پرتال امام خمینی(س): ۲۵ فروردین ۱۳۶۷ش ـ (۲۶ شعبان ۱۴۰۸ ق)ـ سالروز موافقت امام با تشکیل مجمع روحانیون مبارز است. اختلاف نظر در نگرش‌های فکری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در بین اعضای «جامعة روحانیت مبارز» موجب شد عده‌ای از این جمع بنا به مصالح انقلاب و موقعیت حساس جامعه انقلابی و به منظور فراهم آوردن شرایط مناسب برای ابراز عقیده و نظر و طرح آزادانه اندیشه و آرای خود و ورود آزادانه به صحنه انتخابات جهت پیاده کردن نقطه نظرات حضرت امام خمینی(س)، تشکیلات جدیدی را با نام «مجمع روحانیون مبارز» تأسیس کنند. آنان طی نامه‌ای به حضرت امام خروج خود از جامعه روحانیت مبارز و ایجاد تشکیلات جدید را اعلام داشتند. حضرت امام در جوابیه‌ای موافقت خود را اعلام و آن را امری طبیعی تلقی کردند: «انشعاب از تشکیلاتی برای اظهار عقیده مستقل، و ایجاد تشکیلات جدید، به معنای اختلاف نیست. اختلاف در آن موقعی است که خدای ناکرده هر کس برای پیشبرد نظرات خود به دیگری پرخاش کند که بحمد اللَّه، با شناختی که من از روحانیون دست‏اندرکار انقلاب دارم، چنین کاری صورت نخواهد گرفت. من به شما و همه کسانی که دلشان برای اسلام عزیز می‏ تپد دعا می‏کنم، و توفیق آقایان را از خداوند متعال خواستارم.» (صحیفه امام، ج۲۱، ص ۲۸)

شرح ماجرا: جمعی از روحانیون در روز ۲۵ فروردین ۱۳۶۷ در نامه ای به حضرت امام خمینی(س) خواستار تشکیل مجمعی با عنوان «مجمع روحانیون مبارز» شدند. امام در پاسخ با این درخواست موافقت کردند.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

محضر مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- ادام اللَّه ظله الوارف علی رؤوس المسلمین.

با تقدیم تحیات وافره و ادعیه خالصانه، احتراماً، معروض می‏دارد: در فضای مبارک آزادی اظهار نظر و بیان عقیده که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در سایه حکومت جمهوری اسلامی ایران و در شرایط کنونی کشور و بویژه با توجه به تأکیدات مکرر آن حضرت در جهت لزوم حضور در صحنه و خصوصاً با توجه به وظیفه خطیر روحانیون کشور در ارشاد و روشنگری جامعه انقلابی و دخالت صحیح در مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی و تقویت نظام مقدس اسلامی، این جانبان امضاکنندگان ذیل لازم دانستیم که با همکاری و تبادل نظر با یکدیگر در قالب تشکل و نظم جدید به فعالیتهای خود در مسائل سیاسی و غیر سیاسی که در سرنوشت انقلاب و کشور تأثیر فراوان و قطعی دارد، سامان دهیم. تعهد و میثاق جمع ما در این فعالیتها پیروی از اصول و خط مشی انقلاب که از ناحیه مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف در سخنرانیها و پیامها ترسیم و تبیین شده است، می‏باشد.

خط مشی ما از اصولی است که به طور جامع در «پیام حج» سال گذشته که بحق «منشور انقلاب» نام گرفت، می‏باشد. خط مشی‏ای که در نامه‏ها و پیامهای پس از آن بویژه در تبیین اسلام ناب محمدی- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- و بیان مرزها و تفکیک آن از اسلام امریکایی آمده است، ترسیم فرموده‏اید و امید و اطمینان داریم که با این میثاق الهی و در این تشکل جدید بهتر به وظیفه اسلامی خود عمل کنیم و دیْنی که به انقلاب و اسلام و ملت فداکار و مجاهد ایران و شهدای عزیز داریم، ادا نماییم.

