محمد علی انصاری گفت: ما موظف به حفظ عهد و میثاق با امام خمینی و آرمان های ایشان هسیتم و باید متعهدانه از یادگار امام و جمهوری اسلامی به عنوان حریم امام حفاظت کنیم.
به گزارش خبرنگار جماران دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س)، در نشست اعضای این ستاد با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با تسلیت سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)گفت: در آیات و روایات با سه واژه مواجه ایم که از سوی خداوند، اولیا و انبیا مامور به رعایت آن سه شده ایم؛ ذکر گفتن به ویژه ذکر الله ، پایبندی به عهد و پیمان و سومین  و مهمترین آن ها میثاق های الهی و معنوی و ثابت و استوار ماندن بر سر این میثاق ها است.

انصاری توضیح داد: تاکید بر ذکر الله خطاب به همه انسان ها، انبیا و موحدان است چرا که انسان موجودی مادی است و موجود مادی چه با اختیار و چه بی اختیار همواره ذکر غیر خدا دارد و نمی توان انسانی را فرض کرد که در زندگی اش مواجه با ذکر غیر خدا نباشد. همه تعلقات و نیاز های انسان و همه آنجه که انسان در ذهن خود برای رفتار و عملش می پروراند در حقیقت ذکر غیر خدا است و اگر کسی بخواهد بر این ذکر های خواسته یا ناخواسته و بر ذکر هایی که طبیعت بر ما تحمیل کرده است چیره شود و برتری یابد باید ذکر خدا را زیاد بگوید.

انصاری با اشاره به این که اولین مخاطبان خداوند برای گفتن ذکر الله انبیای الهی هستند؛ تأکید کرد: ذکر خدا به معنای تسبیح ظاهری خداوند نیست؛ بلکه ذکر خدا این است که از آن مبدا وجود و آفرینش فاصله نگیریم. 

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) درباره دومین مأموریت و وظیفه انسان بر طبق آیات و روایت گفت: انسان در زندگی مادی خود عهدهایی در قبال جامعه و تعهد هایی به ملت، تاریخ و خانواده خود دارد؛ در واقع انسان بی تعهد در کره خاکی یافت نمی شود.

انصاری در ادامه سخنانش به سومین و مهمترین وظیفه هر انسان یعنی میثاق اشاره کرد و گفت: انسان در زندگی خود میثاق هایی بر عهده دارد که باعث جدایی و برتری زندگی انسان ها از سایر موجودات است. اولین کسانی که به میثاق بر عهده آنها نهاده شده بود با استناد به آیه شریفه قرآن « و ان اخذنا من النبیین میثاقهم..... و اخذنا منهم میثاقا غلیظا» انبیای الهی مانند نوح، ابراهیم، موسی و عیسی بودند که نه میثاقی معمولی و عادی بلکه میثاقی محکم از آنها گرفته شده است.

وی گفت: تعهد و پای بندی به انقلاب اسلامی و آرمان ها و راه امام راحل یکی از مصادیق واقعی این میثاق ها است؛ راه بزرگ و ارزشمندی که امام بزرگ نیم قرن پیش؛ از پانزده خرداد 42 منادی و پایه گزار آن بودند. از این رو در درجه اول همه ما وظیفه یادآوری این نکته را داریم که قبل از انقلاب که بودیم؛ پس از آن که شدیم و اکنون چه باید بکنیم؟ این تذکرات تذکراتی الهی است که به حیات و ممات امام؛ و قبل و بعد از پیروزی انقلاب محدود نمی شود؛ مسوولیت ما در این زمینه همواره و هنوز هم پابرجاست.

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) تأکید کرد: تعهد داشتن به این آرمان ها محدود به حاضرین در آن زمان نیست و کسانی که بعداز حیات امام به انقلاب پیوستند نیز مسوولیت میثاق با این آرمان ها را بر عهده دارند و همواره باید به خود و دیگران بگویند که چه تعهداتی به انقلاب دارند.

انصاری ادامه داد: ما میثاق هایی با امام خمینی، مراجع، شهدا و زندانیان داشته ایم و تاکنون پای آن میثاق ها بر اساس مکتب سیاسی امام خمینی ایستاده ایم. سالگرد امام یک فرصت استثنایی الهی، ملی و تاریخی است که هر یک از علاقه مندان به امام، باید آن را بر اساس این سه وظیفه تاریخی پاس بدارد و محترم شمارد.

وی تأکید کرد: سالگرد امام به معنای سالگرد ذکر حماسه 15 خرداد و انقلاب تا امروز است. سالگرد امام یعنی بازگویی و بازشناسی و گفتمان تعهدات ما نسبت به امام تاریخ و انبیا و سالگرد بازگشت به میثاق بزرگی که ما با خدا پیامبر، امیر المومنین، بزرگانمان و آیندگانمان بسته ایم.

دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) گفت میثاق ما از عمق ایمان ما برخواسته است و اگر به این تعهدات عمل نکنیم گرفتار عقوبتی می شویم که گذشتگانمان به آن دچار شدند. همان گونه که خداوند در قرآن این گذشتگان را به خاطر نقض عهد و میثاق لعنت می کند.

انصاری ادامه داد: ما در این روز بزرگ، در این مکان مقدس و در محضر شریف یادگار امام از خدا می خواهیم که به ما توفیق پایبندی به عهد و میثاقمان با امام را بدهند. علاوه براین، توفیق دیدار و حفظ یادگارانی که دل در گرو عشق امام داشتند و امام نیز آنها را دوست داشند و به آنها مهر می ورزیدند.

وی گفت: چند سال است که بعد از درگذشت مرحوم حجت الاسلام سید احمد خمینی ما افتخار حضور یادگار امام، حضرت آیت الله سید حسن خمینی را در  مراسم بزرگداشت امام داریم؛ که به حق باید بگوییم ایشان تجسمی از روح، اراده، اندیشه، خلاقیت و عشق حضرت امام به ملت است و ما از خدا می خواهیم که ما پاسدار حریم میراث امام باشیم یکی از این حریم ها جمهوری اسلامی ایران است که باید پاسدار آن باشیم.

انصاری افزود: مسئولین رده های اول سازمان ها، ارگان ها، دستگاه های نظامی و همچنین مسئولین محترم رسانه ها و نمایندگان اقلیت های دینی امروز در اینجا حضور دارند و با همت این عزیزان و تاکید دولت تدبیر و امید بر برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی، انشاالله مراسم به خوبی و بدون هیچ مشکلی برگزار خواهند شد.

وی در پایان گفت این نکته نیز حائز اهمیت است که دو سوم جمعیتی که در مراسم بزرگداشت امام حاضر می شوند جوانان سال اولی هستند که برای اولین بار در این مراسم حضور دارند. همچنین این نکته نیز بسیار پر اهمیت است که صد ها میهمان از کشور های خارجی در این مراسم شرکت می کنند.

. انتهای پیام /*