگار / سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (س)

روزنگار / سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (س)

در روز 25 اسفندماه سال 1358 بنیانگذار جمهوری اسلامی طی حکمی تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامى‏ را با وظایف و اولویت های مشخص خواستار شدند.

دوشنبه, اسفند 25, 1393 10:22
نخستین نشست کمیته امور جوانان، فرهنگیان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) برگزار شد

نخستین نشست کمیته امور جوانان، فرهنگیان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) برگزار شد

مسئول کمیته امور جوانان، فرهنگیان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام گفت: اگر ما صرفا کارمان را به سمت برگزاری یک مراسم در روز سالگرد ببریم این در حد شأن و جایگاه حضرت امام نیست و این حدی نیست که رضایت همه را جلب کند. باید جدی تر وارد میدان شویم و بتوانیم از پتانسیل دانشگاه ها استفاده کنیم و در غالب برنامه های مختلف افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی(س) را تبیین کنیم.

دوشنبه, اسفند 25, 1393 8:39
تاکید امام خمینی بر جایز نبودن ورود قواى مسلح در احزاب‏ و گروه های سیاسی

تاکید امام خمینی بر جایز نبودن ورود قواى مسلح در احزاب‏ و گروه های سیاسی

اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قواى مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه آن ارتش را خواند. در حزب وارد نشوید در گروهها وارد نشوید. اصلًا، تکلیف الهى شرعى همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید و لو یک گروهى است که بسیار مردم خوبى هم هستند، و لو یک حزبى است که بسیار حزب خوبى هست، لکن اصل وارد شدن در حزب براى ارتش براى سپاه پاسداران براى قواى نظامى و انتظامى وارد شدنش جایز نیست به فساد مى ‏کشد اینها را.

یکشنبه, اسفند 24, 1393 14:58
امام می گفتند من هر چه دارم از «خانم» دارم

امام می گفتند من هر چه دارم از «خانم» دارم

مسئول دبیرخانه همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب با بیان اینکه این همایش فرصت گرانسنگی برای پاسداشت بیش از نیم قرن همراهی همسر حضرت امام با ایشان است؛ اظهار داشت: بخش بزرگی از عظمت انقلاب مدیون شخص ایشان است، همانگونه که از امام نقل شده است که من هر چه دارم از «خانم» دارم و این بیان نشان می دهد که ایشان شخصیتی است که برای زنان می توانند به عنوان یک الگوی موفق معرفی شوند.

یکشنبه, اسفند 24, 1393 10:23
برگزیدگان هشتیمن جشنواره بین المللی شعر یار و یادگار مشخص شدند

برگزیدگان هشتیمن جشنواره بین المللی شعر یار و یادگار مشخص شدند

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی شعر «یار و یادگار» با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در حسینیه جماران برگزار شد.

شنبه, اسفند 23, 1393 11:49
باسلام و احترامبرخی گمان میکنند، منظور فقها از شرط ((احتمال تاثیر)) ، تاثیر آنی و لحظه ای در گناهکار و قطع کامل گناه در همان لحظه است.لطفا بفرمایید در امر به معروف و نهی از منکر، اگر احتمال عقلایی ...

باسلام و احترامبرخی گمان میکنند، منظور فقها از شرط ((احتمال تاثیر)) ، تاثیر آنی و لحظه ای در ...

بسمه تعالی در واجب بودن «امر به معروف و نهی از منکر»و ضرورت آن هیچ گونه تردیدی وجود ندارد و آیات شریفه قرآن ،روایات اهل بیت علیهم السلام و اقتضای دلیل عقلی، وجوب آن را به اثبات می رساند؛ اما فقها،از جمله امام خمینی (س) وجوب این فریضه را مشروط به چهار شرط دانسته اند: 1.شناخت معروف و منکر فرد مکلف بتواند معروف ها و منکرها را از هم باز شناسد ؛یعنی از توانی برخوردار باشد که بتواند مجموعه ای از معروف ها و منکرها را شناخته و از هم تفکیک نماید .بنابراین ،اگر کسی این توان را ندارد ،اساساً وجوب این فریضه برای او منتفی است و برای چنین شخصی تحصیل علم به معروف و منکر هم واجب نیست؛یعنی مکلف برای این که بتواند دیگران را امر به معروف و نهی از منکر کند ،باید توان شناخت معروف و منکر را داشته باشد ؛اما کسب این توان یعنی بازشناسی منکر از معروف برای تأمین یکی از شرایط چهارگانه وجوب امر به معروف و نهی از منکر اساساً واجب نیست؛ البته شناخت معروف و منکر برای عمل شخصی خود انسان در محدوده ای که جزو واجبات و محرمات شرعی است ،واجب است؛ ندارد . 2.احتمال تأثیر امر و نهی فریضه امر به معروف و نهی از منکر، برای توسعه و بسط احکام الهی و جامه ی عمل پوشاندن به دستورات دینی در جامعه ی اسلامی و پرهیز از عمل به زشتی ها واجب شده است .بنابراین، باید اقدام به آن مثمر ثمر بوده و در عمل مفید فایده باشد

پنجشنبه, اسفند 21, 1393 19:56
همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی 22 فروردین ماه 94 برگزار می شود

همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی 22 فروردین ماه 94 برگزار می شود

معاون اول رئیس جمهور برگزاری همایش تجلیل از بانو خدیجه ثقفی همسر گرانقدر امام خمینی(س) را کاری بزرگ و پراهمیت توصیف کرد و گفت: حضرت امام و بیت ایشان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و معتقدم انجام کاری که به نام امام و بیت ایشان باشد، افتخارآمیز است.

