به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از خبرگزاریها، با تشکیل ستادهای ویژه، برنامه های سالگرد بزرگداشت امام در برخی استان ها و شهرستان ها تشریح شد


برگزاری 30 شب شعر با محوریت ارتحال حضرت امام(س)

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از برگزاری 30 شب شعر با محوریت مقام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در ایام ارتحال آن عزیز سفر کرده خبر داد.

احمد همتی در نشست اعضای ستاد استانی بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (س) اظهار داشت: در ایام رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی 13 برنامه فرهنگی در 900 کانون فرهنگی مساجد شهرستان‌های سراسر این استان برگزار می‌شود. تهیه بسته فرهنگی تبیین جایگاه ولایت در روایات معصومین و علما و اندیشمندان اسلامی، تهیه پوستر ویژه این مراسم‌ و توزیع آن در سطح فارس از جمله اقدامات صورت گرفته در بخش کمیته فرهنگی است. بیان خاطرات امام و انقلاب در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فارس، نشر خاطرات مرتبط با قیام 15 خرداد در شیراز و سایر شهرستان‌های فارس و نمایش فیلم‌های مستند روح‌الله از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این ایام است. چاپ ویژه‌نامه ایام ارتحال در رسانه‌ها، نمایش فیلمی با موضوع تاریخ انقلاب در اتوبوس‌های اعزامی کاروان‌ها و تولید و توزیع لوح فشرده با محوریت شخصیت حضرت امام(س)، تهیه کتابچه درباره شاخصه‌های امام و رهبری، تولید و توزیع برچسب‌هایی با مضامین و جملات مرتبط به گونه‌ای جذاب و با طراحی هنری برای نصب در خودروهای مسافرکش و شخصی نیز در همین زمینه در دستور کار قرار دارد.

همتی در ادامه از برگزاری نمایشگاه عکس ارتحال و تشییع جنازه امام راحل خبر داد و افزود: باید سعی کنیم که حال و هوای این ایام برای تمام مردم و به ویژه نسل جدید توام با یادآوری خاطرات حضرت امام(س) و مرور تاریخ انقلاب باشد.

همچنین سیداسماعیل حسینی مقدم مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس در این نشست از برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی در 300 بقعه متبرکه این استان خبر داد.

وی  اظهار داشت: ما هر چه داریم از برکت حرکت پیامبر‌گونه آن امام است و باید در بزرگداشت مقام ایشان و انتقال آموزه‌ها و توصیه‌های ایشان به نسل آینده تلاش کنیم. مراسم ارتحال حضرت امام(س) از روز سیزدهم تا پانزدهم اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود. در حرم مطهر سید علاءالدین حسین و علی‌ابن حمزه نیز مراسم ارتحال حضرت امام(س) پیش‌بینی شده و در مورد مسائل پشتیبانی از محل موقوفات منطبق در حمایت از این حرکت استفاده می‌شود.

سیره امام راحل بیشتر تبیین شود

حجت‏الاسلام والمسلمین عبدالعلی استیری امام جمعه فیروزکوه در جلسه هماهنگی مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات فرمانداری فیروزکوه با تأکید بر اینکه سیره امام راحل در جامعه باید بیشتر تبیین شود، گفت: امروز آزادگان جهان از خمینی ایران الگوبرداری می‏کنند. مطالعه مقاطع مختلف زندگی امام خمینی(س) دارای درس‏ها، پندها و عبرت‏های فراوانی است که می‏تواند مورد استفاده همگان قرار گیرد. با گذشت 24 سال از رحلت امام، باید در عمل نشان دهیم از آن وجود مقدس، آرمان‏های ایشان و مکتبی که پایه‏گذاری کرده‏اند، فاصله نگرفته‏ایم. امام راحل به راستی ملت ایران را از زیر یوغ استکبار بیرون کشید و در حالی که همه اسیر فکری و جسمی بوده و منابع کشورمان به یغما می‏رفت، ما را نجات داد و به ایرانیان آزادی بخشید. به تعبیر یکی از بزرگان دین، «اگر تمام عمرمان را شکرگزاری کنیم، حتی شکر یک لحظه از نعمت وجود امام راحل را نمی‏توانیم به جای آوریم». انسان‏ها با تجهیز خود به سلاح علم و جهاد می‏توانند تمام قله‏های افتخار را فتح کنند و این دو مقوله در وجود امام راحل جمع شده بود و نمود عینی داشت. امام خمینی(س) از علمای تراز اول تمام اعصار هستند؛ به طوری که امروز اساتید حوزه‏های علمیه کتاب‏های ایشان را به عنوان منبع اصلی درسی خود بر می‏گزینند و روز به روز سیره و تفکر معظم‏له در جهان بیشتر تجلی می‏یابد.

