به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از از موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دیدگاه امام خمینی(س) درباره رقابت سیاسی، ریشه در مبانی معرفتی و تلقی ایشان از ماهیت حکومت، خاستگاه مشروعیت حکومت، ‌اهداف حکومت و مهم‌تر از همه، نقش مردم در حکومت دارد. 

امام ‌خمینی(س) با توجه به فزونی و تنوع دیدگاه ‌ها و پذیرش اصل اختلاف به‌ لحاظ نظری «رقابت سیاسی در چارچوب» را پذیرفته است، لیکن از پذیرش رقابت سیاسی در مفهوم متداول غربی آن، یعنی تلاش برای کسب قدرت، خودداری کرده‌اند. 

همچنان‌که مضامین کتاب بیان می‌کنند، رقابت سیاسی، تابع ضوابط و قواعدی است که سلامت آن در گرو التزام همه بازیگران به این ضوابط است. یکی از آسیب‌های جدی وارده برالگوی رقابت سیاسی درکشور ما نداشتن التزام یکی از طرف‌‌های بازی به قواعد و اصول بازی است و همین امر سیستم رقابتی را مختل و به بروز ناامنی می‌انجامد. 

مفهوم رقابت سیاسی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مفاهیم در حوزه علوم سیاسی به‌شمار می‌رود و اصلی‌ترین مساله‌ توسعه ‌یافتگی سیاسی پاسخ به نیاز‌های فزاینده‌ شهروندان در این زمینه و نهادینه‌کردن آن در قالب نهادهای مدنی است. رقابت سیاسی، محصول روش‌های بدون ‌خشونت برای تخصیص ارزش‌های سیاسی است. این مقوله، روشی برای امحای خشونت‌‌ورزی در حیات سیاسی حاکم بر جامعه است. اگر رقابت سیاسی مبتنی بر جلوه‌های قانونمند نباشد، زمینه‌ شکل‌گیری خشونت سیاسی فراهم می‌شود. 

اقدامات خشونت‌آمیز، تاثیرات قابل توجهی بر امنیت ملی جوامع برجای می‌گذارد، زیرا بسیاری از ستیز‌ها و رویکرد‌های بی‌ثبات‌کننده را باید نتیجه‌ رعایت نکردن قوانین محیطی در روند رقابت‌های سیاسی دانست. 

مباحث کتاب، در چهار فصل تنظیم شده‌اند، فصل نخست به مفهوم رقابت سیاسی و شاخص‌های آن پرداخته‌است، فصل دوم پیشینه رقابت سیاسی را در ایران با توجه به اندیشه قانون‌خواهی امام خمینی(س) تحلیل کرده است. فصل بعدی، رقابت سیاسی در نظام جمهوری اسلامی را با توجه به نظریه ولایت فقیه امام خمینی(س) بررسی کرده است. تجزیه و تحلیل الزامات رقابت سیاسی در اندیشه امام خمینی(ره) فصل پایانی کتاب را تشکیل می‌دهد. 

نخستین چاپ کتاب «چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام خمینی(ره)» را موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با شمارگان دو هزار نسخه در 272 صفحه به قیمت 9 هزار و 700 تومان روانه بازار نشر کرده است.

منابع مرتبط:

احزاب و گروههای سیاسی از دیدگاه امام خمینی (س)

 فقه سیاسی امام خمینی (س)

اندیشه سیاسی امام خمینی (س)

امام خمینی (س) و حکومت اسلامی: نهادهاى سیاسى و اصول مدنى

. انتهای پیام /*