چهارشنبه, اسفند 20, 1393 15:30
امام خمینی: باید افراد اطلاعات مستقل، منزه و متقى باشند

امام خمینی: باید افراد اطلاعات مستقل، منزه و متقى باشند

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در دیدار با کارکنان وزارت اطلاعات در روز 19 فرودین 1363 تاکید کردند: باید افراد اطلاعات مستقل، منزه و متقى باشند. من امیدوارم که شما همین طور باشید و دوستانتان را موعظه کنید که مبادا تندروى کنند. مبادا به خاطر تنداندیشى، یک بی چاره ‏اى بی جهت گرفتار شود... انسان در هر موردى باید روى موازین شرعى عمل کند و کار صواب انجام دهد.

سه شنبه, اسفند 19, 1393 13:37
نگاهی به نقش تربیتی حضرت زهرا (س)

به مناسبت ایام فاطمیه؛

نگاهی به نقش تربیتی حضرت زهرا (س)

آنچه از آثار امام خمینی(س) درباره حضرت زهرا(س) به دست می آید گویای این حقیت است که علاوه بر شخصیت عظیم الهی و موقعیت ممتاز معنوی، آن بزرگوار چه در جایگاه بندگی به درگاه ربوبی، چه در جایگاه فرزند رسول گرامی اسلام، چه در جایگاه یک شهروند با احساس مسئولیت در قبال جامعه و همنوعان و چه در جایگاه همسر علی بزرگ و چه در موقعیت یک مادر و تربیت فرزندان از اعلاترین نمونه های موفقیت و شایسته ترین اسوه حسنه است.

سه شنبه, اسفند 19, 1393 11:30
خاطره حجت الاسلام و المسلمین دعایی از اجرای موسیقی در حضور امام (س)

خاطره حجت الاسلام و المسلمین دعایی از اجرای موسیقی در حضور امام (س)

در همان ایام برنامه ای به نام گل های جاویدان از تلویزیون پخش می شد که موسیقی را با تمام آلات آن نمایش می دادند و امام (س) هم آن را تماشا می کردند. عده ای از متحجرین مخالف پخش آن بودند و می خواستند نظر امام (س) را به خود نزدیک نشان دهند ولی امام (س) دستور دادند که در حسینیه جماران و در حضور ایشان، سرود «ای مجاهد شهید مطهر» را با تمام آلات موسیقی و با گروه کر، به صورت زنده اجرا کنند تا به مخالفین پاسخ دهند.

دوشنبه, اسفند 18, 1393 9:52
بررسی مبانی نظری حقوق بشر در حکومت اسلامی در اندیشه امام خمینی(س)

بررسی مبانی نظری حقوق بشر در حکومت اسلامی در اندیشه امام خمینی(س)

شتمین نشست اندیشه ورزی از سلسله نشست های تخصصی ماقبل همایش بین المللی حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی(س) با موضوع مبانی نظری حقوق بشر و حقوق اساسی در حکومت اسلامی برگزار شد.

یکشنبه, اسفند 17, 1393 10:6
ویژگی اصلی مکتب عرفانی امام خمینی (س) تلازم عرفان با فقه است

ویژگی اصلی مکتب عرفانی امام خمینی (س) تلازم عرفان با فقه است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به شاخصه های عرفان امام خمینی(س) اشاره کرد و گفت: عرفان امام(س) تلازم میان شریعت، طریقت و حقیقت بود که دستیابی به آن جز با عمل به شریعت امکان پذیر نیست؛ عرفانی که تسلیم محض آموزه های دینی است و تا آخرین لحظه با شریعت همراه است.

یکشنبه, اسفند 17, 1393 9:9
خاطرات آیت الله اشرفی شاهرودی از دوران شاگردی نزد حضرت امام خمینی(س) در نجف اشرف

خاطرات آیت الله اشرفی شاهرودی از دوران شاگردی نزد حضرت امام خمینی(س) در نجف اشرف

ترس گویا در قاموس وجود او مفهوم نداشت. به خاطر دارم که در یکى از جلسات دو نفره که در خدمتش بودم، مى فرمودند: پس از قضیه کاپیتولاسیون که نطق غرا و آنچنانى نمودم و شاه و دولت را مفتضح کرده بودم، نیمه شب مرا از منزل گرفتند و با جیپ ارتشى به طرف تهران بردند. در بین راه مسیر را منحرف [کردند] و از جاده خارج شدند که من یقین کردم قصد اعدامم را دارند، ولى کوچکترین ترس و وحشتى به من دست نداد.