امام جمعه فیروزکوه ادامه داد: امام خمینی(س) از دوران جوانی، جهاد اکبر و مبارزه با نفس داشتند و پس از نقش‏آفرینی در پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی، جهاد با دشمنان، شیاطین و استکبار جهانی را در پیش گرفتند. معتقدیم در تمامی مراحل زندگی کوچک‏ترین خطایی از امام راحل سر نزده است؛ چراکه در غیر اینصورت، به این مقام و متحول کردن دنیا نائل نمی‏شدند و پس از 24 سال از رحلتشان، در قلب‏های آحاد ملت و آزادگان جهان جای نداشتند.

استیری ابراز امیدواری کرد که آحاد مردم باید سیره امام راحل را به عنوان شیوه و راه زندگی سرمشق قرار داده و از آن در امور مختلف فردی و اجتماعی بهره گیرند.

ضرورت برگزاری هرچه باشکوه‌ مراسم سالگرد ارتحال امام

محمد‌علی مهدی‌نژاد فرماندار بشرویه در جلسه برنامه‌ریزی سالگرد ارتحال امام(س) و سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر که در محل فرمانداری بشرویه برگزار شد، با بیان اینکه امام خمینی(س) شخصیت ماندگاری در تاریخ بشریت است که انسانیت و آزادگی را زنده کرد، گفت: باید مراسم سالگرد ارتحال امام راحل را که به منزله هویت دینی ما است، هرچه باشکوه‌تر برگزار کنیم. شخصیت امام خمینی (س) در گذر تاریخ هرگز فراموش نمی‌شود، چراکه حضرت امام با قیام و نهضت آزادی‌بخش خود درخشید و به چهره‌ای برجسته در مبارزه با استکبار در سرتاسر دنیا تبدیل شد. امام خمینی(س) شخصیت ماندگاری در تاریخ بشریت است که انسانیت و آزادگی را زنده کرد و نه تنها ایران را از سلطه استکبار نجات داد؛ بلکه سبب گسترش تفکر مقاومت و ظهور جنبش‌های اسلامی در جهان و نجات بشریت از ظلم و ستم دیکتاتوری‌ها شد.

وی بر برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام به بهترین وجه تأکید کرد و اذعان داشت: حضور در این مراسم معنوی که به منزله هویت دینی ما است و اثرات جهانی دارد، باید باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود. سوم خرداد برگ زرین دیگری در تاریخ اسلام و جهاد است که آزادسازی خرمشهر به دست رزمندگان با تکیه بر قدرت الهی و رهبری مدبرانه امام خمینی(س) صورت گرفت.

اعزام 1200 نفر از فیروزکوه به مرقد مطهر امام راحل

علی‏اکبر انارکی فرمانده سپاه شهرستان فیروزکوه  در نخستین جلسه هماهنگی ویژه برنامه‏های گرامیداشت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل که در سالن اجتماعات فرمانداری فیروزکوه برگزار شد، اظهار داشت: برنامه‏ریزی خوبی در سطح شهرستان فیروزکوه با هماهنگی نهادها و ادارات انجام شده است. علاوه بر آن، اعزام زائران به مرقد مطهر امام خمینی(س) به منظور تجدید میثاق با آرمان‏های آن عزیز سفر کرده، اجرایی می‏شود.

فرمانده سپاه شهرستان فیروزکوه از اعزام یک هزار و 200 نفر از فیروزکوه به مرقد مطهر بنیان‏گذار انقلاب اسلامی خبر داد و افزود: تأکید ویژه سپاه استان تهران بر اعزام افراد به اندازه سهمیه درنظر گرفته شده و نه کمتر از آن است تا با پررنگ‏تر کردن جنبه سیاسی موضوع، به عنوان یک برنامه تبلیغاتی برابر هجمه‏های دشمنان نمود بهتری داشته باشد.

اعزام 600 نفر از شهروندان گنابادی به حرم امام خمینی(س)

فرماندار گناباد محمد صفایی در جلسه ستاد بزرگداشت بیست و چهارمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(س) در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: پاسداشت مقام امام به عنوان یک مصلح جهانی یک نکته درخشان تاریخی است و همان طور که مناسبت‌هایی مانند تاسوعا و عاشورا به صورت خود جوش و مردمی برگزار می‌شود مراسم سالگرد امام هم باید مردمی باشد. بیش از نیم قرن از آغاز نهضت امام می‌گذرد و ملت ایران همچنان پای آرمان‌های ایشان ایستاده‌اند. پافشاری بر آرمان‌های امام راحل باید استمرار یابد تا فقه عملی اسلامی شیعی در همه شئونات زندگی اجتماعی جامعه تحقق یابد چرا که هنوز بسیاری از مبانی فقه اسلامی تبیین نشده است و تا عملیاتی کردن این مبانی سال‌ها زمان می‌برد. زنده نگه داشتن یاد و خاطره امام به خاطر وصول آرمان‌های بزرگ امام است و باید گسترش یابد.

