بیست و سوم دی ماه سال 1358 شایعه ای پخش شد که در آن شایع شد که ایران از شوروی درخواست کمک نظامی کرد. در پی پخش این شایعه (درخواست کمک نظامی از اتحاد جماهیر شوروی)، امام خمینی طی اعلامیه‌ای شدیداللحن این شایعه را سراپا دروغ و بی‌اساس دانسته و نیز دخالت شوروی در افغانستان را محکوم کردند. اما با پخش اظهارات کاردار سفارت آن کشور در مکزیک مبنی بر کمک نظامی به ایران در صورت درخواست، طی پیامی به ملت ایران به تکذیب این اظهارات پرداخته و شورای انقلاب و وزارت خارجه را موظف به ابلاغ موضوع به سفارت شوروی و تقبیح گفتار کاردار خود در مکزیک و احتمال تأثیر سوء در روابط دو کشور کردند. این موضوع بر مبنای یکی از اصول بنیادی اندیشه امام خمینی(س) مبنی بر استقلال کشور براساس سیاست محوری انقلاب یعنی نه شرقی و نه غربی حائز توجه و دقت می‌باشد. در ادامه متن نامه امام از نظر می گذرد:

«چند روز قبل ورقه ‏اى در تبریز منتشر شده بود که در آن آمده بود، خمینى تقاضاى کمک نظامى از شوروى نموده. من تصور کردم این یک دروغ فاحشى است که یک نفر غرضمند نوشته و منتشر نموده و قابل توجه نیست؛ لکن امشب در رادیو- تلویزیون به وسیله خبرگزارى پارس از خبرگزارى فرانسه چنین آمده بود: «کاردار شوروى در مکزیک اعلام کرد، اتحاد شوروى آماده است به ایران کمک کند تا این کشور بتواند در برابر تحمیل امریکا علیه خود مقاومت کند. وى گفت کمک نظامى نیز از کمکهاى شوروى به ایران خواهد بود. کاردار شوروى در مکزیک تصریح کرد، این کمکها در صورتى در اختیار ایران قرار خواهد گرفت که دولت ایران و خمینى خواستار آن شوند» و بعد بعضى مطالب نامربوط گفته بود. شوراى انقلاب جمهورى اسلامى و وزارت خارجه موظف هستند که به سفارت شوروى ابلاغ کنند که کاردار شوروى در مکزیک را تقبیح نمایند؛ و از تکرار این نوع مطالب توهین ‏آمیز جلوگیرى کنند. این جانب و دولت ایران اجازه نمى‏ دهیم که دولت شوروى و دولتهاى دیگر، دست به این مطالب بى ‏اساس که توهین به مقدسات ما و به ملت شریف ایران است بزنند. باید امریکاى جنایتکار و شوروى بدانند که ما با تمام قدرت در مقابل تجاوز هر دولتى به کشور ما ایستاده و از میهن عزیز و اسلام بزرگ تا سر حد جان دفاع مى‏کنیم. تکرار این مطالب موجب مى‏شود  که ملت غیور ما دست به کارى بزنند که موجب تأسف شود؛ و ممکن است در روابط دولتین تجدید نظر شود.

 [امام خمینى به محض اطلاع از شایعه درخواست کمک نظامى از اتحاد جماهیر شوروى، اطلاعیه ‏اى در تاریخ 20/ 10/ 58 صادر مى‏کنند؛ ولى به دلایلى که در پیام فوق بدان اشاره شده است از انتشار آن منصرف مى‏ شوند. متن اطلاعیه تحریر شده از سوى امام خمینى چنین بود:].به اطلاع ملت شریف ایران مى‏رساند:
نوشته سراپا دروغى در تاریخ 12 شهر صفر 1400 به اسم «دفتر خمینى» خطاب به سفارت اتحاد جماهیر شوروى سوسیالیستى در تهران پخش شده است مبنى بر کمک خواستن از دولت شوروى در همکارى نظامى موقت. دفتر خمینى این مطلب را تکذیب مى‏کند؛ و دخالت شوروى را در افغانستان محکوم؛ و جسارتِ نسبتِ چنین امر دروغ فاحش را به دفتر خمینى دوباره محکوم مى‏کند. دولت ایران با قدرت اسلامى و همت والاى ملت، مقابل تمام قدرتها ایستاده و از کیان خود دفاع مى‏کند، و اجازه نمى‏دهد دولتى در کشور اسلامى دخالت کند. دشمنان کشور و اسلامند که چنین دروغ فاحش را نسبت مى‏دهند. باید ملت ایران این ریشه‏ هاى فاسد شایعه افکن را با همت والاى خود از بُن برکَند. »       صحیفه امام،ج‏12،ص 113و114  


. انتهای پیام /*