رییس‌جمهور گفت: تمام مردم ایران وقتی سپاه پاسداران و یک فرد پاسدار را می‌بینند، باید احساس امنیت و آرامش کنند و او را دژ مستحکم و مدافع خود بدانند.

به گزارش پرتال امام خمینی، دکتر حسن روحانی در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت که گزیده صحبت های وی در ادامه می آید:
 • سپاه باید دژ مستحکم و سپاه همه مردم باشد. سپاه متعلق به مسلمان یا غیرمسلمان شیعه یا غیرشیعه، ‌زن و مرد روستایی یا شهری باشد.
 • تمام شهروندان بقا و استمرار حقوق شهروندی خود و جامعه اسلامی را باید در کنار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بویژه سپاه ببیند چون جاذبه همه بزرگان کشور و همینطور زینت نظام با سپاه است و سپاه عمل و ایثار و ایستادگی‌اش زینت‌بخش نظام است.
 • شما افتخار سپاهی و پاسدار بودن را بر دوش دارید و سپاه پاسداران فرزند انقلابی است که فاصله زمانی با پیروزی انقلاب ندارد و از اول ساعات پیروزی انقلاب، پاسداری و ایستادگی و جهاد برای حراست انقلاب اسلامی شکل گرفت و بعدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامیده شد.
 • از روزهای اول انقلاب، پاسداران اسلام از جان مایه گذاشتند، همه ایستادند و فداکاری کردند و هرجا احساس خطر شد سپاه پاسداران در خط مقدم دفاع از انقلاب حضور یافته است. سپاه پاسداران در زمان ترورها،‌ ناامنی‌های گوشه و کنار ایران و توطئه‌های استکبار و در رأس نها آمریکا، همیشه حضور داشته‌اند و ایستادگی کرده‌اند.
 • سپاه پاسداران در ایران مثل یک ارتش یا نیروی نظامی در سایر کشورها نیست. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آغاز دارای دو سرمایه معنوی و سرمایه اجتماعی بوده است که آنرا از نیروهای مسلح کشورهای دیگر متمایز می‌کند.
 • سرمایه معنوی سپاه همان است که او را محبوب دل‌ها قرار داده است. اگر سرمایه معنوی سپاه سایش یابد و قضاوت مردم نسبت به ایثار این بهترین نیروی وفادار انقلاب روزی به تردید بیفتد، که خدا آن روز را نیاورد، سپاه دیگر آن سپاهی نیست که امام (ره) فرمود ای کاش من یک پاسدار بودم.
 • سپاه تا امروز سرمایه معنوی خود را حفظ کرده است و تا پایان هم حفظ خواهد کرد.
 • سرمایه دیگر سپاه پاسداران، سرمایه اجتماعی است؛ یعنی سپاه پاسداران در دل مردم، با مردم و در کنار مردم است و باید دژ مستحکم و مدافع حقوق مردم باشد.
 • سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه سپاه است. بسیج چند ده میلیون سرمایه اجتماعی شماست که به معنای اعتماد مردم به سپاه و چسبندگی مردم به این نیروی مسلح مقتدر است.
 • روحانی با اشاره به تاکید امام(ره) مبنی بر اینکه نیروهای مسلح باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند، اظهار کرد: سپاه مافوق و ورای جریانات سیاسی است نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. سپاه جایگاهی برتر دارد که جایگاه کل ملت است، پس همه مردم سپاه را باید دژ و پناه خود یابند.
 • تاکید امام (ره) به دوری سپاه از بازی‌های سیاسی، از زمان روزهای جنگ بوده است. امام از روز اول بر این نکته تاکید کردند که سپاه پاسداران باید متعلق به کل ملت ایران باشد و اگر روزی نیاز به حضور همه داشتیم آن‌کس که می‌تواند همه مردم را به نام بسیج و زیر پرچم اسلام و کشور جذب کند، سپاه است و اگر خدای نکرده روزی حادثه‌ای پیش آید بسیج،‌ از اقلیت‌های دینی و مذهبی هم دعوت می‌کند و برای حضور در جبهه نام مقلد افراد را نمی‌پرسد و چه شیعه و سنی چه مسلمان و مسیحی همه برای دفاع از وطن به صحنه می‌آیند.
