به گزارش پرتال امام خمینی(س)، هیأتی از هنرمندان، نویسندگان و سینماگران عراقی با حجت الله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سید مصطفی ابطحی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و سمعی و بصری سازمان سینمایی، حبیب ایل بیگی مدیر عامل انجمن سینمای جوانان و محمد مهدی طباطبائی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار رییس سازمان سینمایی با ابراز خشنودی از حضور هنرمندان عرصه های مختلف هنری کشور دوست و همسایه، عراق اظهار کرد: دو کشور ایران و عراق در زمینه های مختلف از جمله مباحث و اشتراکات فرهنگی، روابط عمیق و دیرینه دارند و من بسیار خوشحالم که جمعی فرهیخته و هنرمند به ایران سفر کرده اند و من مطمئنم که اگر ارتباط بین اهالی فرهنگ و هنر دو کشور ایران و عراق برقرار شود کار وزارتخانه های فرهنگی و سیاسی دو کشور در ایجاد رابطه صمیمانه بین دو ملت ایران و عراق تسهیل خواهد شد و باید تأکید کنم این اراده از صمیم قلب، هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و هم هنرمندان و اهالی هنر ایران با کمال میل آماده برقراری رابطه صمیمیانه با مردم عراق هستند و البته آقای جنتی وزیر فرهنگ ما، سالها در کشور های عربی حضور داشته اند و همیشه مشوق ما برای رابطه ای درست و پایدار با کشور عراق هستند.

ایوبی با تأکید بر اهمیت سینما در دنیای معاصر و تلاش همگانی برای ارائه بهترین تصویر از خود، سینما را ابزاری در جهت درست شناساندن خود و نشان دادن آن به همه دنیا دانست و متذکر شد: در ایران بعد از انقلاب اسلامی یک نگاه منفی به سینما وجود داشت و جامعه متدین نسبت به سینما بدبین بودند برای اینکه فیلم های ایرانی فیلم های خوبی نبودند و همین نگاه ممکن بود به بسته شدن سینما منجر شود.

وی ادامه داد: در این زمان کسی که منجی سینمای ایران شد و آن را نجات داد امام خمینی(س) بودند و ایشان نخستین مرجع تقلید در جهان تشیع بودند که در مصاحبه ای از فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی تمجید کردند و آن را فیلم خوبی دانستند و همچنین حضرت امام(س) با جمله معروف ما با سینما مخالف نیستیم با فحشا مخالفیم اولین سیاستگذار سینما در دوران بعد از انقلاب بودند.  (ر.ک. صحیفه امام، ج6، ص 15)

ایوبی متذکر شد: از همان جا سیاست های دوران نوین سینمای ایران شروع شد و تا جایی پیش رفتیم که امروز در سال تا 120 فیلم بلند می توانیم تولید کنیم. با اتفاقی که در حال حاضر در حال رخ دادن است، دولت آرام آرام در حال فاصله گرفتن از تولید است و با جایگزینی بخش خصوصی در این زمینه، سینما به سوی صنعتی شدن گام برمی‌دارد.
  
در این جلسه که معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و سمعی و بصری، مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران و مدیر کل روابط عمومی، رئیس سازمان سینمایی را همراهی می کردند، سینماگران و هنرمندان عراقی خواستار انتقال تجربیات ارزنده فرهنگی، هنری و سینمایی ایران به فرهنگ و هنر  عراق و تعامل هر چه بیشتر فی‌مابین را خواستار شدند.

منبع: مهر

. انتهای پیام /*