وی بر نهادینه کردن مراسم سالگرد رحلت امام(س) تاکید کرد. در ادامه جلسه ضمن معرفی حسن باقرزاده به‌عنوان مسئول ستاد مقرر شد مراسم سالگرد همانند سال‌های گذشته در سه شهر گناباد، بیدخت و کاخک برگزار و حدود 600 نفر از بسیجیان و نیروهای مردمی به مرقد امام(س) اعزام شوند.

اعزام 500 نفر از بسیجیان تنگستان به حرم امام خمینی(س)

سهراب انبارکی فرمانده ناحیه مقاومت سپاه امام علی(ع) شهرستان تنگستان در نشست هماهنگی اعزام کاروان‌های ارتحال امام خمینی(س) با اشاره به اعزام بیش از 500 بسیجی به حرم مطهر حضرت امام همزمان با سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی، اظهار داشت: همه ما وظیفه داریم در برگزاری باشکوه مراسم ارتحال بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کنیم. باید برنامه‌های این ایام را با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار کنیم تا بار دیگر ثابت شود که امت مسلمان و همیشه در صحنه ایران اسلامی، عزت و سربلندی خود را وامدار امام بزرگوار و شهدای گلگون کفن این مرز و بوم هستند. در این راستا برگزاری هرچه باشکوه و مطلوب مراسم ارتحال، همچون تیری بر چشم دشمنان نظام و اسلام است.

انبارکی با اشاره به استفاده از 9 دستگاه اتوبوس برای حمل زائران به تهران و مرقد امام، افزود: این کاروان شامل اقشار مختلف مردم ولایتمدار تنگستان است که با برنامه‌ریزی گسترده مکان‌های زیارتی در استان‌های فارس و قم را نیز زایران حرم مطهر امام زیارت خواهند کرد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج تنگستان، هدف از اعزام این افراد به مرقد امام راحل (س) را بیعت مجدد با بنیانگذار جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: امروز اگر از امام و آرمان‌های آن بزرگ یاد می کنیم برای این است که مدیون تفکر امام و حرکت انقلابی امام هستیم.

1500 نفر از شهرستان بهار به مرقد امام خمینی(س) اعزام می شوند

حسن برزگر فرمانده سپاه ناحیه بهار در جلسه هماهنگی ستاد بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س) و هماهنگی برنامه های سوم خرداد که پیش از ظهر امروز در محل فرمانداری بهار برگزار شد، گفت:  همزمان با سالگرد ارتحال امام(س) 1500 نفر از عاشقان و دلسوختگان از شهرستان بهار به مرقد مطهر حضورت امام خمینی(س) اعزام خواهند شد. در چهار شهر بهار، لالجین، صالح آباد و مهاجران و همچنین70 روستای شهرستان بهار توسط پایگاه های مقاومت مراسم روز ارتحال امام خمینی(س) به همراه مراسم سینه زنی و عزاداری برگزار خواهد شد.

فرماندار بهار نیز در این نشست گفت: امام خمینی (س) معمار کبیر انقلاب بود که توانست با انقلاب اسلامی، ایران را به جهانیان بشناساند. موج بیداری اسلامی که امروز در سایر کشورها شکل گرفته به برکت صادر شدن این انقلاب است. برای پاسداشت چنین مقام بزرگی که الگوی تمام مسلمانان جهان است در سالگرد ارتحال امام خمینی(س) مراسم مختلفی که در شان رهبر انقلاب است برگزار خواهد شد.

وصیت نامه امام خمینی (س) مورد غفلت قرار گرفته است

گفت: حجت الاسلام عباس سبحانیان، مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه الغدیر استان یزد در دومین نشست استانی بزرگداشت ارتحال حضرت امام(س) اظهار داشت: متاسفانه وصیت نامه امام خمینی (س) در برنامه های 14 و 15 خرداد مورد غفلت قرار گرفته و لازم است امسال سخنرانان مراسم ها به طور ویژه به آن بپردازند. نسل سوم انقلاب حضور امام خمینی (س) را درک نکرده و لازم است ابعاد شخصیتی و سیره عملی این رهبر بزرگ برای جوانان بازگو شود. امسال در شرایطی چهاردهم و پانزدهم خرداد را گرامی می داریم که به نظر می رسد دو عامل باعث شده اهمیت این ایام را مضاعف کند که عامل اول پنجاهمین سالگرد قیام پانزده خرداد 42 است و عامل دوم قرارگیری در آستانه انتخابات بزرگ ریاست جمهوری است که امیدواریم حماسه بزرگتر از حماسه سال 88 آفریده شود. می توان از این ایام ارتحال حضرت امام(س) به نحوه شایسته ای برای حضور حماسی مردم در انتخابات استفاده کرد.

