بنیانگذار جمهوری اسلامی طی پیامی به ملت ایران در اسفند ماه سال ۵۸ به جوانان توصیه کردند که از آثار و کتب شهید مطهری استفاده کرده و نگذارند این آثار با دسیسه های غیر اسلامی فراموش شود. متن این نامه را در ادامه می خوانید:

 بسم الله الرحمن الرحیم‏

گرچه انقلاب اسلامی ایران - به رغم بدخواهان و ماجراجویان - به خواست و توفیق خداوند متعال به پیروزی رسید و نهادهای اسلامی - انقلابی یکی پس از دیگری در ظرف تقریباً یک سال با آرامش و موفقیت انجام گرفت، لکن بر ملت ما و به حوزه ‏های اسلامی و علمی خسارتهای جبران ناپذیر نیز به دست منافقین ضد انقلاب واقع شد؛ همچون ترور خائنانه مرحوم دانشمند و اسلام‏ شناس عظیم الشأن حجت الاسلام آقای حاج شیخ مرتضی شهید مطهری - رحمة الله علیه.

این جانب نمی ‏توانم در این حال احساسات و عواطف خود را نسبت به این شخصیت عزیز ابراز کنم. آنچه باید عرض کنم درباره او آن است که او خدمت های ارزشمندی به اسلام و علم نمود و موجب تأسف بسیار است که دست خیانتکار، این درخت ثمربخش را از حوزه ‏های علمی و اسلامی گرفت و همگان را از ثمرات ارجمند آن، محروم نمود.

مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه‏ ای محکم برای حوزه‏ های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور بود. خدایش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین فرماید.

اکنون شنیده می ‏شود که مخالفین اسلام و گروه های ضد انقلاب درصدد هستند که با تبلیغات اسلام شکن خود دست جوانان عزیز دانشگاهی ما را از استفاده از کتب این استاد فقید کوتاه کنند. من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهد توصیه می‏ کنم که کتاب های این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‏ های غیر اسلامی فراموش شود. از خداوند متعال توفیق همگان را خواهانم. و السلام علی عباد الله الصالحین.

۲۷ اسفند ماه ۵۸

۲۹ ربیع الثانی ۱۴۰۰

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام؛ ج ‏۱۲، ص ۱۸۷ - ۱۸۸)

. انتهای پیام /*