پرتال امام خمینی(س): امام خمینی در مرداد سال ۱۳۵۷ همزمان با ماه شعبان به مناسبت حمله به مدرسه نواب در مشهد مقدس و ضرب و شتم طلاب و شهادت تعدادی از مردم پیامی از نجف اشرف صادر کردند. در این پیام ضمن سپاسگزاری از مردم ایران و دعوت به همبستگی و همدلی، نکاتی را که اکنون نیز راهگشای برخی امور است بیان داشتند.

* تأکید بر صد در صد اسلامی بودن نهضت، حرکت مردمی با پیشتازی و پیشگامی روحانیت، بدون دخالت برخی گروهها و برخی سودجویان که همواره در راه جلب منافع خوشی بوده اند.
* افشای نغمه های تبلیغاتی آزادی انتخابات در رژیم پهلوی جهت تثبیت حکومت ظالمانه شاهنشاهی.
* هشدار برای ورود افرادی از حکومت پهلوی و نفوذ در صفوف روحانیون مبارز.
* تقاضا از مردم در جهت کمک به خانواده های شهدا و آسیب دیدگان در تظاهرات علیه رژیم پهلوی و ابراز تأثر شدید از حوادث بوجود آمده.
* تأکید به نگارش تاریخ صحیح حوادث نهضت جهت بیداری نسلهای آینده و جلوگیری از تاریخ نگاران مغرض و منفعت طلب.
* دعوت از ائمه جماعات مساجد جهت روشنگری مردم و مقابله با «وعاظ السلاطین» و عالم نمایان حکومتی.
* بیان وظیفه گویندگان در راستای افشای مصیبتهای وارده بر ملت مسلمان ایران.
* تقاضای مستمعین از گویندگان جهت روشنگری و بیان مطالب سودمند و پرهیز از مطالب مخالف نهضت.(صحیفه امام، ج۳، ص ۴۳۱)
این نکات مهم و دقیق که هر یک راهی برای اصلاح امور نهضت در زمان خود بوده و برای رهروان آینده، سخنانی است که تا واپسین روزهای ارتحال ایشان، همواره مورد تأکید بوده و هرگز از آنها تخطی نکرده است.

اسلامی و مردمی بودن نهضت، آزادی های صحیح و مشروع، جلوگیری از نفوذ بیگانگان، کمک و یاری خانواده های آسیب دیده و زجر کشیده، تاریخ نگاری مطابق با واقع، جلوگیری از وابستگان حکومت ظلم و ستم و خودفروختگان، اعلان وظیفه همیشگی گویندگان و نویسندگان و مبلغان دینی و دعوت مردم به تقاضاهای مشروع و پرثمر در جهت نیاز نهضت اسلامی.

متن کامل پیام امام: 

این جانب از عموم ملت شریف ایران متشکرم که با همبستگی و وحدت کلمه در سوم و پانزدهم شهر شعبان یک مرتبه دیگر به رژیم منحط ثابت کرد که با اراده ملت نمی‏تواند مقابله کند؛ و این رفراندمی بود بی‏نظیر از مخالفت سراسری ایران با شاه، گرچه دستگاه با جلوگیری از بعضی از اجتماعات بزرگ سلب آزادی نمود و نگذاشت مصایب و مطالب مشروع ملت بزرگ تماماً ابراز شود. به طوری که اطلاع حاصل شد به دنبال تظاهرات آرام، دست به جنایاتی که کاشف از سستی پایه‏ های حکومت است زد، و در بعضی از شهرها چون مشهد و رفسنجان و جهرم وحشیانه به مردم بی‏دفاع هجوم برد و عده کثیری را مقتول و مجروح نمود. و به طوری که بعضی از خبرگزاریها اطلاع داده‏اند در مشهد مقدس تعداد کشتگان به چهل نفر رسیده است و بعضی بیش از این گفته ‏اند. و از قرار اطلاع، مأمورین شاه وحشیانه به مدرسه نواب مشهد ریخته و طلاب بی‏ دفاع را تا سر حد مرگ کتک زده و سر و دست آنان را شکسته‏ اند و معنای اعطای آزادی را به ملت فهماندند. و مردم متدین و شجاع شهرها چون قم قهرمان، تبریز غیور و مشهد، بیدار شده برای اظهار تنفر از دستگاه و رژیم شاه تعطیل عمومی نموده‏اند، و مشتی محکم به دهان گزافه گویانی که می‏گفتند این تظاهرات دیگر تکرار نمی‏شود و ملت به حال عادی خود بازگشته است زدند. ملت عزیز تا محو آثار ظلم و هدم دستگاه رژیم منحط پهلوی آرام‏ نخواهد گرفت و به حال عادی باز نخواهد گشت. ما از این غیورانی که در راه هدف مقدس اسلام فداکاری می‏کنند و از جان و مال دریغ ندارند، و تن به ظلم نمی‏دهند و سکوت مرگبار را شجاعانه با اهدای جان خود می‏شکنند، و راه و رسم پیامبر اسلام- صلی اللَّه علیه و آله- و امامان تشیع را یافته و بدانان اقتدا نموده‏اند، تشکر نموده و به آنان تبریک می‏گوییم.

امروز که ملت، بپاخاسته و راه خود را خوب و درست یافته است، سکوت و امر به سکوت، مخالف مصالح عالیه اسلام است و خلاف طریقه شیعه جعفری است، و امر به تحرک و استنکار و افشای فجایع خانمانسوز و اسلام بر باد ده دستگاه شاه، موافق سیره مبارکه انبیا و خصوصْ رسول معظم خاتم است. اکنون که ماه مبارک رمضان در پیش است، و ماه مبارک امسال نمونه است که ملت معظم ایران از سویی خاطرات چندین ماهه اخیر از کشتارهای وحشیانه دسته جمعی و اختناق و حبس و تبعید در قلبش زنده است، و از سوی دیگر برای انتقام از بیدادگری های رژیم منحط پهلوی و شاخه‏های آن، کارگزاران اجانب استعمارگر با بیداری و همبستگی بی‏سابقه بپاخاسته است، لازم است مطالبی را تذکر دهم:
۱- نهضت مقدس اخیر ایران که ابتدای شکوفایی‏ اش از ۱۵ خرداد ۴۲ بود صد در صد اسلامی است، و تنها به دست توانای روحانیون با پشتیبانی ملت مسلمان و بزرگ ایران پی‏ ریزی شد، و به رهبری روحانیت، بی‏اتکا به جبه ه‏ای یا شخصی یا جمعیتی اداره شده و می‏شود. و نهضت پانزده ساله ما چون اسلامی است، بی‏دخالت دیگران در امر رهبری- که از آنِ روحانیت است- ادامه دارد و خواهد داشت؛ و آنان که اخیراً برای جلب منافع شخصی به جنب و جوش افتاده و می‏خواهند نهضت اسلامی را آلوده کنند و یا آن را متکی به بعض جناحها یا دنباله رو معرفی نمایند حتماً سوء قصد دارند؛ و احیاناً با ساختن بعضی از آنان با دستگاه جبار می‏خواهند نهضت را متوقف و شاه را مصون نگه دارند. ملت ایران باید با هوشیاری تمام و تردید بدانان نگاه کنند؛ و اگر خدای نخواسته انحراف آنان معلوم شد از آنان جداً اجتناب کنند و صریحاً اعلام می‏دارم در صورتی که این‏ جمعیت معدود، مطالب خود را که لازمه‏اش دور نگه داشتن مجرم اصلی است تکرار کنند روحانیت تکلیف خود را درباره آنان روشن خواهد نمود.
