هوشیاری و دقت نظر حضرت امام خمینی(س) و توجه و پایبندی مردم انقلابی ایران به فرامین و نظرات آن حضرت، ترفندهای رژیم شاه از جمله سوء استفاده از شعائر دینی به منظور  ایجاد انحراف در مسیر نهضت مردم و سوء استفاده از مراسم  اسلامی را نقش بر آب می‌کرد که از جمله آن جشن‌های اعیاد شعبانیه در سال 1357 می‌باشد.

پیام 13 تیر ماه 1357 (28 رجب 1398) ضمن منع چراغانی و تشریفات، این اقدام را تلاشی برای انحراف در مسیر قیام مردم دانسته و آن را شیطانی به حساب آورده است.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

28 شهر رجب 98

کراراً از ایران نظر این جانب را درباره مراسمى که به عنوان «جش نهاى سوم و پانزدهم شعبان» برپا مى‏ شده خواسته ‏اند؛ مع الأسف رژیم منحط براى مسلمین ایران عیدى نگذاشته است. دست شاه تا مِرفَق به خون ملت ایران فرو رفته و در حال حاضر ملت عزیز در عزاى عزیزان خود نشسته. چگونه ممکن است کسى نظر دهد که جشن بگیرند و شادمانى کنند؟ شادمانى بر روى اجساد به خون خفته فرزندان اسلام؟! شادمانى در برابر افراد شریفى که در سیاه چال هاى زندان زیر سخت ترین شکنجه‏ هاى جهنمى دژخیمان به سر مى ‏برند؟! شادمانى در مقابل تبعیدیانى که بر خلاف تمام موازین انسانى و قانونى از اوطان خود بیرون رانده شده ‏اند؟!

ما که هنوز مادرهاى داغدار جوانانمان سیاهپوشند، ما که هنوز شاهد صدمات جانکاه شاه به اسلام بزرگ و کشور اسلامى هستیم، جشنى نداریم. ما که در هر فرصت مدارس و مساجد و دانشگاه هایمان مورد هجوم مأمورین شاه است، چطور ممکن است چراغانى کنیم؟!

ملت ایران بداند که دست پلید دولت در فعالیت است که مسیر نهضت اصیل و شکل گرفته و عمومى ایران را تغییر دهد؛ و یکى از شاهکارها همین دامن ‏زدن به لزوم جشن است که در پرتو آن خون پاک ملت اسلام را لوث کند و نهضت عظیم اسلامى را به‏ سستى بکشد یا خداى نخواسته محو کند. ملت ایران بیدار است و راه خود را یافته و با هوشمندى مى ‏داند که هر نغمه با هر اسم، او را از مسیر خود که قیام ضد شاهى است منحرف کند شیطانى است، اگر چه با اسم قرآن مجید و یا ولى اللَّه اعظم- عجل اللَّه فرجه- باشد. ما روزى را عید مى‏ گیریم که بنیان ظلم و ظالم را منهدم کنیم و دست دودمان ستمکار پهلوى را از کشور قطع نماییم، و آن روز ان شاء اللَّه تعالى نزدیک است و روز عید اسلامى است و عید ولى عصر- عجل اللَّه فرجه.

اکنون لازم است در این اعیادى که در سلطنت این دودمان ستمگر براى ملت ما عزا شده است بدون هیچ گونه تشریفات که نشانگر عید و شادمانى باشد، در تمام ایران، در مراکز عمومى مثل مساجد بزرگ اجتماعات عظیم بپا کنند و گویندگان شجاع محترم، مصایب وارده بر ملت را به گوش شنوندگان برسانند، و هر چه بیشتر کارهاى ضد اسلامى و قانونى رژیم را افشا کنند، و خوف را که از جنود ابلیس است از دل بیرون کنند، و در ادامه نهضت که موافق رضاى خداوند تعالى و ولى عصر است کوشش کنند، و این چراغ فروزنده هدایت را روشن و روشن تر نگه دارند، و با اعتماد به خداوند تعالى مطمئن باشند که ملت پیروز است.

از خداوند تعالى عظمت اسلام و مسلمین و قطع ایادى اجانب و وابستگان به آنها را خواستار است.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏3، ص: 426 و 427) 

. انتهای پیام /*