پرتال امام خمینی(س): پنجم ماه شعبان مصادف با سالروز تولد مبارک  سرور سجده کنندگان و زینت عابدان، حضرت علی بن الحسین (علیهما السلام) است. در منظر امام خمینی(س) شاخصترین ویژگی امام سجاد  آموزش کیفیت آداب عبودیت به بندگان خدا است و وجود مقدسش از بزرگترین نعمتهای خداوند برای فهماندن طرق عبودیت به بندگان است. فراز زیر که گوشه ای از مجموعه نظرات امام خمینی (ُس) در باره آن حضرت می باشد، نکات جالب و راه ارزنده ای  در باب نوع نگاه به دعاهای امام سجاد را گوشزد کرده و فراراه مشتاقان قرار می دهد:

  «قدرى تفکر کن در حالات علىّ بن الحسین، و مناجات آن بزرگوار با حضرت حق، و دعاهاى لطیف آن سرور که کیفیت آداب عبودیّت را به بندگان خدا تعلیم می‏کند. من نمى ‏گویم مناجات آن بزرگواران براى تعلیم عِباد است، زیرا که این کلام بى‏مغز باطلى است که صادر شده از جهل به مقام ربوبیّت و معارف اهل البیت؛ خوف و خشیت آنها از همه کس بیشتر بوده و عظمت و جلال حق در قلب آنها از هر کس بیشتر تجلّى نموده؛ لکن مى ‏گویم باید بندگان خدا از آنها کیفیت عبودیّت و سلوک الى اللَّه را تعلّم کنند، وقتى ادعیه و مناجات‏هاى آنها را مى ‏خوانند لقلقه لسان نباشد، بلکه تفکر کنند در چگونگى معامله آنها با حق و اظهار تذلّل و عجز و نیاز نمودن آنها با ذات مقدس.
و لَعَمْرِ الحبیبِ که جناب علىّ بن الحسین از بزرگترین نعمتهایى است که ذات مقدّس حق بر بندگان خود به وجودش منّت گزارده و آن سرور را از عالم قرب و قدس نازل فرموده براى فهماندن طرق عبودیّت به بندگان خود.»  ( آداب الصلاة "آداب نماز"، ص:152)

. انتهای پیام /*