رئیس شورای تبلیغات اسلامی استان یزد نیز در این نشست، انقلاب اسلامی ایران را انقلابی معنوی و مادی دانست زیرا تحول دلها به سمت خدا و با راهنمایی آن مرجع عزیز است و بیداری ملت های اسلامی به دنبال داشته است. حجت‌الاسلام محمد فخرالدینی با بیان اینکه امام راحل(س) پانزده خرداد را مبداء جنبش دانستند، به تبیین رویداد پانزده خرداد سال 1342 از دیدگاه ایشان پرداخت و گفت: امام(س) فرمودند پانزده خرداد برای اسلام بود، به اسم اسلام بود و به مبدئیت اسلام و راهنمایی روحانیت شروع شد.

نهضت امام خمینی و هدایت رهبر معظم انقلاب منشا بیداری اسلامی ملت هاست

اسماعیل زارعی کوشا فرماندار قم در اولین جلسه هماهنگی ستاد برگزاری بیست و چهارمین مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام(س)، اظهار داشت: نهضت بی نظیر حضرت امام(س) و هدایت های رهبر معظم انقلاب منشاء بیداری اسلامی ملت هاست. امام(س) با توکل به خداوند و نگاه به افق جهانی، نهضت الهی خویش را آغاز کرد و امروز دوست و دشمن به جهانی شدن قیام آن مرد الهی اذعان دارند.

وی ویژگی مهم مراسم امسال سالگرد امام راحل را مصادف شدن آن با پنجاهمین سالگرد آغاز نهضت امام خمینی دانست و گفت: مراسم امسال به دلیل این همزمانی با شکوه و عظمت خاصی برگزار خواهد شد.

تبیین اندیشه های امام خمینی(س) به نسل جوان جامعه ضروری است

حسین محمودی فر رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه در کمیته فرهنگی ستاد ارتحال حضرت امام خمینی (س) ساوه گفت: تبیین و انتقال اندیشه های امام خمینی(س) به نسل جوان جامعه ضروری است.  این مهم در تحول و شکوفایی فرهنگی و اجتماعی جامعه موثر است. اقتدار کنونی ایران اسلامی در منطقه و جهان مدیون تبعیت از اندیشه های بلند امام راحل است. هم اکنون نسل جوان، ظرفیت و پشتوانه عظیمی برای طرح های علمی و تحقیقاتی کشور محسوب می شود که باید در دامان اندیشه های امام راحل پرورش یابند.

محمودی فر با اشاره به اینکه یاد و نام امام راحل به نظام و انقلاب اسلامی عظمت، عزت و سربلندی بخشیده است، گفت: بکارگیری افکار رهبر کبیر انقلاب در افزایش اقتدار کشور موثر است.

اعزام سخنران در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س) به مساجد، نصب بنر، برگزاری مراسم سخنرانی در مساجد شاخص، برگزاری هیات های عزاداری و نمایشگاه عکس و کتاب از مهمترین مصوبات کمیته فرهنگی ستاد ارتحال حضرت امام خمینی (س) در ساوه بود.

ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(س) در شهرستان ازنا تشکیل شد

محمود بوالحسنی فرماندار ازنا در نخستین جلسه ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام(س)این شهرستان گفت: مسوولان و مردم با برنامه ریزی مناسب و به بهترین شکل به زایران حرم مطهر حضرت امام(س) خدمات رسانی کنند. برگزاری آیینهاتی سالگرد ارتحال امام(س) و 15 خرداد امسال مصادف شده با ایام انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا که باید به نحو شایسته تری برگزار گردد. اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد ارتحال امام(س) باید با بررسی تجربیات گذشته مراسمی درخور شان و منزلت بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار نمایند.

ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام(س) در جلفا تشکیل شد

مختار سیفی فرماندار شهرستان جلفا در این جلسه با تبیین ابعاد شخصیتی حضرت امام(س)، سرافرازی ملت ایران و اقتدار نظام جمهوری اسلامی را در سایه رهبری آن بزرگوار دانست.

وی اظهارکرد: امام راحل با تکیه بر دین مبین اسلام و ارزش های اسلامی توانست دین اسلام را از انزوای طاغوتی خارج و مسیر حرکت رو به زوال و نابودی ملت ایران را تغییر دهد. اندیشه های حضرت امام(س) همواره سد محکمی در برابر نفوذ و تسلط بیگانگان بر ایران اسلامی بوده و توانسته توطئه ها و دسیسه های گوناگون دشمنان را خنثی کند.

وی با بیان اینکه اندیشه ها و آرمان های حضرت امام(س) در تمام دوران انقلاب رهگشا و هدایت گر بوده بر لزوم بهره گیری از گفتارها و نصایح امام بزرگوار در تمام زمینه ها به منظور پیشبرد نظام تاکید کرد.

. انتهای پیام /*