گالری فکه در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این روزها میزبان عکاس فرانسوی تبار «میشل ستبون» است. به گزارش پرتال امام خمینی(س)، میشل ستبون عکاس فرانسوی امام خمینی(س)عکاسی که از طرف امام خمینی (ره) دستور گرفت تا رویدادهای انقلاب در ایران را به تصویر بکشد. اکنون نمایشگاه او با ۱۵۰ عکس از دوران انقلاب اسلامی با عنوان «فتح و ظفر» تا ۳۰ بهمن ماه در این موزه برپاست. او در گفتگویی کوتاه می گوید: آن روزها که امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو فرانسه زندگی می کردند من یکی از روزنامه نگارانی بودم که وقایع را دنبال می کردم و برای پوشش اخبار در جریان همه اتفاقات قرار می گرفتم. مصاحبه های روزانه من با ایشان باعث شد تا روز به روز به امام خمینی(ره) نزدیک تر شوم و در نهایت ایشان به من گفتند: «برو به ایران و همه صحنه ها را عکاسی کن. » زمانی که این فرمان را گرفتم یک روزنامه نگار جوان بی تجربه در عکاسی بودم. اما این نوع عکاسی و ثبت لحظه های هیجان انگیز باعث شد به همه جهان معرفی شوم. تا قبل از انقلاب ایران من هیچ کسی نبودم و هیچ چیزی هم بلد نبودم اما با ثبت وقایع انقلاب در آن برهه از تاریخ مشهور شدم.

الان خبرنگاران برای انتشار اخبار به همه جهان اینترنت دارند. عکاسان هم از بهترین دوربین و لنزها استفاده می کنند و برای سهولت عکس گرفتن هنگام رویدادهای بزرگ در شهر از دوربین های پیشرفته استفاده می کنند. اما آن زمان دوربین ها آنقدر مجهز نبودند و برای ثبت یک عکس در آن شلوغی باید با دوربین بازی می کردیم تا بتوانیم عکس خوبی بگیریم. برای انتشار فوری اخبار، همه اطلاعات از خبر، گزارش و عکس ها را در جعبه های چسب پیچی شده می گذاشتیم و به مسافرانی که به پاریس می رفتند می دادیم. جای خالی اینترنت را به این شیوه پر می کردیم. با مأموریتی که در آن سال ها داشتم الان خودم را امانتدار گنجینه تاریخ ایران می دانم. چون عکس های زیادی در دست من به یادگار باقی مانده است که برای تحویل آن به شهروندان ایران یک برنامه جامع و مدون دارم.

من حدود ۲ هزار و ۷۰۰ عکس از ایران با موضوع انقلاب اسلامی و سبک زندگی مردم آن زمان دارم. این تعداد عکس برای ملت ایران است. چون من رویداد ملی و تاریخ ساز آنها را به ثبت رسانده ام و این متعلق به آنهاست نه من. وظیفه خودم می دانم همه آنها را به جوانان غیرتمند ایران بدهم. به مادرانی که فرزندانشان را به این انقلاب تقدیم کرده اند. هر بار که به برپایی نمایشگاهی در ایران دعوت می شوم از هیجان و خوشحالی نمی توانم از گنجینه عکس هایم تعدادی را انتخاب کنم. در نمایشگاه فعلی برخی از عکس ها برای نخستین بار رونمایی شده اند. انتشار کتاب مجموعه عکس ها برنامه بعدی است که به زودی بعد از مراحل ویرایش به بازار ارائه می شود. ایران کشوری دوست داشتنی با مردمی مهربان و تهران برای من شهر خاطره است. برای برپایی نمایشگاه عکس درباره انقلاب اسلامی ایران همیشه آماده هستم.(منبع: همشهری)

 

. انتهای پیام /*