حقوق ملت ایران

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار اصحاب رسانه که در سالن جنبی سالن اجلاس سران برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به فرارسیدن لیالی قدر گفت: فرصت تا اذان بسیار کم است، اما در همین فرصت کوتاه می خواهم از بیان سحرگاه امروز مولای متقیان حضرت علی (ع) شروع کنم که گفت:

بسم الله و بالله الی ملت رسول الله فزت بربک الکعبه. کسی که در لحظه خطر و موقعی که شمشیر زهرآلود بر فرق مبارکش وارد می شود نه هدف را فراموش می کند و نه راه و نه یار را فراموش می کند. در آن موقع به یاد خدا و به یاد رسول الله است و با خدای کعبه،  کعبه ای که مولود آن است سخن می گوید و او را یاد می کند.

رییس جمهور کشورمان ادامه داد: بیایید کاری کنیم که خداوند را از یاد نبریم. انقلاب و اسلام را از یاد نبریم. ملت و سرزمین خود را از یاد نبریم و وحدت ملی را که پایه اساسی قدرت ملی است را فراموش نکنیم.

وی ادامه داد: این سخن درست است که نیاز به فرصت بیشتری است که شما اصحاب رسانه سخنان خود را بیان کنید و من نیز در آن فرصت باز نظرات خود را بدون پرده و صریح بیان کنم.

روحانی افزود: در روز امیرالمومنین (ع) و ساعات نزدیک افطار به صراحت می گویم دولت نیازمند حمایت همه اصحاب رسانه و رسانه هاست، نه برای خودش و نه به عنوان دولت یازدهم، بلکه برای اهدافی که اهداف ملی است.

رییس قوه مجریه ادامه داد: آن را بنویسیم، بر آن اصرار کنیم، تیتر کنیم و ترویج کنیم که خواست ملت است. امروز مردم ما اشتغال می خواهند. در روزگاری که این همه جوانان تحصیل کرده در کشور هستند، بیکاری وجود دارد. مردم پایان رکورد تورمی را می خواهند، در روزگاری که در طول 40 سال گذشته هیچ گاه بیکاری، تورم و رکود به اندازه زمان قبل از آغاز فعالیت دولت یازدهم نبوده است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مردم حل مشکلات اجتماعی، وحدت و اتحاد را می خواهند، گفت: نگذاریم که دیگران ما را از هم جدا کنند، ما برادریم. امیرالمومنین حتی کسانی که به جنگ با حکومت او به پا خواسته بودند آن ها را برادران و اهل قبله خواند. آن هایی که در جنگ صفین در برابر او شمشیر کشیدند از آن ها کلمه برادری را دریغ نکرد.

رییس جمهور ادامه داد: هرکسی را که به نفع نظام و حکومت سخن گفت  او را فردی وابسته به به قدرت لقب ندهیم. و هرکسی که نقدی با صدای بلند و حرفی را در راستای نقد مسیر حرکت به زبان آورد، او را به عنوان وابسته به بیگانه لقب ندهیم.

روحانی افزود: آستانه تحمل مان را بالا ببریم. همدیگر را تحمل کنیم، همه به انقلاب، نظام، کشور و فرهنگ ایرانی و اسلامی افتخار می کنیم. سلیقه های مختلف را بپذیریم. دنیای امروز دنیای یک دستی نیست، بلکه دنیایی متنوع و متکثر است.

رییس قوه مجریه با اشاره به مذاکرات تیم مذاکره کننده کشورمان با گروه 1+5 گفت: اگر امروز برای ما روشن شود که طرف مقابل ما در برابر حقوق و نظرات ملت ایران در چارچوب مقررات بین المللی احترام قائل است، به مذاکرات ادامه می دهیم و اگر ضروری و لازم باشد، زمان مذاکره را تمدید می کنیم.

رییس جمهور در مراسم دیداراصحاب رسانه در بخشی از سخنان خود گفت: در حال حاضر تیم مذاکره کننده کشورمان با حوصله در حال انجام مذاکرات است و برای دولت سخت است که وزیر خارجه اش برای مدت مدیدی در خارج باشد، ولی ما این را پذیرفتیم و این کار را انجام دادیم تا به دنیا نشان دهیم که اهل مذاکره و منطق هستیم.

روحانی گفت:  آنچه که ما در این مذاکرات می خواهیم برد - برد است، چیزی که به نفع همه خواهد بود. پیروزی در این مذاکرات به نفع ملت ایران، منطقه و همه خواهد بود.

رییس جمهور با بیان اینکه ما به خاطر ثبات منطقه و منافع جهانی مذاکره می کنیم و برای طرف مقابل نیز روشن شده است، گفت: تحریم ها ما را وادار به مذاکره نکرده است. ما از تحریم ها نترسیده و نمی ترسیم.

رییس جمهور گفت:  برنامه های دولت برای عبور از مشکلات بدون درنظر گرفتن حاصل این مذاکرات بوده است. و از سوی دیگر امیدواریم که طرف مقابل نیز واقعیت را درک کرده باشد.

در این دیدار برخی از مدیران عامل خبرگزاری ها، مدیران مسئول روزنامه ها، اساتید روزنامه نگاری، مدیران روابط عمومی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی،  تعدادی از خبرنگاران رسانه ها و همچنین علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  افخم سخنگوی وزارت خارجه، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، صادق مشاور رسانه ای رییس جمهور،  آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور و ... حضور داشتند.

**

 منبع: حضور، ش 89، ص 196.

. انتهای پیام /*