۲- اخیراً دولت نغمه ناموزونی را به راه انداخته است مبنی بر آزادی انتخابات، در صورتی که وقت آن سال دیگر است، و این نغمه قبل از ماه مبارک رمضان برای انحراف اذهان از مسیر اصلی حرکت است که خوف افشای هر چه بیشتر جنایات رژیم در این ماه در مساجد و مجامع اسلامی می‏رود. ملت باید بداند که این حیله جز نگهداری شاه از تعرض گویندگان و پرخاش جوانان غیور اسلامی نیست؛ و لازم است گویندگان محترم و روحانیون معظم ایران شدیداً از آن احتراز کنند. و باید بدانند که خیال انتخابات آزاد با برقرار بودن قدرت شیطانی شاه امری موهوم است و جز صحنه‏ای شیطانی برای قانونی نمایش دادن انتخابات در دنیا نیست. و تا قدرت طاغوتی شاه و دارودسته ‏اش برقرار است دیگران نمی‏توانند حتی یک وکیل انتخاب کنند؛ و این جانب در موقع انتخابات کلمه خود را خواهم گفت.
۳- اکنون که شاه خود را در بین ملت، شکست خورده و زبون می‏بیند به صحنه‏ سازی هایی دست زده است و می‏خواهد افرادی را که چندین سال است با مقاصد شیطانی شاه همراه و به تغییر احکام اسلام و تبدیل تاریخ پر افتخار اسلام به تاریخ گبرها و آتش ‏پرستها رأی داده ‏اند، ملی جلوه دهد تا در مواقع حساس با نفوذ در صفوف روحانیون مبارز مأموریت شوم خود را با چهره ‏ای ملی اجرا نمایند، روحانیون باید آنان را به جامعه معرفی نمایند. باید دید چه تغییری در نظام شاه پدید آمده است که اینان تا دیروز دستبوس بودند و چاکر، و امروز مخالف! باید ملت شریف هوشیار باشد که این مهره‏های خطرناک، خود را در بین آنان جا نزنند.
۴- تقاضای این جانب از ملت شریف و متعهد آن است که با کمال اهمیت و دلسوزی اقدام به بررسی کشته‏ شدگان و خانواده‏ های آنان کنند، و به هر ترتیبی که می‏توانند سرشماری از کشته‏ ها با نام و نشان نمایند و ما را مطلع کنند، و به بازماندگان آنان سرکشی برادرانه نمایند و از آنان دلجویی کرده و سلام «خمینی» را که در سوگ آنان است به همه‏ برسانند، و تأثرات این جانب را در مرگ عزیزانشان به آنها ابلاغ نمایند. و اگر کسی به واسطه مجروح شدن و یا از دست دادن عزیزش احتیاج مادی دارد لازم است به بهترین وجه برآورده شود، یا هر چه زودتر به من مراجعه شود تا با تمام طاقت به آنان رسیدگی نمایم.
۵- لازم است برای بیداری نسلهای آینده و جلوگیری از غلط نویسی مغرضان، نویسندگان متعهد با دقت تمام به بررسی دقیق تاریخ این نهضت اسلامی بپردازند، و قیامها و تظاهرات مسلمین ایران را در شهرستانهای مختلف با تاریخ و انگیزه آن ثبت نمایند تا مطالب اسلامی و نهضت روحانیت سرمشق جوامع و نسلهای آینده شود، ما که هنوز در قید حیات هستیم و مسائل جاری ایران را که در پیش چشم همه ما به روشنی اتفاق افتاده است دنبال می‏کنیم، فرصت طلبان و منفعت ‏پیشگانی را می‏بینیم که با قلم و بیان بدون هراس از هر گونه رسوایی، مسائل دینی و نهضت اسلامی را بر خلاف واقع جلوه می‏دهند و به حکم مخالفت با اساس نمی‏خواهند واقعیت را تصدیق کنند و قدرت اسلام را نمی‏توانند ببینند، و شکی نیست که این نوشتجات بی ‏اساس به اسم تاریخ در نسلهای آینده آثار بسیار ناگواری دارد. از این جهت، روشن شدن مبارزات اصیل اسلامی در ایران از ابتدای انعقاد نطفه ‏اش تا کنون و رویدادهایی که در آینده اتفاق می‏افتد از مسائل مهمی است که باید نویسندگان و علمای متفکر و متعهد بدان بپردازند. درست آنچه را امروز برای ما روشن و واضح است برای نسلهای آینده مبهم می‏باشد؛ و تاریخ، روشنگر نسلهای آینده است، و امروز قلمهای مسموم در صدد تحریف واقعیات هستند، باید نویسندگان امین این قلمها را بشکنند.