لزوماً به استحضار می‏رساند که قبل از هر اقدامی در این باب تلاش فراوانی توسط بعضی از برادران ما برای نزدیک کردن نقطه نظرات در چهارچوب اصول و موازین مورد قبول با دیگر روحانیون‏ محترمی که سالها با آنان فعالیت مشترک داشتند، صورت گرفت که متأسفانه به علت پافشاری آن آقایان بر روی مسائل و مواردی که آنها را بر خلاف مصلحت و موازین تشخیص می‏دادیم، به نتیجه نرسید لذا به نظر رسید که جمع ما در تشکل جدید بیشتر و بهتر می‏تواند خدمتگزار انقلاب اسلامی باشد.

اما از آنجا که ممکن بود از این انشعاب و ایجاد تشکل و نظم جدید شائبه اختلاف و تفرقه به بعضی اذهان راه پیدا کند و برخی افراد ناآگاه آن را وسیله‏ای برای تبلیغ علیه وحدت که همواره مورد توصیه و تأکید آن حضرت بوده است، قرار دهند. لازم دیدیم که موضوع را به استحضار حضرت عالی برسانیم تا چنانچه مصلحت ندانستید اقدامی صورت نپذیرد که از طریق برادر بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا از موافقت و رضایت خاطر مبارک اطلاع حاصل نمودیم و سپس برای انعکاس این موافقت و رضایت در وسایل ارتباط جمعی مجدداً کسب اجازه گردید که آن را نیز اجازه فرمودید و مطلب توسط رسانه‏ها اعلام گردید. بار دیگر برای اطمینان بیشتر از رضایت حضرت عالی در مورد انتخابات دوره سوم مجلس شورای اسلامی کسب اجازه شد که نظر موافق نسبت به فعالیت این جمع در ضمن توصیه بر اینکه برای غیر تهران نامزد معرفی نکنید، عنایت فرمودید. پس از طی مراحلی که گذشت این جمع با نام «روحانیون مبارز تهران» اقدامات خود را آغاز کرد و نسبت به انتخابات نیز لیستی از نامزدهای تهران تهیه و به اطلاع مردم شریف تهران رسانید. اکنون با این تجربه موفق و با این اعتقاد که ایجاد تشکل جدید «روحانیون مبارز تهران» از جهات مختلف خصوصاً در جهت حفظ آزادی اظهار عقیده برای سایر اقشار مردم مفید و لازم بوده است، در ادامه فعالیتهای دیگر خود خصوصاً اقدامات قولی و عملی در تبیین و ابلاغ محتوای پیامهای آن امام بزرگوار به قشرهای مختلف بویژه اقشار مستضعف که در شأن و وظیفه روحانیون است. و از آن جمله حفظ و تحکیم هر چه بیشتر پیوند ما بین دو قشر عظیم روحانی و دانشگاهی که آن نیز از دستاوردهای رهبری آن حضرت و این انقلاب شکوهمند است. مستدعی است نسبت به آنچه معروض گردید چنانچه صلاح می‏دانید نظر مبارک را مرقوم فرمایید. در اینجا لازم می‏دانیم از صدور دستور کمک مالی ماهانه که قبل از برگزاری انتخابات از اعلام آن در رسانه‏ها خودداری نمودیم، تشکر و سپاسگزاری نماییم.

در خاتمه پیروزی نهایی رزمندگان اسلام و شکست قطعی دشمن بعثی- صهیونیستی و نابودی صدام و سایر دشمنان اسلام، خصوصا امریکای جهانخوار و طول عمر و سلامت آن امام عزیز و بزرگوار را از خداوند متعال مسألت می‏نماییم.

بسمه تعالی‏

حضرات حجج اسلام، روحانیون مبارز تهران- دامت افاضاتهم‏

سیر قضیه به همین صورتی است که در نامه آورده‏اید، انشعاب از تشکیلاتی برای اظهار عقیده مستقل، و ایجاد تشکیلات جدید، به معنای اختلاف نیست.

اختلاف در آن موقعی است که خدای ناکرده هر کس برای پیشبرد نظرات خود به دیگری پرخاش کند که بحمد اللَّه، با شناختی که من از روحانیون دست‏اندرکار انقلاب دارم، چنین کاری صورت نخواهد گرفت. من به شما و همه کسانی که دلشان برای اسلام عزیز می‏تپد دعا می‏کنم، و توفیق آقایان را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

۲۵/ ۱/ ۶۷- روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

منبع: صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۲۶-۲۸


. انتهای پیام /*