به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از خبرگزاری اهل ‏بیت(ع) ـ ابنا ـ روزنامه الشرق الاوسط، مصلحت کشورهای حاشیه خلیج فارس را گفت وگو و تفاهم با ایران دانست و نوشت: تنش در روابط ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] و حتی کشورهای غیر مشرف بر این حوض آبی جوشان زاییده امروز و امشب نیست. بلکه از زمانی است که رهبر دینی مشهور ایرانی آیت الله العظمی روح الله الموسوی الخمینی با رهبری خیزش مردمی و اعتراضات رسانه ای موفق به فروپاشی تخت شاهی و جایگزین کردن آن با حکومت دینی شد. این اتفاق در سال 1979 رخ داد.

این روزنامه سعودی تصریح کرد: موفقیت در سرنگونی شاه منجر به زلزله سیاسی- عاطفی نه تنها در منطقه، بلکه در سراسر جهان شد. وضعیت عاطفی مذکور شبیه همدردی ملت های عربی و جهان با خیزش های عربی در دسامبر 2010 (پس از اینکه بوعزیزی جوان سبزی فروش تونسی نام خود را در تاریخ منطقه ثبت کرد) بود.

الشرق الاوسط می نویسد: زلزله ایرانی محدود به جانب احساسی ملت ها و تمایل شان به الگوبرداری از انقلابی که خود را به عنوان انقلاب انقلاب ها معرفی کرد- جایی که برخی فلاسفه غرب مانند میشل فوکو فرانسوی با آن همنوایی کردند- نشد، بلکه در عالم واقع و بیش از همه در عراق و کشورهای حاشیه خلیج [فارس]، نیز صورت عملی پیدا کرد. منطقه شاهد ازدیاد و گسترش حرکات سیاسی رادیکال من جمله جنبش های شیعی شد. حرکت انقلاب اسلامی به رهبری آیت الله خمینی سوخت و انرژی حرکات و احزاب منطقه مانند الدعوه و حزب الله شد.

الشرق الاوسط در پایان می نویسد: ایران کشوری بزرگ با تاریخی ریشه دار و فرهنگی عظیم در منطقه و هم چنین دارای وزن و اعتباری مهم در بازار سوخت جهانی است. در نتیجه گفتگو و تفاهم با آن حتمی و گریزناپذیر است، نه فقط به دلایل اخلاقی که به مصلحت همه کشورها در دو کرانه خلیج [فارس] است.

. انتهای پیام /*