۶- حضرات ائمه جماعت محترم- دامت برکاتهم- گویندگانی را دعوت نمایند که معتقد و علاقه‏مند به نهضت اسلامی و با هدفی اصیل روشنگری مردم را بر عهده گیرند؛ و از دعوت «وعاظ السلاطین» و اشخاصی که به نفع دستگاه جبار، دانسته یا ندانسته مطالبی را انتخاب می‏کنند که ملت را از مسائل اصلی روز بازدارند جداً احتراز فرمایند، و از کسانی که عمال دولت تعیین می‏کنند دوری و احتراز کنند، و فداکاری در راه اسلام و مصالح مسلمین را در رأس برنامه خود قرار دهند.
۷- گویندگان محترم در مجامع و مساجد وظیفه دارند که مصایب وارده بر ملت را در این پنجاه سال سلطنت سیاه پهلوی، خصوصاً در این چند ماه اخیر و کشتار اخیر شهر مقدس مشهد در جوار حضرت ثامن الائمه- علیهم السلام- و رفسنجان، به سمع مردم برسانند و آنان را از مسائلی که مفید برای اسلام و مصالح مسلمین است آگاه گردانند، و از مطالبی که موجب سردی و سستی است احتراز کنند که عذر در درگاه خدای متعال و پیش ملت مسْلم پذیرفته نیست.
۸- بر مستمعین است که آقایان گویندگان را در ذکر مطالب اسلامی و انسانی تشویق کنند؛ و از آنان با احترام تقاضا کنند که جنایات و ستمگریها را بیان و تفسیر کنند، و از مطالب غیر مفید و احیاناً مخالف با مسیر حرکت ملت احتراز کنند، و با پشتیبانی خود از گویندگان محترم به آنان اطمینان خاطر دهند.
در خاتمه من نمی‏دانم با چه بیان از کشتار بی‏رحمانه شهرستانها، خصوصاً شهر مقدس مشهد اظهار تأسف و تأثر کنم. من نمی‏دانم این خاندان ستمگر تا کی بر مقدرات مسلمین مسلط و به خون جوانان ما تشنه‏اند. من به حضرت ثامن الائمه- علیهم السلام- تسلیت عرض می‏کنم و به اهانت هایی که بدان بزرگوار در عهد این پدر و پسر خیانتکار شد و می‏شود در سوگ می‏نشینم. من به شما اهالی محترم و متدین مشهد و رفسنجان و جهرم تسلیت می‏گویم و تبریک؛ تسلیت برای از دست دادن جوانان اسلام، و تبریک برای داشتن جوانان برومند و برای روحیه اسلامی مقتدری که در راه خدا از تلاشهای مذبوحانه رژیم ظالم نهراسیده و با تعطیل و تظاهرات مردانه، خود را در پیشگاه مقدس اسلام روسفید کردید. خداوند به شما پاسداران قرآن کریم و به تمام ملت نجیب ایران، که با همت مردانه و وحدت کلمه در مقابل جبار زمان قیام و دیْن خود را به اسلام ادا نموده و می‏نمایید، نصرت عنایت فرماید و همه را از مجاهدین راه حق قرار دهد و در زمره اولیای خدا که خون خود [را] در راه او دادند محشور فرماید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.- روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ (صحیفه امام، ج‏۳، ص: ۴۳۶)

. انتهای پیام /*