به گزارش پرتال امام خمینی(س) در آستانه روز جهانی قدس امسال و همزمان با جنایت جدید صهیونیست‌ها در غزه سفیر فلسطین در تهران در گفتگو با فارس به اظهار نظر در مورد تحولات این روزهای غزه، فلسفه نامگذاری روز جهانی قدس توسط حضرت امام خمینی(س) و دستاوردهای این روز و... پرداخت. بخش هایی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

**  فلسفه نام‌گذاری روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(س)
«صلاح زواوی» سفیر فلسطین در تهران در این خصوص اظهار داشت: میان فلسطین و انقلاب اسلامی ایران رابطه خیلی عمیق و تاریخی وجود دارد، حضرت امام خمینی(س) محور مبارزات خود را بر دو اصل اسلام و فلسطین قرار داد و زمانی هم که از سوی رژیم شاهنشاهی ایران به نجف اشرف تبعید شده بود روابط ما با همدیگر قطع نشد و ادامه یافت و حتی ایشان در آن زمان فتوایی مبنی بر اینکه مسلمانان زکات و خمس برای مبارزان فلسطینی در نظر بگیرند صادر فرمودند.
وی افزود: همچنین میان ما (مقاومت فلسطین) و حضرت امام خمینی(س) یک رابطه ایدئولوژی هم وجود دارد زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید ایشان مسئله فلسطین را به خوبی درک کرد که تهدیدی بزرگ علیه قدس به وجود آمده است و جمعه آخر ماه رمضان را با عنوان روز جهانی قدس را نام‌گذاری کرد تا همه مسلمانان جهان پشت پرچم فلسطین برای آزادی قدس تلاش کنند.
رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند تا مسجدالاقصی وجود نداشته باشد، روشنگری حضرت امام برای همه دنیا نشان داد مهم‌ترین مسئله ما مبارزان روز قدس برای آزادی بیت المقدس است، روز قدس خیلی مثبت بود و خیلی از کشورهای اسلامی برای وحدت محور فلسطین این روز را گرامی می‌دارند.
امام خمینی(س) نه فقط کل کشورهای اسلامی را برای مسئله فلسطین دعوت کرد بلکه مستضعفان جهان را برای مبارزه بر ضد امپریالیسم آمریکا دعوت کرد.
اکنون که شما در سفارت فلسطین حضور دارید به برکت انقلاب اسلامی است، نشستن من هم به عنوان سفیر فلسطین در ایران به برکت انقلاب اسلامی و حضرت امام و مبارزان و عاشقان شما از فلسطین است.
و اگر انقلاب اسلامی روی نمی‌داد چه بسا سفارت رژیم صهیونیستی در اینجا فعال بود. در زمان شاه نفت به سمت صهیونیست‌ها می‌رفت و به برکت  انقلاب اسلامی قطع شد.
بین دو پرانتز این مطلب را عنوان می‌کنم که مسئولان ایران تاکید دارند موضوع فلسطین قابل مصالحه نیست و هیچ صلحی قابل قبول نیست، قضیه فلسطین قابل بازی نیست.

** اکنون زمان وحدت بین کشورهای اسلامی است

وی با تاکید بر توسعه و گسترش وحدت میان کشورهای اسلامی، اظهار داشت: از رسانه‌ها می‌خواهم تا در زمینه حفظ وحدت میان کشورهای اسلامی و عربی تلاش کنند و برای گسترش آن همکاری کنند، کشورهای عربی همکاری خوبی با فلسطین داشته‌اند و دارند حتی مصر برای آزادی فلسطین هزاران شهید تقدیم کرده است و برخی دیگر کشورهای عربی از دیگر راه‌هایی همچون مساعدات مالی و معنوی و ... از فلسطین حمایت کردند.
کسانی که به جدایی روابط کشورهای عربی کمک میکنند به نفع  فلسطین کار نمی کنند بلکه به ضرر فلسطین حرکت می کنند.
وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌تواند قهرمان وحدت اسلامی فلسطین و کشورهای عربی باشد چرا که ما دارای یک جنگ و یک مصیبت هستیم و پیروزی ما هم به عنوان یک پیروزی مشترک است.
وحدت فلسطین موضوعی بود که امام خمینی(س) هم به آن تاکید کرد و رهبر انقلاب هم به آن تاکید کرده است. آقای هاشمی رفسنجانی هم کتابی درباره فلسطین ترجمه کرده است.
وی با اشاره به داشتن و توسعه وحدت میان کشورهای اسلامی و عربی، گفت: از یک فردی پرسیدند کدام فرزندت بهتر است، پاسخ داد: فرزندی که مریض است شفاء پیدا می‌کند؛ فرزندی که کوچک است هم بزرگ می‌شود و آن فرزندی هم که دور است بر می‌گردد.
صلاح زواوی تصریح کرد: اکنون زمان وحدت است، ایران دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ بزرگی است و امام خمینی(س) چشم شما را به قضیه فلسطین باز کرد و حتی رهبر معظم انقلاب شاگردی بی‌نظیر برای مبانی، فکر و مسیر انقلاب اسلامی است.
وی تاکید کرد: تفرقه میان کشورهای اسلامی و عربی با موضوع فلسطین به نفع اسرائیل و آمریکا و دشمنان ما است.

. انتهای پیام /*