 • ما در بیابان بزرگ می‌خواهیم در برابر دشمن بیایستیم چون کوچه تنگ جای ایستادگی نیست، پس نگذارید ما را به کوچه تنگ ببرند و بگذارید در میدان باز مقاومت کنیم.
 • شرایط حساسی برای ایران و منطقه وجود دارد. اهل تعارف نیستم و حرف‌هایم از دلم بر می‌آید و معتقدم آن نیرویی که امروز در خط مقدم در برابر تمام توطئه‌ها ایستاده و باید بایستد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
 • ماجرای سوریه برای کل منطقه بسیار مهم است و شاید آثار جهانی داشته باشد. سوریه در منطقه حساسی است و دعوا بر سر یک فرد نیست که چه کسی رییس‌جمهور شود. همچنین دعوا بر سر یک طایفه هم نیست بلکه دعوا بر سر این است که غرب می‌خواهد برای کل منطقه تصمیمی بگیرد و منطقه ما را به صورت کنونی نمی‌پسندد که در این راستا شاهد بازگشت انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها هستیم.
 • مساله سوریه تنها محدود به یک کشور کوچک نیست بلکه سرنوشت یک منطقه بزرگ است که حتی ممکن است سرنوشت جهانی را رقم بزند.
 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌، سپاه جنگ نیست بلکه سپاه صلح و‌ آرامش است. اگر توطئه خود را بردارد جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد در منطقه سلطه نظامی داشته باشد چون گفتمان ما گفتمان مردم‌سالاری‌، ثبات، وحدت،‌ برادری و مبارزه با تروریسم در کل منطقه است.
 • سپاه پاسداران‌،‌ سپاه صلح و آرامش در کل منطقه است پس به غرب می‌گوییم شما از منطقه بیرون بروید که میهمان ناخواسته هستید و ببینید منطقه گلستان می‌شود یا خیر؟ دست از تجاوز بردارید، نمی‌خواهد ایران‌هراسی کنید، چون ما نیاز به مداخله در منطقه نداریم. فریاد ما مردم‌سالاری است پس اگر در مصر خواهان تصمیم مردم بودید، در سوریه و عراق هم نظر اکثریت مردم را بخواهید، همانطور که مقام معظم رهبری در مورد فلسطینی‌ها گفتند اگر آوارگان فلسطینی برگردند، هرچه رای بدهند ما قبول داریم.
 • ما خوشحال می‌شویم به هر دلیل جنگی آغاز نشود. قصد ما این است که جمهوری اسلامی ایران با تمام توان مانع اتفاق افتادن جنگی در منطقه شود اما با توجه به اهمیت مساله منطقه و سوریه در این زمینه بی‌تفاوت نخواهیم بود چون جمهوری اسلامی ایران در این مساله سرنوشت‌ساز هرگز بی‌تفاوت نبوده و نخواهد بود.
 • ان‌شاءالله به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم و به لطف خداوند ملت‌های منطقه در برابر توطئه‌های دشمنان پیروز خواهند شد. امروز توطئه‌ای که علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، در رابطه با مساله معیشت مردم است.
 • تحریم یک بهانه است اما متاسفانه دشمن توانسته از این بهانه استفاده کند. دشمن دیگران را هم به این توطئه کشانده است و مصوباتی در شورای امنیت تصویب شده است و شاهد تحریم فروش نفت و فعالیت‌های بانکی هستیم که زندگی و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی زمانی که می‌خواهیم یک کشتی گندم وارد کشور کنیم با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم در حالی که دشمنان هم می‌دانند گندم ربطی به سلاح کشتار جمعی ندارد و با معیشت مردم در ارتباط است، پس ما باید این توطئه‌های را بشکنیم.
