قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با صدور بیانیه‌ای به خبر افترا آمیز یک خبرگزاری درباره علت عدم انتشار بخش‌هایی از نامه یادگار حضرت امام به آیت‌الله پسندیده پاسخ داد.

به گزارش پرتال امام خمینی، متن کامل بیانیه قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به این شرح است.

  بسمه تعالی                                           

 در رابطه با عدم انتشار بخش‌هایی از نامه مرحوم یادگار امام به عموی مرحوم‌شان حضرت آیت‌الله پسندیده – که در سال 1374 همراه با مجموعه‌ای از دیگر آثار ایشان انتشار یافته است - نکات زیر را یاد آور می‌شویم:
1- مناسب‌تر آن بود که برطبق موازین قانون و اخلاق، خبرگزاری تسنیم که این مطلب را با تیتر و محتوایی افترا آمیز نسبت به موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام - که خود از برکات وجود یادگار امام می‌باشد – برجسته ساخته است ابتدا از این موسسه چگونگی امر را سوال می‌کرد، تا در جنجالی بیهوده که ثمراتش را دیگران خواهند چید، وارد نشود.
2 – موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی در باره اصالت خدشه‌ناپذیر نامه مهم امام خمینی پیرامون نهضت آزادی بارها با صدور بیانیه رسمی و گفتگوهای تفصیلی مسئولین موسسه اعلام موضع کرده است و در زمان حیات یادگار امام و پس از آن در چند نوبت از کسانی که تهمت ناروای جعل به یادگار امین امام را در همین خصوص زده بودند نزد مراجع قضایی شکایت نموده و موضوع را تا صدور حکم پیگیری کرده و بر خدشه‌ناپذیری و اصالت نامه حضرت امام همواره تأکید داشته است، انتشار بخش‌های اصلی و غیر محرمانه همین نامه یادگار امام به عموی بزرگوارشان در سال 74 از سوی موسسه نیز این واقعیت را به روشنی گواهی می‌دهد.
3 – فرازهایی از نامه یادگار امام به آیت‌الله پسندیده که به صورت نقطه چین مشخص گردیده است حاوی نکاتی محرمانه بوده و می‌باشد. ضوابط عدم انتشار اسناد و یا مطالب محرمانه از زمان حیات حضرت امام و یادگار امام و پس از آن تا به امروز در موسسه رعایت شده و خواهد شد. موسسه آنچه را که اخیرا از سوی خبرگزاری مذکور و سایرین به عنوان فرازهای حذف شده این نامه انتشار داده‌اند را به رسمیت نمی‌شناسد. در روزهای گذشته برای برخی از بزرگان دلایل محرمانه بودن چند فراز حذف شده توضیح داده شده است و چنانچه  نمایندگان محترم مجلس و یا نهادهای رسمی نظام آنرا مطالبه نمایند، موسسه با کمال میل این دلایل را در اختیار ایشان خواهد گذاشت. آنچه که به لحاظ اخلاقی و رعایت مصالح، مایه تأسف و گلایه جدی است آنکه برخی مراکز خبری و سایت هایی که با تیترهای حساسیت‌برانگیز بر علیه موسسه این موضوع را پوشش داده‌اند وابسته به نهادهای ارزشمندی می‌باشند که خود از چگونگی امر و محرمانه بودن موضوع اطلاع دارند!
4 – حتی بر فرض آنکه پذیرفته شود که قسمت‌های حذف شده از این نامه همان مطالبی است که ادعا شده است، هر خواننده منصفی به روشنی در می‌یابد که درج و عدم درج این چند فراز هیچ تأثیری بر اصل، و مضمون و محتوای مطالبی که در این نامه عینا منتشر شده است نداشته است.
5 – حذف فرازی از یک مطلب در حالیکه جای آن به صورت نقطه چین مشخص گردیده است با هیچ تعریفی، تحریف تلقی نمی‌شود بلکه خود نشانه امانت‌داری در نقل است که موسسه در انتشار نامه مذکور دقیقا آن را رعایت کرده است. نکته با اهمیت دیگر آنکه توجه داشته باشیم که این موضوع مربوط به نامه شخص حضرت امام نمی‌باشد.
در پایان، همه عزیزان را به رعایت انصاف دعوت می‌کنیم و از کسانی‌که به سبب علاقه بی‌پایان به امام نسبت به نشر دقیق آثار حضرت امام حساسیت نشان می‌دهند تشکر کرده و از همه عزیزانی که در این‌گونه امور مورد مراجعه اصحاب رسانه‌ها و سایت‌ها قرار می‌گیرند استدعا داریم قبل از اعلام موضع‌، از برادرانشان در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام موضوع را جویا شوند تا خدای ناکرده مصداق کریمه مبارکه نباشیم که می‌فرماید: وَلاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولـئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً
حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی‌(س) 27 اسفند 1392

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

. انتهای پیام /*