شصتمین نشست علمی - دینی گوهر معرفت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)،  شصتمین نشست علمی ودینی گوهر معرفت با سخنرانی حجت الاسلام دکتر سید حسن اسلامی، با موضوع سلوک اخلاقی و زندگی تقلیدی در نگارستان حضرت امام خمینی (س)  اصفهان برگزار شد.

در این نشست علمی که با حضور طلاب، دانشگاهیان، و علاقمندان به موضوعات مربوط به امام خمینی(ره) برگزار گردید، حجت الاسلام دکتر سید حسن اسلامی  با بیان اینکه  سلوک اخلاقی عبارت از دانستن و پذیرفتن پیش‌فرض‌های زندگی اخلاقی و به کار بستن آن‌ها در زندگی خویش است  گفت : چنین سلوکی، مایه جدیت انسان در زندگی خویش می‌شود و او را را به کارهایی بر می‌انگیزد و از کارهایی باز می‌دارد. مهم‌ترین ویژگی سلوک اخلاقی آن است که انسان همواره مراقب خودش و کارکردش باشد و در پی شناخت کاستی‌های خویش برآید و نقاط کور خود را بر خویشتن خویش مکشوف سازد و آن‌ها را ترمیم کند.

این محقق حوزه و دانشگاه افزود: نخستین گام سلوک اخلاقی «یقظه» نامیده می‌شود. یقظه عبارت است از بیدار شدن از خواب روزمرگی و زیستن گله‌وار و بی‌توجهی به خود خویشتن. در پی یقظه، سالک متوجه می‌شود که لازمه سلوک اخلاقی بازاندیشی در مناسبات خود با خویشتن و دیگران است. در این جا یکی از مهم‌ترین موانع سلوک اخلاقی بر او جلوه‌گر می‌شود و کسی که می‌خواهد زندگی اخلاقی کند، متوجه می‌شود که زندگی فعلی او معمولاً زندگی تقلیدی و بر اساس خوشایند و بدآیند دیگران قرار دارد. در نتیجه، به نظر می‌رسد که از موانع سلوک اخلاقی، زندگی تقلیدی است. از سوی دیگر، تقلید در همه ابعاد زندگی ما رسوخ دارد و هیچ سنتی و تمدنی بدون تقلید پدیدار نمی‌شود. وی افزود: به همین سبب، کسی که می‌خواهد سلوک اخلاقی داشته باشد، باید در این زمینه دست به بازاندیشی بزند و در باب تقلید خود نیز نوعی انتخاب آگاهانه به کارگیرد و میان سلوک اخلاقی که لازمه رشد وی است و زندگی اجتماعی که معمولاً سرشتی تقلیدی  دارد، نوعی تعادل برقرار سازد.

دکتر سید حسن اسلامی تاکید کرد: زندگی تقلیدی،‌ در کنار امنیت و آسایشی که برای شخص فراهم می‌آورد، در مجموع مانع سلوک اخلاقی وی می‌شود. برخی موانع سلوک اخلاقی که زاده زندگی تقلیدی است عبارتند از: همرنگی با جماعت، دهان‌بین بودن، و‌ به تعبیر قرآن کریم عدم تثبت، گریز از مسئولیت فردی و پخش شدگی مسئولیت و پرهیز از پاسخگو بودن است .

. انتهای پیام /*