  • دشمنان با فشارهای اقتصادی می‌خواهند مردم تسلیم شوند. باید در برابر ملت بزرگ ایران تعظیم کرد که با وجود تبلیغات، حماسه باشکوه سیاسی را رقم زدند و البته در این راستا در کنار تدبیر ملت و تدبیر رهبری، تقدیر نهایی حق نیز موثر بود و انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم یکی از دوره‌های انتخاباتی بود که شورای نگهبان اعلام کرد هیچ اعتراضی به دست ما نرسیده است.
 • حماسه سیاسی اتفاق افتاد. دشمن باید ضربه دوم را با حماسه اقتصادی بخورد و همانطور مقام معظم رهبری به درستی امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام‌گذاری کردند،‌ حماسه اقتصادی هم باید با حضور مردم رقم زده شود. 
 • سپاه پاسداران حافظ انقلاب است. همانطور که فرماندهی سپاه در صحبت‌های خود به تبعیت از مقام معظم رهبری بر موضوع حماسه اقتصادی تاکید کردند و با توجه به اینکه هدف دشمن معیشت مردم است و ما باید آثار تحریم‌ها را کاهش دهیم، همگی رسالت سنگینی بر دوش داریم و سپاه با توجه به توان بسیار عظیمی که در حوزه نیروی انسانی و بخش اقتصادی دارد باید به دولت کمک کند؛ البته وظیفه هر نهادی در قانون مشخص شده است اما در تمام وظایف، سپاه به عنوان یک مکمل و پشتیبان می‌تواند وارد عمل شود.
 • شایعاتی را که راجع به سپاه مطرح می‌شود اصلا قبول ندارم. می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند اما سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی نیست و پیمانکاری مثل پیمانکاران معمولی نیست و نبوده است. سپاه امروز باید پروژه‌های مهمی که بخش خصوصی توان آن را ندارد برعهده بگیرد. 
 • امروز در شرایطی که اقتصاد ما هدف قرار گرفته است سپاه باید وارد عمل شود و سه - چهار پروژه بزرگ ملی را برعهده بگیرد. سپاه شرایط کشور و دولت را به خوبی می‌داند چون ما کشوری هستیم که 2.5 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم و امروز این رقم به کمتر یک میلیون بشکه رسیده است، آن هم در سالی که باید 7.5 میلیون تن گندم وارد کنیم. پس سپاه باید آستین را بالا بزند و بخشی از بار دولت را بر دوش بگیرد که البته بار نظام و مردم است و دولت هم خادم مردم است. 
 • دولت جز خادم مردم بودن شأن دیگری برای خود قائل نیست. سپاه همچنین توانمند است که در بحث مبارزه با فساد وارد شود و در مساله قاچاق کالا می‌تواند در کنار نیروی انتظامی و اطلاعات مفید باشد چون شرایط به نحوی است که سپاه باید کمک کند تا جلوی قاچاق کالا گرفته شود، چراکه این معضل، به رشد اقتصادی و تولید ضربه وارد می‌کند.
 • روحانی همچنین خطاب به سپاهیان گفت: به عنوان رییس‌جمهور کشور از شما عزیزان و مسئولان می‌خواهم که وارد عمل شوید و کمک کنید تا آثار تحریم‌ها بر مردم کاهش یابد و مردم همانطور در جنگ ایثار و خلوص سپاه را احساس کردند امروز هم بار دیگر شاهد خلوص و ایثار سپاه برای شکستن توطئه دشمن در موضوع معیشت مردم باشند.
 • ما کاملا امیدواریم. مشکلات زیادی وجود دارد اما ما امیدواریم با کمک خداوند بر تمام آنها غلبه کنیم و در این راستا علاوه بر حمایت مردم، با حمایت سپاه پاسداران در خط مقدم راهی باز کنیم که توطئه‌های دشمن شکسته شود و حماسه اقتصادی رقم برخورد.

. انتهای پیام /*