شنبه, اسفند 16, 1393 14:59
ماجرای یک دیدار و یک عکس به یاد ماندنی

ماجرای یک دیدار و یک عکس به یاد ماندنی

اعضاى تیمهاى فوتبال منتخب تهران، برنده جام «قائد اعظم» پاکستان و تیمهاى پرسپولیس، شاهین و استقلال از جمله فوتبالیست هایی بودند که روز 16 اسفند سال 1360 به حضور امام رسیدند و با ایشان در بیتشان در جماران دیدار داشتند.

شنبه, اسفند 16, 1393 10:59
امام خمینی: این بزرگوار علاوه بر مقام فقاهت و عدالت از صفاى باطن به طور شایسته برخوردار بودند

به مناسبت 15 اسفند سالروز ارتحال آیت الله مرتضی حائری یزدی؛

امام خمینی: این بزرگوار علاوه بر مقام فقاهت و عدالت از صفاى باطن به طور شایسته برخوردار بودند

آیت الله مرتضی حائری یزدی فرزند حاج شیخ عبدالکریم حائری ـ مؤسس حوزه ی علمیه ی قم با هجرت آیت الله حاج شیخ عبدالکریم در سال ۱۳۰۱ ش به قم ، همراه پدر به این شهر عزیمت کرد. در آن شهر مقدمات علوم دینی را نزد آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی آغاز کرد و فقه و اصول را در نزد پدرش و آیات محقق داماد، گلپایگانی و امام خمینی پی گرفت .

جمعه, اسفند 15, 1393 10:36
نامه منتشر نشده امام خمینی به فاطمه طباطبایی در گاهنامه الکترونیکی «در سوگ فاطمه (س)» + دستخط حضرت امام

نامه منتشر نشده امام خمینی به فاطمه طباطبایی در گاهنامه الکترونیکی «در سوگ فاطمه (س)» + دستخط حضرت ...

دربارۀ شخصیتی که هزار بعد الهی دارد که معرفت به هر بعد آن از حیطۀ قلم و زبان خارج است چه می‏‏‏ توان گفت و چه می ‏‏‏توان فهمید. شخصیت زهرای مرضیه و صدیقه طاهره (ع) را کسی نشناسد جز آنانکه دارای ابعاد الهی تا آخرین نقطۀ آن باشند و آن نیست جز پیامبران اولی ‏‏‏العزم و خلص اولیاء همچون معصومین علیهم صلوات‏‏‏ الله.

چهارشنبه, اسفند 13, 1393 12:24
نخستین جلسه ستاد برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) برگزار شد

نخستین جلسه ستاد برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری گفت: روز 14 خرداد با 16ماه شعبان مقارن است. این دو مناسبت که یکی از آنها یکی از بزرگترین جشنهای اسلامی در کشورهای شیعه است و در جای جای کشورمان با شکوه خاصی برگزار می شود. دومین مناسب هم سالگرد بزرگداشت امام خمینی است که مردم در ایران و خیلی از کشورهای اسلامی جهان در آن حضوری فعال دارند

سه شنبه, اسفند 12, 1393 16:20
زن و انقلاب از دیدگاه امام خمینی(س)

زن و انقلاب از دیدگاه امام خمینی(س)

یادداشتی از مرضیه حدیدچی (دباغ)

سه شنبه, اسفند 12, 1393 14:52
اسرار الهی در صحیفۀ فاطمیه

نامۀ عرفانی امام خمینی (س) به خانم فاطمه طباطبایی

اسرار الهی در صحیفۀ فاطمیه

چگونه می ‏‏‏توان از مقام آن بزرگوار پرده برداشت که پیامبر اسلام در زمان حیاتش با او معامله یک کامل مطلق می ‏‏‏کرد و پس از رحلت شریفش بحسب روایات معصومین چون روایت کافی از حضرت ابی ‏‏‏عبد الله صادق علیه صلوات‏‏‏ الله که فرمود فاطمه (ع) بعد از رسول خدا صلی‏‏‏ الله علیه و آله و سلم هفتاد و پنج روز زنده بود و سخت در فراق پدر محزون بود و پیاپی جبرئیل نزد آن حضرت می ‏‏‏آمد و در عزای پدر بزرگوار او تسلیت نیکو می ‏‏‏داد.

سه شنبه, اسفند 12, 1393 14:1
در سوگ فاطمه(س)

در سوگ فاطمه(س)

حدیث پر مهر مادری که تربیت یافتگان مکتب او تمام قدرت حق تعالى را تجلّى داده و مصداق حدیث ثقلین شدند. آنان زبانزد عشق به حضرت حق شدند و درخشش نورشان از بسیط خاک تا آن سوی افلاک و از عالم ملک تا آن سوی ملکوت اعلی پر کشید.

دوشنبه, اسفند 11, 1393 13:13
شماره های جدید ماهنامه دوست برای خردسالان، کودکان و نوجوانان منتشر شد

شماره های جدید ماهنامه دوست برای خردسالان، کودکان و نوجوانان منتشر شد

شماره های جدید ماهنامه دوست برای سه رده های سنی خردسالان، کودکان و نوجوانان از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) منتشر شد.

یکشنبه, اسفند 10, 1393 9:59
صفحه 1 از 116 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >